Reklama

Futuristická loď dosiahne rýchlosť 96 km/h len vďaka vetru

Marek Šimunek

Nie len na cestách ale aj na vode sa množstvo nadšencov snaží dosahovať rýchlostné rekordy. Väčšina z nich je však dosahovaná pomocou výkonných lodí, ktoré majú rôzne druhy pohonov známych viac menej z rýchlych áut alebo dokonca lietadiel. Sailrocket MK.II na to však ide z tej ekologickej stránky a pre svoj pohon používa iba vietor.

Sailrocket MK.II

Poznáte a pravdepodobne ste už neraz videli v televízii niektorú z výkonných lodí ako sa snažila o dosiahnutie rýchlostných rekordov. Hluk, dym a supervýkonné motory sú takmer neoddeliteľnou súčasťou takýchto pokusov. Toto však nie je prípad novej lode Sailrocket MK.II (VSR2). Tá totižto dosiahne rýchlosť 60 míľ za hodinu (96,5 km/h) bez hluku a dymu. Poviete si, no a čo? Aký že to je rýchlostný rekord tesne pod sto kilometrov za hodinu. Musíte si však uvedomiť, že Sailrocket MK.II nepoháňa žiadny supervýkonný konvenčný motor ale sila prírody. O jej pohon sa totižto stará vietor.

Sailrocket MK.II

Futuristický dizajn tejto lode bol spoločnosťou Vestas už od počiatku navrhnutý tak aby maximálne efektívne využíval silu vetra a jeho energiu na pohon vpred. Samotná loď sa totižto neplaví vo vode ale sa nad vodou vznáša a vo vode sú ponorené len jej malé časti. Toto riešenie minimalizuje trenie vznikajúce pri plavbe väčšiny lodí a tým podstatne zvyšuje efektivitu takejto lode počas plavby. Keďže bola loď spoločnosťou Vestas vyvinutá pre dosahovanie maximálnych rýchlostí iba v jednom smere je jasné, že obratnosť vo vodách nie je jej silnou stránkou. To však ani nebolo cieľom tímu. Lod Sailrocket MK.II momentálne môžete nájsť na pobreží Namíbie kde sa snaží prekonať svetový rekord v rýchlosti pre vetrom poháňané lode.

Foto: sailrocket.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.