Reklama

Full HD verzus Ultra HD Blu-ray - rozdiel je viditeľný už na prvý pohľad

Števo Porubský

Nedávno sme mali možnosť testovať najnovšiu Ultra HD telku od Samsunug z novej série QLED. Horúca novinka na našom trhu ponúka špičkový obraz a podporu HDR. Keďže sme mali poruke aj dvojicu Blu-ray diskov s Full HD a Ultra HD HDR filmami, vyskúšali sme, či je vôbec medzi nimi badať rozdiel.

Ak sa vám nechce čítať či prezerať porovnávajúce obrázky, rovno vám povieme, že rozdiel viditeľný je.

Žiaľ, fotografie nie sú screenshoty displeja a tak rozdiely nie sú až také viditeľné ako v skutočnosti. Navyše fotoaparát nie je schopný zachytiť obraz tak, ako ho človek vidí okom, hlavne ak občas zaostrí úplne mimo požadovaného miesta.

Môžete nám ale veriť, že Full HD (1 920 x 1 080 px) i Ultra HD (3 840 x 2 160 px) filmy Inferno a The Magnificent Seven sme porovnali v rovnakých podmienkach. Výsledkom je fakt, že Ultra HD film je podstatne lepší, ako Full HD hoci aj s upscalingom.

Úvod Ultra HD filmu Inferno.

Úvodná obrazovka Full HD filmu Inferno.

Na testovanie sme využili televízor Samsung QLED Q8C (QE55Q8CAMT) a Blu-ray prehrávač Microsoft Xbox One S. Hardvér pritom podporuje HDR obraz, ale aj tzv. upscaling, ktorý z nižšieho zdroja obrazu umelo vytvára Ultra HD rozlíšenie.

Pozrite si

Čo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

Full HD rozlíšenie.

Ultra HD rozlíšenie.

100% výrez, Full HD vs Ultra HD rozlíšenie.

Aj napriek tomu bolo medzi filmami badať rozdiely. Tým najväčším nie sú len detaily, ktoré vidieť len pri blízkom skúmaní, ale hlavne farby. HDR má čosi do seba a kto tvrdí opak nemal asi možnosť priamo porovnať film s HDR a bez neho.

Full HD a Ultra HD

100% výrez, Full HD (vľavo) a Ultra HD vpravo. Tu už rozdiel v detailoch je badateľný. Kým Ultra HD zobrazuje štvorčeky na látke hranaté, Full HD ich vykresľuje so zaoblenými hranami a sú navyše aj akési rozpité.

Full HD rozlíšenie.

Ultra HD rozlíšenie.

Žiaľ, tu sa ukázalo, že fotoaparát nepresne zaostril a tak detaily pri Ultra HD nie sú až také viditeľné ako by mali byť. Je však badateľný rozdiel vo vykreľlovaní drobných detailov ako napríklad fúzy. Vo Full HD rozlíšení sú opäť rozpité, Ultra HD ich podáva veľmi detailne.

Ultra HD má tak určite čosi do seba, no treba to vidieť na vlastné oči. Navyše ceny Ultra HD BD diskov nie sú o nič drahšie (vo všeobecnosti), ako Full HD BD diskov. Rozdiel tu ale samozrejme je. Napríklad Inferno stojí samostatne do 25 €, v Ultra HD rozlíšení sa ale jeho cena približuje k 35 €. Tu ale treba povedať, že obsahom je UHD, ale aj FHD Blu-ray disk, nie iba jeden.

Pozrite si

Amazon Prime Video s novým The Grand Tour je už aj na Slovensku

Celkovo sú však Blu-ray filmy pomerne drahý špás, hlavne v dobe pokročilých VOD služieb, ktoré už streamujú v Ultra HD rozlíšení. Tie majú len jedinú chybu – nie je z nich možné vytvárať zbierky diskov a časom zo služby môžu vypadnúť.

Pozrite si

Všetko o Netflixe – od inštalácie až po sledovanie Ultra HD filmov

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.