Reklama

Full HD video čoskoro aj v mobiloch?

Števo Porubský

Spoločnosť OmniVision Technologies nedávno predstavila rekordne tenký CMOS čip pre mobilné zariadenia, ktorý je schopný snímať Full HD video. Na výrobu použila svoj vlastný patent a tým dokázala pokoriť aj výrobcu ako je Samsung.

 

Nový CMOS čip je hrubý len 3,5mm, čím pokoril aj konkurenčný Samsung, ktorý pred vyše mesiacom predstavil čip s hrúbkou 4,5mm. V prípade bežných čipov je prakticky jedno, či je snímač o milimeter hrubší alebo tenší. U mobilných zariadení je dôvod šetrenia hrúbky jasný. Ak chce niektorý výrobca do svojho telefónu, notebooku či monitora inštalovať Full HD kameru pre videohovory alebo natáčanie bežného videa, potrebuje šetriť práve na hrúbke kvôli miestu pre šošovku a ostatné súčasti fotoaparátu.

OmniVision BSI

Spoločnosť OmiVision na výrobu nového čipu využila svoju len 1,4 μm OmniBSI (Backside Illumination) technológiu. Podľa spoločnosti je vďaka tomuto riešeniu schopné prejsť čipom dva krát viac svetla (680-mV/lux-sec) ako pri bežnom VGA senzore. 1,6-palcový čip s označením OV2720 tak bude zvládať natáčanie Full HD videa (1 920 x 1 080 b.) pri rýchlosti 30 fps. Spoločnosť sa taktiež nechala počuť, že nový čip pôjde do hromadnej výroby už budúci mesiac. V akom zariadení sa však objaví najskôr si nechala pre seba. V kuloároch sa začína dokonca uvažovať o tom, že to bude práve Apple iPhone štvrtej generácie. Necháme sa teda prekvapiť. Procesor a iné potrebné súčasti sú na svete už teraz, takže s tým by problém byť nemal. Otázna je ešte kvalita obrazu, ktorá síce za posledný rok pokročila, no ešte stále sa nevyrovná čoraz dokonalejším kompaktom či dokonca zrkadlovkám.

OmniVision OV2710

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.