Reklama

Fujifilm XQ1 – retro štýlovka s veľkým snímačom bez low pass filtra

Števo Porubský

Fujifilm XQ1

Fujifilm predstavil novinku v segmente štýlových kompaktov pre náročnejších používateľov. Po minuloročnom modeli XF1 je XQ1 ďalšou štýlovkou s veľkým snímačom, no prekvapivo bez low pass filtra. 2/3” X-Trans CMOS druhej generácie (ISO 100 – ISO 12 800), ktorý bol mimochodom použitý aj v modeli X20, získal niekoľko vylepšení, s ktorými sa stretávame skôr v segmente zrkadloviek – nemá low pass filter. To je „vecička“, ktorá výsledný obraz mierne degraduje na ostrosti z dôvodu, aby sa eliminoval tzv. efekt moiré.

Fujifilm XQ1

Zaujímavý krok zo strany výrobcu nasadiť takýto snímač aj do kompaktu, no výsledné fotografie či videá by tak mali byť o čosi ostrejšie a vraj aj bez efektu moiré. K nim novinke pomôže nielen EXR Processor II, ale i stabilizovaný svetelný objektív Fujinon (25-100mm ekvivalent 35mm, f/1,8-f/4,9) so 4-násobným optickým zoomom. Mimochodom, okolo objektívu je ovládací prstenec pre rýchle nastavenia v manuálnych režimoch.

Hliníkové telo s rozmermi 100 x 58,5 x 33,3 mm a s hmotnosťou 206 gramov má na zadnej strane 3-palcový LCD displej s VGA rozlíšením. Nechýbajú PASM režimy, plná automatika, kreatívne režimy či režim simulácie niekdajších filmov (Velvia, ASTIA, PROVIA, Sepia a ČB), RAW formát či Full HD video pri 60 fps so stereo zvukom. Okrem toho výrobca do novinky implantoval aj Wi-Fi modul pre bezdrôtový prenos dát, škoda len, že cez aplikáciu FUJIFILM Camera Application nie je možné fotoaparát aj ovládať. Novinka by sa mala na trhu objaviť v priebehu budúceho mesiaca za cenu 399 € v čiernej a striebornej farbe.

 Fujifilm XQ1

Foto: Fujifilm

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.