Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

FUJIFILM XF10 - malý foťák s veľkým snímačom

FUJIFILM XF10 - malý foťák s veľkým snímačom
Zdroj | FUJIFILM
Števo Porubský
FUJIFILM XF10 - malý foťák s veľkým snímačom
Zdroj | FUJIFILM
Zdroj | FUJIFILM

FUJIFILM Corporation predstavila nový kompakt s pomerne obrovským snímačom vo vnútri, model FUJIFILM XF10. Navyše je vybavený svetelným objektívom a takmer 4K Ultra HD videom.

Zdroj | FUJIFILM

V tele s rozmermi 112,5 x 64,4 x 41 mm a hmotnosťou 279 gramov sa skrýva APS-C CMOS snímač s rozlíšením 24,2 Mpx. Citlivosť snímača výrobca udáva do ISO 12 800, v rozšírenom režime až ISO 51 200. V režime kontinuálne snímanie je novinka schopná fotiť rýchlosťou 6 fps v plnom rozlíšení do 13 záberov.

Pred snímačom je objektív FUJINON s ohniskom 18,5mm (28 mm po prepočte) so svetelnosťou f/2,8. Objektív je zložený zo siedmych členov v piatich skupinách s dvomi asférickými členmi. Minimálna ostriaca vzdialenosť je 10 cm.

XF10 má funkciu Digital Teleconverter, pomocou ktorej dokáže fotografovať s ekvivalentnými ohniskovými dĺžkami 35 mm a 50 mm, Ide tak o akýsi formát digitálneho priblíženia.

FUJIFILM XF10 samozrejme ponúka aj 11 režimov simulácie filmu známe z iných X modelov. Navyše má aj 19 pokročilých filtrov vrátane dvoch nových rozšírených filtrov: Rich & Fine a Monochrome [NIR]. Prvý menovaný je určený na fotenie jedál, Monochrome [NIR] simuluje Monochrome efekt ako by boli zábery urobené infračervenými aparátmi.

Zdroj | FUJIFILM

Samozrejmosťou lepšieho fotoaparátu pre tento rok je aj možnosť natáčania 4K Ultra HD videí. Tie novinka zvláda, no len s 15 fps. Využiť tak budete musieť Full HD pri 60 fps.

XF10 má 3″ LCD displej s dotykovou vrstvou a VGA rozlíšením. Výklopný však nie je. Novinka ponúka aj nový spôsob automatického prenosu obrázkov do smartfónu, pomocou Bluetooth LE. Nechýba ale ani Wi-Fi pre rýchlejší prenos objemných súborov.

Novinkou je i „SQUARE MODE“, ktorý umožňuje prepínať do formátu 1:1 kliknutím na dotykovej obrazovke. Batéria NP-95 má zvládnuť 330 záberov. Škoda absencie koľajničiek pre príslušenstvo.

Zdroj | FUJIFILM

FUJIFILM XF10 bude v predaji v Champagne Gold a Black farbách od augusta tohto roka. Cena zatiaľ nie je známa. Predpokladáme, že sa bude pohybovať okolo 600 €.