Reklama

Fujifilm X-T1 – retro s výbornou výbavou a utesneným telom

Števo Porubský

 Fujifilm X-T1

Japonský Fujifilm práve uviedol model X-T1, ktorý sa zaradí medzi prémiové fotoaparáty typu CSC série X, teda malých zariadení s vymeniteľnými objektívmi. Podľa spoločnosti novinka čerpá z dizajnu SLR, ale zároveň si zachováva kompaktné rozmery a manuálne nastavenia. Navyše ako jeden z prvých modelov výrobcu ponúka odolnosť voči poveternostným vplyvom. Fujifilm si asi povedal, že tento rok bude o zákazníka bojovať s vodeodolnými kúskami, veď len nedávno predstavil odolný ultrazoom S1. Fujifilm X-T1 je dostatočne pevný a odolný voči každému počasiu. Fotoaparát má horizontálne výklopný 3-palcový LCD displej s rozlíšením 720 x 480 px ukrytý za tvrdeným sklom, pričom je celý utesnený voči vode a prachu. Fujifilm T-X1 zároveň odoláva mrazu do teploty -10°C.

 

Novinka na prácu využíva EXR procesor II a snímač X-Trans CMOS II s rozlíšením 16,3 Mpx, rovnaký, ako má model X-E2. Autofókus je však len na princípe fázovej detekcie, takže preostrovanie počas videa môže byť problém. Výrobca sa tiež pochválil, že T-X1 ako prvý aparát z rady X je kompatibilný s kartami formátu SDXC UHS-II. Rýchlosť kontinuálneho snímania je tak maximálne až 8 fps v plnom rozlíšení. Fujifilm T-X1 má klasické otočné voliče voľby pre nastavenie času, expozičnej kompenzácie a citlivosti ISO, ktoré je mimochodom možné „vyhnať“ až do hladiny ISO 51 200! Na tele novinky je zároveň 6 funkčných tlačidiel na ktoré je možné naprogramovať najčastejšie používané funkcie. Samozrejmosťou je množstvo režimov, vrátane plne automatického či manuálnych režimov. Chýbať nebudú ani efekty či špeciálne režimy rôznych filmov Fujifilm (Provia, Velvia…). Full HD video pri 30 fps je taktiež samozrejmosťou. Zaujímavá môže byť aj časozberná samospúšť, ktorá ponúka intervalové fotografovanie v časovom rozpätí 1 sekunda až 24 hodín do 999 záberov.


 

Ďalšou výraznou novinkou je elektronický OLED hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px. Podľa výrobcu ide zároveň o hľadáčik s najväčším zväčšením na svete (0.77x) a unikátnou rýchlosťou – oneskorenie je vraj len 0,005 sekundy. Nový hľadáčik zároveň dokáže pracovať v 4 režimoch: „ÚPLNÝ“ – maximálne pokrytie displeja, „NORMÁLNY“ – optimálne zobrazenie spolu s informáciami o nastaveniach, „DUÁLNY“ – určený pre manuálne zaostrovanie a zobrazí sa okrem bežného náhľadu scény aj časť so zväčšenou ostriacou oblasťou (pre Digital Split Image alebo Focus Peak Highlight režim) a „VERTIKÁLNE“ – zobrazenie v režime „NORMAL“ a „ÚPLNÝ“ pričom všetky texty sa automaticky otočia o 90°. Vo výbave je zahrnutý aj Wi-Fi modul pre pripojenie smartfónu alebo tabletu s následnou možnosťou ovládania nastavenia AF, spúšte pre fotografovanie a video, nastavovania času a clony, expozičnej kompenzácie, ISO, simulácie filmov, vyváženia bielej, makro, samospúšte a blesku. Zároveň iOS alebo Android aplikácia Fujifilm Camera Application umožňuje pridávanie GPS súradníc k jednotlivým fotkám a nechýba ani zálohovanie fotografií, no len do počítača v lokálnej WLAN sieti.


 

Fujifilm plánuje v priebehu roka 2014 uviesť na trh 3 objektívy odolné voči nepriazni počasia: XF18-135mm F3.5-5.6 OIS R WR, XF16-55mm F2.8 R OIS WR a XF50-140mm F2.8 R OIS WR. Novinke nebude chýbať ani množstvo doplnkového príslušenstva ako vertikálny batériový grip (VG-XT1), externý blesk EF-X8 (smerné číslo 11) – je súčasťou balenia, dodatočný grip (MHG-XT), kožené puzdro BLC-XT1, bajonetový M Mount Adaptér pre rozšírenie kompatibility na Leica objektívy, externé blesky (EF-X8 New, EF-X20, EF-20, EF-42), diaľková spúšť RR-90 či stereo mikrofón MIC-ST1. Cena novinky by nemala presahovať sumu 1 200 € za telo, resp. 1 600 € za kit s objektívom 18-55mm.

 Fujifilm X-T1

Foto: Fujifilm

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.