FUJIFILM X-S10 patrí medzi najlepšie bezzrkadlovky na trhu

ZDROJ | FUJIFILM

FUJIFILM sa krátko po predstavení javí ako jeden z najlepších APS-C fotoaparátov na trhu. Zaujme nielen pokročilých používateľov, ale aj začiatočníkov. Práve kvôli nim spoločnosť zjednodušila kruhové voliče a vymenila nastavenie režimov citlivosti, expozície a rýchlosti uzávierky za jeden prepínač s predvolenými režimami.

ZDROJ | FUJIFILM

FUJIFILM X-S10 sa uchádza o priazeň s novým dizajnom tela, rozložením ovládacích prvkov a integrovanou stabilizáciou v tele fotoaparátu. Prácu s kompozíciou uľahčuje výklopný displej.

ZDROJ | FUJIFILM

Napriek tomu, že novinka má druhý najväčší grip (od modelu X-H1), je oveľa menší a ľahší, má iba 465 gramov. X-S10 je akýmsi mixom modelov X-H1 a X-T30. Procesor spracovania obrazu X-Processor 4 a 26,1 Mpx snímač je prevzatý z väčšieho a drahšieho modelu X-T4, od ktorého je novinka ľahšia o 20 %.

ZDROJ | FUJIFILM

X-S10 má plne kĺbový otočný displej (180 stupňov). To uľahčí pácu blogerov, vlogerov či fotografov street art. Elektronický hľadáčik zobrazí 2,36 miliónov bodov, dá sa zvoliť režim slabého svetla, vysokého rozlíšenia, alebo prioritu snímkovej frekvencie. Podporuje snímanie bez zatmenia s rýchlosťou až 30 fps s elektronickou uzávierkou.

ZDROJ | FUJIFILM

Ako som v úvode spomínal, fotoaparát disponuje štandardným ovládačom režimov „PASM“, podobné poznáte zo zariadení značiek Nikon či Canon. Aj amatéri si budú vedieť nastaviť požadovaný režim clony, uzávierky a automatického programu. FUJIFILM bol doteraz známy tým, že mal viacero ovládačov a neznalý používateľ bol z nich zmätený.

ZDROJ | FUJIFILM

Pozrite siFUJIFILM prekvapil prvým objektívom s f/1,0 a autofókusom

V tele fotoaparátu sa nachádza 5-osový stabilizátor, ktorý poskytuje 6 krokov potlačenia otrasov. X-S10 má rýchle a presné automatické zaostrovanie a to aj v podmienkach so slabým svetlom s úrovňou jasu -7,0 EV.

ZDROJ | FUJIFILM

V režime mechanickej uzávierky dokáže X-S10 snímať nepretržite rýchlosťou 8 snímok za sekundu. V móde elektronickej uzávierky je to až 30 snímok za sekundu. Počet záberov v RAW je však v oboch prípadoch obmedzený na 18 (resp. maximálne 108 JPEG).

Pozrite siFUJIFILM X-T4 – vlajková loď s 15 fps snímaním a obrovskou batériou

X-S10 dokáže zaostriť za 0,02 sekundy až do -7 EV. Podobne ako nedávno predstavený model X-T4, má 2,16 milióna pixlov fázovej detekcie, funkciu sledovania objektu a detekcie AF tváre/očí.

ZDROJ | FUJIFILM

FUJIFILM X-S10 vie dobre pracovať s videom. Dokáže generovať 4K video z dát ekvivalentných 6K a tak dosiahne záznam vo vysokom rozlíšení s nízkym šumom. Podporuje nahrávanie 4K/30P 4: 2: 0 8-bitového videa na SD kartu vloženú vo fotoaparáte a výstup 4K/30P 4: 2: 2 10-bitového videa cez HDMI port.

ZDROJ | FUJIFILM

Novinka si poradí s vysokorýchlostným záznamom vo formáte FHD pri 240 snímkach za sekundu, čo znamená 10-násobne spomalené video.

Medzi ďalšie funkcie videa patrí IBIS a digitálna stabilizácia obrazu, spolu s vyhradeným nastavením režimu filmu a tlačidlom nahrávania. Nájdete tu 3,5 mm mikrofónový vstup, micro HDMI port, USB-C port na nabíjanie a dátový prenos. Novinka má jeden slot na UHS-I, batéria poslúži na zhotovenie 325 snímok.

ZDROJ | FUJIFILM

FUJIFILM X-S10 sa bude predávať za 999 dolárov, resp. 1 399 dolárov s objektívom XF18-55mm f/2,8-4 R. K dispozícii bude v priebehu budúceho mesiaca, spočiatku v USA a v Kanade.

Kompletnú technickú špecifikáciu nájdete na webe FUJIFILM.

ZDROJ | FUJIFILM

ZdrojFujifilm

Komentáre k článku