Reklama

FUJIFILM X-Pro3 - retro CSC s perfektnou výbavou, no vysokou cenou

Zdroj | FUJIFILM
Števo Porubský
Zdroj | FUJIFILM
Zdroj | FUJIFILM

Japonský FUJIFILM predstavil už tretiu generáciu svojho top CSC modelu X-Pro. Novinka prichádza po modeloch X-Pro a X-Pro2, ktoré prišli na trh ešte v rokoch 2012 a 2016. Novinka má prepracovaný hybridný hľadáčik či nový snímač. Nových vlastností a funkcií je ale podstatne viac.

Zdroj | FUJIFILM

Pri pohľade spredu či zboku veľa rozdielov medzi novinkou a predchodcom nenájdete. Pribudli iba drobnosti, zmenili sa farby, v predaji bude v čiernej, striebornej a základnej titánovej.

Pohľad na zadnú stranu je ale už celkom iný. Chýba tu akosi displej, ktorý nahrádza iba malý (1,28″) informačný displej so základnými údajmi. Je vraj pod tvrdeným sklom. Ten je ale možné vyklopiť, čím sa odkrýva 3″ displej s rozlíšením nezvyčajných cca 900 x 600 px!

Zdroj | FUJIFILM

Hybridný hľadáčik (OVF + EVF) má rozlíšenie 1 280 x 960 px, 100% pokrytie a 0,66x zväčšenie. Aj v tomto prípade je možné medzi optickým a digitálnym hľadáčikom prepínať. Nová technológia zobrazovania poskytuje ekvivalent 200 Hz displeja. Pri zapnutí Electronic Range Finder, v ktorej sa v OVF zobrazuje malé okno EVF, pomáha kontrolovať nastavenia. V okne EVF sa zobrazuje živý náhľad, zväčšenie bodu AF a nasnímané obrázky, čím sa zvyšuje užitočnosť OVF.

V tele je 26,1 Mpx APS-C X-Trans CMOS 4 snímač s citlivosťou od ISO 160 do ISO 12 800, resp. ISO 80 do ISO 51 200 v rozšírenom režime. O zaostrovanie sa stará hybridný autofókus, ktorý je vraj schopný ostriť do -6EV (vraj takmer úplná tma) s XF 35mm F1.4 objektívom.

Zdroj | FUJIFILM

X-Pro3 má prvýkrát obmedzovač zaostrenej vzdialenosti, ktorý bol doteraz k dispozícii len na niektorých objektívoch. Môžete si vybrať z dvoch predvolených hodnôt alebo použiť zaostrovací krúžok na zadanie ľubovoľného rozsahu zaostrenia. Môžete tak použiť obmedzovač zaostrenej vzdialenosti pre všetky objektívy XF.

Zdroj | FUJIFILM

Maximálna rýchlosť kontinuálneho snímania je 11 fps v plnom rozlíšení do 145 JPEG, resp. 36 RAW záberov. Rýchlosť má na starosti X-Processor 4. Nový FUJIFILM spracúva viacero expozícií až do 9 snímok v režime multiple exposures. Na každý z obrázkov je pritom možné použiť rôzne režimy filmovej simulácie a vytvoriť tak viacvrstvovú koláž. K Filmovým simuláciám bol pridaný režim „CLASSIC Neg“, ktorý simuluje negatívny farebný film.

Zdroj | FUJIFILM

Vo funkcii Grain Effect, ktorá simuluje fotografický film, je zas možné nastaviť „silu“ a „veľkosť“ tak, aby ste dosiahli presnejšiu kontrolu zrnitosti, namiesto toho, aby ste mali iba dve možnosti „silný“ a „slabý“. V „Monochromatic Color“ je teraz možné zvoliť si kľúčovú farbu z teplých či studených tónov a purpurových alebo zelených odtieňov.

Vylepšila sa aj funkcia rýchleho menu „Q“, pričom po novom si môžete zvoliť počet ikon, ktoré sa majú zobraziť v ponuke (16, 12, 8, 4). Ako nová možnosť pozadia bola pridaná položka Priehľadná, ktorá vám umožní zmeniť nastavenia, ale zabezpečí, že nestratíte prehľad o fotografovanej scéne.

Bajonet FUJIFILM X mount dovoľuje využitie pomerne širokého portfólia objektívov, resp. s adaptérom mnohých ďalších.

Zdroj | FUJIFILM

Nechýba možnosť natáčania videí, maximom je 4K, teda 4 096 x 2 160 px pri 30 fps. Nechýba ale 4K Ultra HD či Full HD. Chýba však vysokorýchlostné snímanie, maximom je 120 fps pri Full HD rozlíšení. Plusom je 3,5 mm audio port pre externý mikrofón.

Na ukladanie dát poslúži slot s podporou SDXC UHS-II kariet. Fotografie je možné ukladať do 14-bit RAW formátu. JPEG je samozrejmosťou.

Telo ostáva v top kvalite. Je vyrobené s použitím titánu a zliatiny hliníka a horčíka, je odolné voči prachu, striekajúcej vode a mrazu do -10°C. Horná časť je pokrytá materiálom Duratec pre ešte vyššiu tvrdosť a odolnosť.

V tele pribudol USB-C port (USB 3.1) na nabíjanie batérie, ale aj prenos dát. Na prenos dát ale poslúži aj zabudovaný Wi-Fi 4 modul či Bluetooth 4.2. Telo má rozmery 140,5 x 82,8 x 46,1 mm, hmotnosť je 497 gramov. Batéria vo vnútri má zvládnuť 370 záberov.

Novinka sa na trhu objaví koncom novembra s cenou 1 899 € za telo. Za príplatok 200 € je možné mať X-Pro3 Duratec Black alebo Silver. Opäť iba telá, bez objektívov.

Zdroj | FUJIFILM
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.