Reklama

FUJIFILM X-Pro2 s hybridným hľadáčikom a novým vnútrom

Zdroj | Fujifilm
Števo Porubský
Zdroj | Fujifilm
Zdroj | Fujifilm

FUJIFILM Corporation dnes predstavila nový prémiový CSC fotoaparát FUJIFILM X-Pro2 s vymeniteľným objektívom. Nový model sa pýši hlavne hybridným hľadáčikom, ktorý je schopný okamžite prepínať medzi optickým a elektronickým, ale aj viacerými novinkami vo vnútri tela.

Zdroj | Fujifilm

Elektronické hľadáčiky (EVF) ponúkajú mnohé výhody pretože nastavenia je možné skontrolovať okamžite, no v niektorých prípadoch dávajú fotografi prednosť prirodzenejšiemu pohľadu, cez optický hľadáčik. X-Pro2 je jediným fotoaparátom s vymeniteľným objektívom na svete, ktorý má systém hybridného hľadáčika kombinujúci oba tieto typy.

Hľadáčik je vybavený funkciou Multi-Magnification, ktorá automaticky zapína zväčšenie hľadáčika podľa použitého objektívu, a tiež elektronických diaľkomerom, ktorý zároveň zobrazuje elektronický hľadáčik v hornej časti optického hľadáčika, čo je možné použiť na overenie zaostrenia apod. EVF má pritom rozlíšenie 1 024 x 768 px a rýchlosť 85 fps.

Zdroj | Fujifilm

Okrem toho ho výrobca vybavil najnovším 24,3 Mpx X-Trans CMOS III senzorom s veľkosťou APS-C, ktorého farebný filter je uložený náhodne, Má obmedziť efekt moiré a falošné farby, bez toho aby bolo potrebné použiť optický LP filter. Citlivosť snímača je v základe od ISO 100 do ISO 12 800, v rozšírenom režime až do ISO 51 200.

Nový je i procesor X Pro, ktorý je vraj omnoho rýchlejší, ako v minulosti. Rýchlejšie má byť nielen fotenie a ostrenie (0,06 s.), ale aj zapínanie aparátu (0,4 s.) či sériové fotografovanie. (do 8 fps) Počet ostriacich bodov sa zvýšil zo 49 na 77.

Vylepšenia sa dočkala aj nová štrbinová uzávierka s maximálnou rýchlosťou 1/8000 s. so synchronizáciou blesku až do 1/250 s. Rýchlejšia mechanická závierka zaisťuje väčšiu pružnosť pri voľbe clony objektívu pri fotografovaní vo vysoko jasnom prostredí alebo pri fotografovaní s bleskom vo dne. Životnosť uzávierky výrobca udáva na 150 000 snímok.

Pozrite si

Fujifilm X-Pro1: Nový foto sen profesionálov a zanietených amatérov?

Podobne, ako predchodca, aj telo novinky je vyrobené zo štyroch kusov horčíkovej zliatiny a je utesnené v na 61 miestach. Vďaka tomu je prachotesné, odolné proti striekajúcej vode a schopné prevádzky do -10°C. Novinkou sú 2 sloty pre dve SDXC karty.

Na tie sa zmestí aj dostatok videí v maximálnom Full HD rozlíšení pri 24, 25, 30 alebo 60 fps. Poteší ale aj časozberné video a intervalové fotenie.

https://www.youtube.com/watch?v=9NCglXznL0o

Nechýba unikátna technológia reprodukcie farieb spoločnosti Fujifilm vyvinutá za 80 rokov výroby fotografických filmov. X-Pro2 má navyše nový filmový režim Acros – v tomto režime vytvára hladké tóny, hlboké čierne a bohaté detaily. Pri efektoch pribudol nový režim Grain Effect, ktorý má dodávať fotografiám zrnitosť starých fotografií.

Zdroj | Fujifilm

3″ hlavný displej má rozlíšenie 858 x 640 px. Nie je ale dotykový a ani výklopný. Zanietencov i profesionálov potešia manuálne ovládače. Volič rýchlosti uzávierky, kotúč kompenzácie expozície a páčka pre prepínanie hľadáčika sú vyfrézované z hliníka.

Súčasťou kolieska rýchlosti uzávierky je aj ovládanie citlivosti ISO. Na koliesku kompenzácie expozície pribudla poloha (C). Voľbou tejto funkcie sa prepína kompenzácia expozície na predný volič a zvýši sa rozsah na +/- 5EV. Súčasťou X-Pro2 je celkom šesť funkčných tlačidiel, ktoré si môžete naprogramovať podľa vlastných požiadaviek.

FUJIFILM zmenil aj používateľské rozhranie. Na obrazovku menu boli doplnené nové kategórie položiek, ktoré umožňujú rýchlejší prístup k požadovanému menu. V novej funkcii My Menu je možné registrovať vraj až 16 často používaných položiek. Ak ich skombinujeme s 16 položkami z Q Menu, je možné vytvoriť celkom 32 skratiek.

Zdroj | Fujifilm

 

Samozrejmosťou je možnosť pripojiť smartfón alebo tablet cez Wi-Fi modul a ovládať X-Pro2 cez appku FUJIFILM Camera Remote. Zároveň nechýba zálohovanie fotografií v smart zariadeniach.

Nový FUJIFILM X-Pro2 sa na trhu objaví koncom februára s cenou 1 799 €.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.