Reklama

Fujifilm FinePix X100: lahôdka pre profíkov, ale aj amatérov!

Števo Porubský

Fujifilm je známou značkou na poli kompaktných fotoaparátov, kde boduje najmä svojou cenou a jednoduchosťou. Niekoľko modelov najvyššej triedy je však viac ako zaujímavých. Medzi ne sa zaradil aj model FinePix X100, ktorý v kompaktnom retro štýle ponúka obrazovú kvalitu digitálnych zrkadloviek. Škoda len nevýmenného objektívu.

 Fujifilm FinePix X100

Retro novinka z dielne japonského výrobcu zaujme asi každého. Pod dizajnom z minulého storočia, alebo ak chcete Leica štýlom sa však ukrýva zaujímavý hardvér, za ktorý by sa nemusela hanbiť ktorákoľvek zrkadlovka. Súčasný trend bezzrkadlových fotoaparátov bol pretavený aj do tohto modelu a tak priamo za objektívom je uložený CMOS snímač veľkosti APS-C s rozlíšením 12,3 Mpx a hodnotami ISO od ISO 200 po ISO 12 800 (v rozšírenom režime). Zvláštnosťou novinky je pevne zabudovaný 23 mm objektív so svetelnosťou f/2.0 a 9-lamelovou clonou. Trojku najdôležitejších dotvára nový EXR procesor. Aj vďaka tomu dokáže novinka snímať rýchlosťou 5 fps v plnom rozlíšení.

 Fujifilm FinePix X100

Hybrid ako sa patrí

Hybridom nie je model X100 len kvôli použitiu veľkého CMOS senzora zo zrkadloviek, ale aj vďaka hybridnému hľadáčiku. Ten totiž obsahuje akoby dva hľadáčiky – elektronický a optický. Jednoduchým prepínaním pomocou páčky pri objektíve. Osobne si neviem veľmi živo predstaviť dôvod používať aj optický aj elektronický hľadáčik, hoci má rozlíšenie 1,44 Mpx a je na ňom možné prehliadať aj vytvorené fotografie či videá. Ako elektronický hľadáčik je totiž pohodlnejší 2,8-palcový LCD displej na zadnej strane fotoaparátu, hoci s rozlíšením len 460 tisíc bodov. nechýbajú plne automatický režim, polomanuálne či plne manuálne režimy. Samozrejmosťou je aj video, no len v HD kvalite, teda rozlíšení 1 280 x 720 b., stereo zvukom a MP4 formáte. Poteší však podpora SDXC pamäťových kariet. Cenu ani dostupnosť výrobca zatiaľ neprezradil. Očakávaná cenovka je však nad hranicou 1 000 USD, teda viac ako 800 €.

Fujifilm FinePix X100

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.