Reklama

Fujifilm Finepix HS20 EXR: Takmerzrkadlovka z Japonska!

Števo Porubský

Fujifilm na výstave CES 2010 v Las Vegas minulý týždeň predstavil nástupcu úspešného a oceňovaného ultrazoomu HS10 (Fujifilm FinePix HS10: ultrazoom s 30-násobným manuálnym zoomom) s novým označením HS20 EXR. Komplikovanejší názov v sebe ukrýva množstvo noviniek, no tou najhlavnejšou je nový CMOS senzor!

 Fujifilm Finepix HS20 EXR

Európsky super zoom 2010-2011 či Najlepší superzoom TIPA AWARDS 2010 sú dve najznámejšie ocenenia, ktoré získal model HS10 sú pomerne vysoké latky, ktoré predchodca nasadil novému modelu HS20 EXR. Novinka z Japonska by sa kľudne mohla nazývať zrkadlovka, no tú od klasického zrkadla odlišuje pevný objektív, ktorý nevymeníte. Inak je takmer rovnaká (až na pár detailov). Zaujímavé je, že Fujifilm už u novinky nešiel cestou zvyšovania už aj tak extrémneho zoomu, ale zmenil jeho vnútro. Dizajn sa nezmenil vôbec. Teda až na malý detail a to červenú linku na objektíve. Bystré oko si všimne aj nový, resp. nahradený EXR režim na kruhovom voliči. Takže čo je vlastne nové? Úplne nový je EXR CMOS senzor, ktorý je vlastne akousi skladačkou 1/2″ BSI CMOS senzoru a technológie EXR využívanej v CCD snímačoch od Fujifilmu. To by malo docieliť omnoho lepšie snímky na úrovni zrkadloviek. Aspoň to sľubuje výrobca. Oproti predchodcovi sa zvýšilo aj rozlíšenie a to poriadne. Z pôvodných 10 Mpx až na 16 Mpx. Možno až zbytočne. Zaujímavé je aj vysokorýchlostné kontinuálne snímanie, ktoré zvláda vytvoriť až 8 snímok za sekundu v plnom alebo 11 fps v rozlíšení 8 Mpx. Rýchle cvakanie rýchlych predmetov potrebuje aj superrýchly autofókus. Ten kontrastný v HS20 podľa výrobcu zaostruje v priebehu 0,16 s! Pekné.

 Fujifilm Finepix HS20 EXR

Funkcie ako Dynamic Range zabezpečujúci HDR snímanie, Signal to Noise a Pixel Fusion pre kvalitnejšie snímanie v šere a tme či Best Frame Capture Mode pre výber najlepšieho záberu určite potešia. Pre tých, ktorí radi fotia v plnej automatike je HS20 EXR vyzbrojená automatickou detekciou scény (27) vrátane EXR módov (svetlá, tmavá a kontrastná scéna), no nechýbajú ani manuálne režimy (PASM a C). Vylepšené užívateľské rozhranie (Rich User Interface) je tiež novinkou, no to z obrázkov nezistíte. Uvidíme teda v teste. Až naživo uvidíte aj rozdiel v jemnosti displeja, ktorý má dvojnásobok pixlov (460 000). A video? Samozrejme Full HD v H.264 formáte (MOV) so stereo zvukom. Na výber budú aj nižšie, dátovo menej náročné rozlíšenia. Vďaka slotu konečne aj na SDXC karty je to ale asi jedno. Snáď bude lepšie manuálne zoomovanie pri natáčaní. V predchodcovi mierne triaslo s telom. Výrobca to asi poriešil až trojicou stabilizácií – stabilizácia senzoru, Pixel Fusion funkcia a Advanced Anti-blur technológia (spájanie 4 fotiek do jednej). To samozrejme nie sú všetky funkcie, ktoré toto EVF delo prinesie na trh. Ostatné však prebralo z pôvodného modelu HS10. Novinka sa na thu objaví v priebehu apríla za cenu okolo 500 €.

Fujifilm Finepix HS20 EXR

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.