Reklama

Freescale i.MX 6: brutálny výkon štvorjadra v tabletoch ešte tento rok?

Dominik Fúsek

Mobilné procesory značky Freescale nie sú práve najpoužívanejšie, doteraz sa objavilo len zopár nimi poháňaných tabletov a smartfónov (Lumigon T1: štýlový high-end z Dánska). Výrobca to ale myslí vážne a chcel by tento trh ovládnuť. Kým my žasneme nad prvými dvojjadrovými mobilnými jednotkami (nVidia Tegra 2: prvotina postavená na novej platforme) a prvými takýmito zariadeniami (LG Optimus 2X: Dual Core v smartfóne je tu!), Freescale predstavuje prvý štvorjadrový mobilný procesor.

Freescale i.MX 6

Spolu s neuveriteľne rýchlym rastom trhu smartfónov a predovšetkým tabletov sa môžeme tešiť aj rýchlejšiemu vývoju mobilného hardvéru. Dvojjadrové procesory sa už stali realitou, možno je čas posunúť sa zasa o krok, či skôr skok ďalej. Freescale sa pochválil s novým radom i.MX 6, ktorý obsahuje procesory s jedným, dvomi alebo štyrmi výpočtovými jadrami taktovanými na frekvenciu až 1,2 GHz. Procesory sú postavené na architektúre ARM Cortex-A9. Vravíte, že je to zbytočne vysoký výkon? Poďme sa pozrieť, čo to znamená v praxi.

Freescale i.MX 6

Za súčasnú jednotku na trhu, čo sa mobilných procesorov týka, je považovaný 1 GHz Hummingbird od Samsungu (Samsung Galaxy S (I9000): loď, ktorá sa neplaví do neznáma). Ten dokáže vykresliť 90 miliónov trojuholníkov za sekundu, jednotky i.MX 6 sa pýšia výsledkom až 200 mil. Samozrejme, koho zaujímajú nejaké trojuholníky. Inými slovami tento výkon znamená možnosť natáčania i prehrávania Full HD (1 920 x 1 080 b.) videa, sledovanie 3D HD videa (1 280 x 720 b.) či Full HD videokonferencie. Podľa výrobcu bol dosiahnutý podstatne nižší energetický odber pri prehrávaní HD videa. Zrejme sa dočkáme aj HDMI 1.4 rozhrania v tabletoch a smartfónoch. Na záver odpoveď na otázku z úvodu – dočkáme sa štvorjadrových tabletov ešte tento rok? Kvôli neuveriteľne rýchlemu vývoju a rastu trhu to nemožno vylúčiť, oveľa pravdepodobnejšie však znie rok 2012.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.