Bežný užívateľ sa občas zamyslí nad tým, ako môže byť software dostupný zadarmo bez toho, aby tento fakt odporoval logike trhu, v ktorom ide o zisk. Poskytovať niečo „free“ však nemusí ešte znamenať, že vývojárom takéto programy negenerujú zisk.
Nie je zdarma ako zdarma
Dôvody, prečo sa programy vydávajú vo svojich free verziách môžu byť rôzne. Po prvé, výrobca sa pokúša pritiahnuť pozornosť užívateľa na svoj produkt, čím si vytvára potenciu budúceho platiaceho zákazníka. Po druhé, v mnohých prípadoch free software zobrazuje reklamu, takže de facto užívateľ za program platí sebou samým. Po tretie, všetko sa vyvíja. Niekedy výrobcovia pracujú na nových produktoch, staré ostanú na periférii záujmu, prípadne sa z neho úplne vytratia. Tak sa užívateľ môže stretnúť s tzv. „orphanware“ licenciou pri niektorých programoch. Problém je, že spolu s vývojom býva častokrát ukončená aj ich podpora.
Ďalej, mnohé free programy sú zdarma len vo svojich „lite“ verziách, čiže vo väčšine prípadov zabezpečujú chod elementárnych funkcií, ale v prípade potreby širších možností programu, či lepšej podpory zo strany výrobcu si je nutné priplatiť za plnú licenci. To je v podstate definícia „freemium“ modelu, ktorý zmieňuje názov tohto textu.
Takisto vývojári svoju obchodnú politiku môžu orientovať najmä na B2B zákazníkov, čo sa v praxi premieta do dodatku, ktorý síce umožňuje program využívať zadarmo, ale nie na komerčné účely. No a napokon je tu aj otázka filozofie, ktorou sa uberá najmä open-source. Tu ale platí, že než problematika ceny je dôležitejší aspekt otvorenosti a slobody.
A čo užívateľ?
V konečnom dôsledku profituje užívateľ, pretože sortiment takto dostupného software-u mu umožňuje vybaviť si plnohodnotný počítač, či smartphone bez toho, aby musel do programového vybavenia investovať zbytočné peniaze. Samozrejme, aj čas je investícia, dokonca tá najväčšia, ale ak je to jediná položka, prečo nie? Opäť, nie každý je natoľko zdatný či disponibilný časom, aby si mohol dovoliť neustále sledovať, čo sa deje vo svete freeware a open-source. Preto existujú portály, ako Softmania.sk, ktoré sledujú dianie v oblasti software-u zdarma.
Vďaka nim má užívateľ prehľad a hlavne jednoduchý a priamy prístup k nielen základnému programovému vybaveniu. To obsahuje antivírové nástroje, bez ktorých je užívateľ vo svete IT prakticky nahý a de facto bezbranný. V tomto smere stoja za zmienku programy avast! Free Antivirus či Avira.
Aj oblasť kancelárskeho software-u je zastúpená vo viac ako dostatočnej miere. Navyše sú v niektorých prípadoch open-source, takže užívateľ nemusí riešiť otázku toho, či ich môže alebo nemôže využívať aj na komerčné účely. Prosto môže. Tu možno spomenúť OpenOffice.org alebo jeho fork – LibreOffice.
Na drahé programy už nie sú odkázaní ani kameramani a fotografi, postprodukčná fáza sa taktiež dá zvládnuť bez finančných investícií. Samozrejme, nebavíme sa o profesionáloch, ktorí si svoj pracovný život nevedia bez produktov Adobe predstaviť. Obyčajný smrteľník si vystačí aj s free grafickým či foto vybavením, napríklad Gimpom ako alternatívou k Photoshopu alebo s Blenderom v prípade, že nechce míňať peniaze na 3ds Max.
A ako sa hovorí, nielen prácou je človek živý, svoje ponúkajú aj herné štúdiá. Či už ide o nezávislé indie projekty, o free to play MMO, staré klasické hry ale aj nové, graficky náročné hry, existuje obrovské množstvo herných titulov, kvôli ktorým netreba siahať po peňaženke, či kreditnej karte.
Takto by sa dalo pokračovať donekonečna. Prakticky nie je možné naraziť na činnosť, v rámci ktorej by sa nedala nájsť aplikácia, program, utilitka, dostupná zadarmo. Hoci, ako sa spomína v úvode, nie je zadarmo ako zadarmo.