Reklama

Fotoreportáž: MWC 2010 – 4 dni plné mobilných noviniek!

Roman Calík

GSMA Mobile World Congress 2010 v Barcelone je najväčším telekomunikačným veľtrhom na svete. Od 15. do 18. februára 2010 jeho bránami prešlo takmer 50 000 návštevníkov z viac ako 200 krajín sveta, vrátane našej redakcie.

MWC 2010 Barcelona

Ten kto žije mobilnými technológiami nemohol na najväčšom telekomunikačnom kongrese chýbať. My sme vám počas celého týždňa taktiež prinášali najdôležitejšie novinky, ktoré by ste nemali prehliadnuť. I keď oficiálne čísla uvádzajú väčší počet návštevníkov MWC 2010 ako v predchádzajúcom ročníku (približne o dve tisíc návštevníkov), nemali sme pocit, že tohtoročný GSMA Mobile World Congress 2010 v Barcelone bol tak zaujímavý, ako v predchádzajúcich rokoch. Kríza akoby dorazila až v tomto roku. Kongresu sa dokonca priamo nezúčastnili významné spoločnosti mobilného trhu ako Nokia či LG. Pritom LG pravdepodobne účasť na kongrese zamietlo na poslednú chvíľu, nakoľko vo všetkých propagačných materiáloch a pútačoch na výstavisku tento výrobca figuroval ako platinový sponzor kongresu.

MWC 2010 Barcelona 
Vstup do Haly 8, ktorá je každoročne najnavštevovanejšia.

Nokia mimo výstaviska

O neúčasti Nokie sme vedeli už dávnejšie. Avšak známe bolo i to, že Nokia sa síce priamo nezúčastní kongresu, ale v Barcelone sa ukáže v prenajatých priestoroch len pár metrov od výstaviska. A tak aj bolo, dokonca si Nokia pripravila bicyklové rikše, ktorými zvedavých novinárov doviezla až pred svoj vchod. Ak ste však očakávali predstavenie nových mobilných telefónov, budete sklamaní, tak ako aj my. Žiadne nové N-ka, E-čka či X-ká alebo akékoľvek iné mobily neboli predstavené. Zato sa Nokia pochválila svojimi Ovi službami a poukázala najmä na navigáciu Ovi Maps, ktorú len pred pár týždňami ponúkla pre vybrané zariadenia úplne bezplatne. Paradoxne taká rakúska Emporia si tentorok dovolila poriadne veľký stánok, kde ukázala i zaujímavé novinky pre seniorov, čo je hlavná cieľová skupina výrobcu. Existujúcu ponuku tak obohatí elegantný mobil EmporiaELEGANCE a odolná verzia pre aktívnych seniorov – EmporiaSOLID. Výrobca sa konečne so svojou ponukou ukáže aj na slovenskom trhu.

MWC 2010 Barcelona - EmporiaELEGANCE a EmporiaSOLID
Nové mobilné telefóny pre seniorov – EmporiaSOLID a EmporiaELEGANCE

Otvorené operačné systémy a sociálne siete

Dá sa povedať, že MWC 2010 sa nieslo najmä v znamení nových operačných systémov, inteligentných smartfónov či noviniek s integráciou sociálnych sietí. Takmer každý výrobca tak ukázal mobilný telefón s OS Android a implementovanou podporou minimálne Facebooku či Twitteru, kde sa vám statusy pekne zobrazujú popri SMS správach či ďalších informáciách o osobe vo vašich kontaktoch. Veľkou udalosťou kongresu bolo rozhodne predstavenie nového operačného systému Windows Phone 7 Series od Microsoftu, ktorý tak nahradí existujúce zariadenia s OS Windows Mobile. Predpoklady, aby sa stal jedným z najpoužívanejších má, tak uvidíme, či sa vízie silného hráča naplnia aj keď prichádza výrazne neskôr ako konkurencia. Sedmička to však nebude mať ľahké, okrem všade neprehliadnuteľného OS Android sme sa dočkali aj predstavenia nového OS Symbian^3, ktorý je už  open source systémom, taktiež počinu od Nokie a Intelu – MeeGo či OS Bada, ktorý nájdete vo vlajkovej lodi od Samsungu – Wave (S8500). Ten vyrazí dych i 3,3-palcovým Super AMOLED displejom s WVGA rozlíšením. V stánku Samsung nechýbal ani Android so vstavaným projektorom s označením Samsung Beam (i8520).

MWC 2010 Barcelona - Samsung Wave (S8500)
Samsung Wave (S8500) s novým operačným systémom Bada

Android, Android, Android

Veľmi príjemne prekvapil výrobca Sony Ericsson, ktorému sa v roku 2009 veľmi nedarilo. Rozhodol sa výrazne posilniť sub-brand XPERIA a tak svetlo sveta uzreli atraktívne novinky Sony Ericsson XPERIA X10 mini a XPERIA X10 mini pro. Oba sú miniatúrne (najmä verzia s QWERTY klávesnicou priam šokovala) a ponúknu OS Android 1.6 so zaujímavou nadstavbou TimeScape. Novinkou je i Sony Ericsson Vivaz pro, ktorý má okrem OS Symbian aj QWERTY klávesnicu. Na Slovensku by sme sa mali čoskoro tešiť aj z nového mobilo-navigátora Garmin-Asus nüvifone M10, ktorý výrazne zamieša karty najmä Nokiám s Ovi Maps. Ten síce ponúka OS Windows Mobile, ale zato model Garmin-Asus nüvifone A50 spomínaný Android má, žiaľ na Slovensku sa nebude predávať. Motorolu možno čaká slávny návrat, minimálne modelové porfólio výrobcu pekne silnie. Na MWC ukázala model Motorola QUENCH s OS Android a nadstavbou MOTOBLUR, ktorá minimálne podľa našich prvých skúseností patrí k najvydarenejším, čo sa týka prepojenia obsahu telefónu so sociálnymi sieťami. Zahanbiť sa nechcel ani u nás menej známy výrobca Acer, ktorý stavil na novinky s OS Windows Mobile či Android. Na rovnakých operačných systémoch bežia aj najnovšie lákadlá renomovaného výrobcu HTC, ktorý dokonca ponúka vybavenejšie dvojča Google Nexus One. Ak ste milovníkmi značky HTC, rozodne by ste nemali prehliadnuť trojicu noviniek HTC Legend, HD mini a Desire. Zastavili sme sa aj v stánkoch menších a menej známejších výrobcov, ich novinky vám však postupne predstavíme v samostatných článkoch. Sledujte preto pozorne aj naďalej nový TECHBOX.sk 🙂

MWC 2010 Barcelona - HTC Desire
HTC Desire s OS Android a nadstavbou HTC Sense

Nezabudnite si preklikať priloženú fotogalériu priamo z GSMA Mobile World Congress 2010 Barcelona.

Ak si chcete prezrieť viac noviniek z GSMA Mobile World Congress 2010 Barcelona, kliknite v našom TAG BOX-e na MWC 2010.

Za možnosť zúčastniť sa MWC 2010 a pripraviť pre vás zaujímavé témy či fotografie, by sme radi veľmi pekne poďakovali mobilnému operátorovi T-Mobile Slovensko, ktorý hradil náklady na cestu a pobyt redaktora na kongrese.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.