Reklama

Olympus predáva divíziu fotoaparátov firme, ktorá vyrába notebooky VAIO

Števo Porubský

Japonský Olympus oznámil, že končí s výrobou fotoaparátov a bude sa venovať už iba výrobe zdravotníckych pomôcok. Informoval o tom Yasuo Takeuchi, CEO Olympus Corporation v memorande o porozumení s japonskou súkromnou skupinou Japan Industrial Partners.

Zdroj | Olympus

Divízia Olympus Imaging bola vraj dlhodobo stratová, hoci Olympus vyrábal (a ešte stále vyrába) špičkové fotoaparáty. Práve Olympus pred rokmi priniesol prevratnú 5-osovú stabilizáciu snímača, ale aj tvrdohlavo šiel cestou CSC aparátov, kým ostatní tvorili stále veľké zrkadlovky. Dnes je situácia celkom iná a každý z veľkých hráčov má už niekoľko vysokokvalitných CSC modelov.

Prvou veľkou ranou pre Olympus bol ale nástup smartfónov, ktoré dokázali konkurovať lacným kompaktom. Aj preto Olympus presedlal na odolné kompakty a CSC aparáty. Neskôr, v roku 2011, sa Olympus dostal do problémov kvôli vedeniu, ktoré ho dlhé roky tunelovalo a hoci neskôr spoločnosti pomohli Panasonic či Sony, v súčasnosti je na to opäť biedne. Podľa Olympus Corporation divízia Imaging tri roky po sebe vykazovala stratu a to aj napriek tomu, že sa ju spoločnosť snažila oživiť a zachrániť. Nakoniec sa spoločnosť rozhodla divíziu predať.

Zdroj | Olympus

Olympus Corporation tak po 84 rokoch končí s výrobou fotoaparátov, objektívov a všetkého čo s tým súvisí. Od prvého aparátu Semi-Olympus I Olympus predstavil desiatky modelov, ktoré boli viac či menej úspešné. V posledných rokoch boli najzaujímavejšie retro modely série PEN, ale aj špičkové profi kúsky OM-D. Nemenej zaujímavé boli od Olympusu aj odolné kompakty TOUGH, v ktorých si dlhé roky držal prvenstvo v kvalite spracovania i výstupu.

Olympus Corporation sa bude naďalej venovať výrobe a vývoju produktov pre zdravotníctvo a výskum. Spoločnosť iba predá divíziu Olympus Imaging japonskej spoločnosti JIP (Japan Industrial Partners), ktorá mimochodom pred pár rokmi prebrala od Sony taktiež stratovú divíziu VAIO a v súčasnosti vlastní takmer dva tucty spoločností. Žiaľ, osud VAIO počítačov nie je taký, ako by sme si predstavovali, kúpiť ich je možné iba na domácej pôde a z globálneho trhu zmizli.

Pozrite si

Sony predáva svoju počítačovú divíziu VAIO, na jar prídu posledné novinky

Zdroj | Olympus

Snáď taký istý osud nečaká aj fotoaparáty Olympus, ktoré majú na to byť globálnym hráčom. JIP pod firmou NewCo chce naďalej vyvíjať a vyrábať fotografické zariadenia (fotoaparáty aj objektívy) pod značkou Olympus, no spoločnosť nijakým spôsobom nešpecifikovala pole pôsobnosti.

Definitívny podpis zmluvy má byť až na konci septembra tohto roku. Dovtedy sa asi nedozvieme žiadne ďalšie informácie týkajúce sa predaja, a to ani ceny, ktorá ostáva neznáma.

Pre majiteľov zariadení Olympus by sa nemalo nič zmeniť. Spoločnosť JIP kúpi Olympus Imaging aj s jej záväzkami, takže aj so zárukami voči zákazníkom. Jediným negatívnym dopadom môže byť fakt, že značka Olympus sa postupne stiahne z globálneho trhu a ostane už iba na tom domácom, prípadne ázijskom.

Zdroj | Olympus
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.