Reklama

RECENZIA Sony Cyber-shot DSC-HX50V – 30x zoom vo vrecku poteší

Števo Porubský

Do rúk sa mi dostal nástupca môjho záložného fotoaparátu a kúsku, ktorý nosím, keď nie je priestor na ťažké zrkadlo. Pomerne slušne vybavený kompakt HX20V, ktorého výstup plne postačuje na bežné momentky. Aký je jeho nástupca s novšími technológiami, väčším zoomom a samozrejme aj vyššou cenou?

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Sony Cyber-shot HX50V patrí do triedy kompaktných fotoaparátov pre náročnejších. Tomu zodpovedá nielen cena, ale hlavne výbava. HX50-tka je priamym nástupcom modelu HX20V, resp. jeho súrodenca HX30V (navyše mal len Wi-Fi modul), ktorý sa však v našich končinách nepredával. Dizajnovo odlišná novinka je mierne väčšia (108,1 x 64,3 x 38,3 mm), ako predchodcovia, no stále patrí medzi vreckové kompakty (hoci len tie väčšie vrecká na nohaviciach či bunde). 272-gramovú hmotnosť však už pocítite. Telo je opäť z tvrdeného matného plastu, pravdepodobne opäť z recyklovaných kúskov. Matný povrch zaručuje, že kompakt nebudete musieť stále utierať od odtlačkov a iných nečistôt. Toto kvitujem! Zmena dizajnu priniesla aj niekoľko zaujímavých a praktických riešení. Hlavným je napríklad mohutnejší predný grip vďaka čomu sa novinka drží ešte lepšie, ako predchodca.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Na druhej strane však výrobca ubral zo zadného gripu a tak sa palec pri držaní často šmýka až do tej mieri, že sa mi niekoľko krát stalo, že som natáčal video a ani som o tom nevedel. Tlačidlo spustenia natáčania je totiž hneď pri gripe. Inak je však prakticky a rýchlo dostupné, občas však až príliš.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Bystré oko si tiež všimne, že mohutnejší je aj objektív. Je to z dôvodu, že výrobca siahol po väčšom objektíve s rozsahom až 24-720 mm, teda 30-násobnom zoome. Škoda len, že v najširšom ohnisku má svetelnosť f/3,5 (predchodca mal f/3,2) a pri plnom zoome až f/6,3. Nechýba však známa stabilizácia SteadyShot, takže aj pri „plnom“ zoome je možné udržať v priaznivých svetelných podmienkach obraz ostrý. V noci na plný zoom bez statívu zabudnite.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Horná strana HX50-tky sa zmenila asi najvýraznejšie. Vyskakovací blesk je na ľavej strane, no vysuniete ho už pomocou dedikovaného tlačidla na okraji zadnej časti, čo predchodcovi chýbalo. Plusom sú tiež „koľajničky“ na príslušenstvo, ako napríklad blesk, mikrofón či hľadáčik. Šikovné riešenie, ktoré sa u kompaktov tejto kategórie len tak nevidí. Za príslušenstvo si však pomerne slušne priplatíte.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Okrem koľajničiek pribudol aj ďalší kruhový volič, ktorý poslúži na úpravu kompenzácie expozície od -2 EV pod +2 EV. Uvítal by som kompenzáciu +/-3 EV, no poteší aj takéto riešenie, ktoré sa tiež vymyká zo štandardov. Ak ste si pozreli model HX20V podrobne, určite ste si na novinke všimli ešte ďalšiu zmenu na hornej časti – PASM režimy na voliči režimov. Pôvodný model ponúkal len obmedzenejšie P a M režimy. Naopak, z voliča vypadli menej používané režimy 3D a Rozostrenie pozadia. Nemilo ma však prekvapila tuhosť kruhových voličov, ktoré pootočíte jedine nechtom, prst sa aj napriek drážkam šmýka. Dúfam, že je to neduh len tohto testovaného modelu.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Na zadnej strane okrem spomínaného zmenšenie gripu sa nezmenilo nič. Tlačidlá majú mierne väčší tvar, CUSTOM tlačidlo (ISO/Vyváženie bielej/Režim merania/Snímanie úsmevu) sa premiestnilo nad kruhový volič, no inak sa tu neudialo nič zásadné. Rovnaký je aj 3-palcový VGA displej s pomerne slušnou čitateľnosťou na priamom slnku, hoci na vynikajúce AMOLED displeje nemá.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Na bočnej strane sa namiesto 20x a GPS objavili značky Wi-Fi a 30x, čo jasne hovorí o vnútornej výbave. Áno, GPS v novinke nenájdete. Prečo? To netuším, ale je to škoda.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Na druhej strane sa udiala celkom zásadná zmena. Namiesto miniHDMI portu je pod krytom microUSB konektor, ktorý slúži aj na nabíjanie. Toto by si mohli zobrať za príklad všetci výrobcovia fotoaparátov a prestali zákazníkov otravovať s najrôznejšími nabíjačkami, ktoré keď si náhodou zabudnete doma, nemáte šancu batériu nabiť. Nabíjačku či kábel s microUSB zoženiete prakticky kdekoľvek.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

V spodnej strane sa tiež udiali zmeny. HDMI konektor si našiel miesto práve tu, kde bol predtým microUSB konektor. Aj tento je v štandarde micro. Mierne ma však sklamal jeden detail – na HX20V je napísané „Made in Japan“, no na HX50V je už „Made in China“.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Po otvorení dvierok ma potešila batéria, ktorá je síce menšia, ako u predchodcu, no ponúka o 280 mAh väčšiu kapacitu. Celkovo tak máte k dispozícii 1 240 mAh čo pokojne stačí na deň aktívnejšieho fotenia. Vďaka microUSB si však pre istotu môžete na výlet pribaliť aj záložný zdroj a kedykoľvek si batériu dobiť. Výborné!

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Po zapnutí novinky sa cítim ako doma. Takmer identické menu v angličtine, resp. češtine je zrozumiteľné aj pre bežného používateľa. Niet mu čo vytknúť. V menu navyše pribudli položky na rozšírenú správu pamäťovej karty (tvorba zložiek, kopírovanie, náhradná zložka…).

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Stlačením spúšte sa spustí vytváranie 20 Mpx fotografie pomerne slušnej kvality. Po maximálnom priblížení je síce vidieť nedostatky malého 1/2,3” Exmor R CMOS čipu s prehnaným počtom pixlov, no na bežné fotenie kvalita stačí. V porovnaní s pôvodným HX20V je kvalita takmer rovnaká, rozdiel uvidíte jedine v priamom porovnaní totožných scén. Zaujímavejší je však režim Super auto, ktorý podľa svetelných okolností vytvorí jeden, dva, tri či viacero záberov a zloží z nich jeden čo najlepší. Na tento režim sa môžete spoľahnúť aj počas šera či tmy, no 100%-ný výsledok za každých okolností nečakajte, preto si záber vždy skontrolujte a prípadne vytvorte nový. Problémové sú situácie, kedy sa na scéne objekty pohybujú, Super auto režim má potom pri skladaní značné problémy a obraz je aj tak rozostrený.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

V PASM režimoch máte navyše možnosť použitia 9 obrazových efektov. Divím sa však, prečo nie sú dostupné aj v režime Auto. Veľká škoda. Ďalšou veľkou škodou sú obmedzené možnosti manuálnych nastavení pri režimoch Priority clony (A) či Manuálnom nastavení expozície (M) – clona od f/3,5 len do f/8,0 a rovnako i v režime Priority uzávierky, kde aj napriek špecifikácii rýchlosti uzávierky (1/4000 s.) je možné nastaviť len 1/1600 s. Poteší aspoň režim MR – Režim obnovenia pamäte s trojicou používateľských subrežimov s množstvom nastavení pre rôzne situácie. Využije ich však naozaj len skúsený fotograf, ktorý často fotí rozdielne, ale pritom rovnaké scény (noc, ľudia, príroda, zvieratá…). Náročnejší fotografi by však určite uvítali aj fotenie do RAW, ktoré HX50-tke aj napriek pokročilým funkciám chýba. Stále zaujímavá je inteligentná panoráma, ktorú je možné vytvárať v štyroch smeroch podľa konkrétnej potreby. Zo scénických režimov si môžete zvoliť jeden zo 17 špecifických režimov podľa konkrétnej situácie, no keď stavíte na plnú automatiku, neprídete vôbec skrátka.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

 76 mm, f/5,0, ISO 80, 1/640 s.

Sony Cyber-shot DSC-HX50V

 186 mm, f/6,3, ISO 3 200, 1/13 s.

Sony Cyber-shot DSC-HX50V

 155 mm, f/6,3, ISO 12 800, 1/10 s.

Kvalita fotografií pri obmedzenom zdroji svetla, teda v šere a tme bez použitia blesku klesá. Hoci s hodnotou ISO môžete ísť až po ISO 12 800, už pri ISO 3 200 je vidieť na fotografiách zrno. Vyššie hodnoty sú viac-menej nepoužiteľné, jedine ak na momentky. Poteší však i prítomnosť BIONZ procesora, ktorý dovoľuje aj HX50-tke snímať rýchlosťou 10 fps do 10 záberov, potom si musí „vydýchnuť“ a môžete pokračovať. Pri testovaní som narazil aj na zaujímavosť v podobe makro fotenia. Výrobca tvrdí, že je možné od 5 cm, mne sa však bez problémov podarilo fotiť od cca 1,5 cm vzdialenosti (napr. kávové zrná v galérii). Určite vás zaujíma, aký je rozdiel v optickom priblížení. Fotografie nižšie sú vytvorené s 1x, 20x (ako u HX20V) a 30x priblížením.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

 24 mm, f/3,5, ISO 80, 1/640 s.

Sony Cyber-shot DSC-HX50V

 476 mm, f/6,3, ISO 320, 1/250 s.

Sony Cyber-shot DSC-HX50V

 720 mm, f/6,3, ISO 320, 1/250 s.

Video je samozrejme možné natáčať vo Full HD rozlíšení (1 920 x 1 080 px) pri 50 fps/1080p a cca 25 Mbps v AVCHD formáte so stereo zvukom, ale aj v HD rozlíšení (720p, 30 fps, 6 Mbps), ktoré šetrí miesto na SD karte a následne aj v počítači. Video je na výbornej kvalitatívnej úrovni, občasné problémy s preostrovaním je možné vzhľadom na kategóriu HX50V odpustiť. Našťastie tých problémov je minimálne. Počas približovania obrazu (zoomovaní) je motorček pomalší, takže sa vám nestane, že zrazu priblížite scénu a tá ostane rozostrená. Stereo zvuk patrí medzi lepší priemer, no keďže má novinka koľajničky, môžete zainvestovať do externého smerového mikrofónu. Mimochodom, počas videa je možné aj vytvárať fotografie, hoci len v pomere strán 16:9, no s dostatočným rozlíšením 15 Mpx.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V  Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Wi-Fi modul dovoľuje z fotoaparátu fotografie nielen posielať cez WLAN sieť do kompatibilného zariadenia (smartfón, tablet, počítač, externý sieťový disk…), ale cez smartfón či tablet (Android, iOS) môžete fotoaparát ovládať. Stačí vám k tomu aplikácia PlayMemories Mobile a ste v hre. Problémom aplikácie je pomerne málo možností nastavenia. Rovnako sklamaním je neprítomnosť NFC čipu, ktorý Sony používa v množstve svojich výrobkov pre rýchlejšie párovanie. Takto sa musíte s párovaním fotoaparátu s niektorým z menovaných zariadení trápiť manuálne – hľadať zariadenie, zadať kód, čakať…, na čo som si už akosi odvykol.

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Celkovo môžem nový Sony Cyber-shot DSC-HX50V hodnotiť ako veľmi vydarený kompakt s poriadnym zoomom, no neodpustím mu drobné nedostatky, ktoré z neho robia len mierneho pokračovateľa modelu HX20V. Prečo výrobca nedoladil niektoré funkcie (RAW, plnohodnotné PASM režimy) a nedovybavil novinku pre neho už bežnými funkciami (NFC, GPS… masívnejší zadný grip), je pre mňa záhadou a mínusom pre novinku. Vzhľadom na vyššiu cenu by som si radšej počkal na jej zníženie, príp. pozrel minuloročné modely.

Sony Cyber-shot DSC-HX50V 

Sony Cyber-shot DSC-HX50V vs Sony Cyber-shot DSC-HX20V

Hodnotenie: 4,5/5

+ nabíjanie cez microUSB, silnejšia batéria, pomerne kvalitný výstup

– priemerný objektív, chýba NFC a GPS, tuhé kruhové voliče

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Sony Cyber-shot DSC-HX50V vs Sony Cyber-shot DSC-HX20V

Cena: 429,00 € Rozmery 108,1 x 64,3 x 38,3 mm, 272 g Displej 3“ (76,2 mm), 921 000 b. (640 x 480 px.), TFT LCD Hardvér 20,4 Mpx 1/2,3” Exmor R CMOS, max ISO 12 800, BIONZ procesor, Sony Lens G (24 – 720 mm; f/3,5-f/6,3), 60x Clear Image Zoom, Optical SteadyShot stabilizácia, AF Tracking, manuálne ostrenie, uzávierka (1/4000), snímanie (10 fps do 10 záberov), JPEG, +/-2 EV, iAuto, PASM, scény, efekty (9), HDR, Picture Effect, Intelligent Sweep Panorama, Full HD video (1080p, 50 fps, AVCHD 2.0, stereo zvuk, 26 Mbps), fotenie počas natáčania (16:9/15 Mpx), microUSB, microHDMI, Wi-Fi, SDXC/MS PRO Duo slot, koľajničky pre príslušenstvo, el.vodováha, NP-BX1 Li-Ion 1 240 mAh

 Sony Cyber-shot DSC-HX50V

Foto: TECHBOX

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.