Reklama

Ford si robí srandu, na strechu auta dá vysokozdvižným vozíkom extra batériu

Zdroj | Thule
Števo Porubský
Zdroj | Thule
Zdroj | Thule

Ford si nechal patentovať špeciálny systém záložného zdroja energie pre elektromobily, ktorý chce montovať na strechu.

Predstavte si tak batériu nech aj s 10 kWh kapacitou, ktorú by ste si pred dlhšou cestou chceli dať na strechu ako strešný box pred dovolenkou. Len ako? Vysokozdvižným vozíkom?

Ako patent to znie veľmi dobre. Máte elektromobil, no chystáte sa na cestu a neviete (alebo skôr viete) či tam bude dostatok nabíjačiek a či sú funkčné apod. Niečo ako keď idete na offroad výpravu a na do kufra či na vozidlo z vonkajšej strany ukotvíte kanistre s benzínom alebo naftou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Princíp je ten istý. Mať energiu na pohyb vpred tam, kde nemusí byť. Presne to má riešiť patent Fordu, ktorý si nechala automobilka zapísať na úrade United States Patent and Trademark Office (USPTO).

Zdroj | USPTO

Podľa nákresu je na offroad vozidle ukotvený na streche akýsi box podobný strešnému boxu, ktorý si na koľajničky kotvíme pred letnou či zimnou dovolenkou. Rozdiel je v tom, že v tomto boxe od Fordu sú batériové články a kábel s Type 2 koncovkou na dobíjanie batérie elektrického offroadu.

Box s externou batériou bude odnímateľný a inštalovať sa na strechu bude iba v prípade potreby. Osobne si ale neviem predstaviť akým spôsobom takýto box na strechu majiteľ elektrického offroadu nainštaluje.

Bez pomoci stroja to nepôjde. Už samotný offroad je pomerne vysoké vozidlo a už len inštalovanie strešného boxu, ktorý je prázdny dá zabrať. Nainštalovať desiatky kilogramov vážiaču externú batériu by bol nadľudský výkon.

Zdroj | USPTO

Ford tak možno bude batériový box na strechu dodávať aj s kotvením na strop garáže, alebo vám ho budú podľa potreby inštalovať iba v servise automobilky pomocou napríklad vysokozdvižného vozíka.

Ford v patente dodal, že box bude mať systém chladenia aj s odvetrávaním. Vystavením batérií na takomto exponovanom mieste hlavne počas leta im dá poriadne zabrať. Rovnako to platí aj v zimnom období. Box vo vnútri tak bude mať pravdepodobne chladiaci, ale aj ohrievací systém.

Odvetrávanie má byť riadené na diaľku, kedy výduchy bude možné cielene zatvoriť, napríklad proti poškodeniu vnútra prachom, pieskom či vodou.

Zdroj | USPTO
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.