Reklama

Ford predsatvil projekt hororového kuriérskeho robota

Zdroj | Agility Robotics
Juraj Recký
Zdroj | Agility Robotics
Zdroj | Agility Robotics

Spojenie síl automobilky Ford a Agility Robotics chce ponúknuť riešenie koncového doručovania zásielok. Na trase medzi kuriérskym autom a dverami zákazníka. Tým riešením má byť robot Digit. Ibaže sa niekde zrejme stala malá chybička.

Spoločnosť Ford predstavila projekt kuriérskeho robota Digit, ako dvojnohého robota navrhnutého a postaveného spoločnosťou Agility Robotics tak, aby pripomínal človeka a rovnako tak chodil. Pozrite si video nižšie, schválne koľko sci-fi filmov vám pri pohľade na robota, ktorý má nahradiť ľudí v doručovacích službách, napadne.

https://www.youtube.com/watch?v=WHWciIxNK2c

Robot Digit má približne 150 centimetrov, má unesť balík do 18 kilogramov a vedieť ho uložiť na presne určené miesto. Teda niekomu pred dvere. Je skladný, presne sa poskladá do kufra autonómneho doručovacieho automobilu, kde sa sám aj nabije. Digit má zvládnuť nerovný terén, chôdzu po schodoch v oboch smeroch a dokázať sa vyhýbať prekážkam. Dokonca podľa výrobcu udrží rovnováhu, ak do neho niečo narazí.

Zdroj | Agility Robotics

Dáta o doručení na presné miesto, teda GPS súradnice s trasou, dokáže získať z autonómneho vozidla Ford Transit Connect. Keďže to je vybavené všetkými potrebnými senzormi, má dostatok informácií na to, aby robotovi naplánovalo veľmi podrobnú a presnú trasu.

Zdroj | Agility Robotics

 

Z týchto informácií vyplýva, že robot síce zvládne aj ťažší terén a prekážky, no zrejme o nich bude musieť vopred vedieť. A to nepriamo potvrdzuje aj vyjadrenie hlavného technologického referenda spoločnosti Ford, Kena Washingtona. “Autonómne auto dokáže vytvoriť veľmi podrobnú mapu okolitého prostredia. Nie je dôvod, aby tieto informácie nezdieľalo s Digitom. Načo bude robot vytvárať duplicitné informácie, keď ich vie hotové prebrať?”

Zdroj | Agility Robotics

Spoločnosť Agility Robotics vyvíja dvojnohé roboty od roku 2015. Pôvodne išlo o výskumný tím na univerzite v Oregone, ktorý však bol z univerzitného financovania vyradený. Vznikla tak samostatná spoločnosť. “Prečo dvojnohé roboty? Pozrite sa aký máme my ľudia pohybový aparát. Sme veľmi agilní v preplnenom priestore. Vďaka tomu, že máme dve nohy,” povedal ešte v roku 2017 generálny riaditeľ Agility Robotics, Damion Shelton, magazínu The Verge.

Zdroj | Agility Robotics

 

Ford a Agility Robotics majú dobrú a zdá sa aj funkčnú myšlienku. Tiež doslova ukážkovo prepájajú technológie a vytvárajú logickú a užitočnú náväznosť. Avšak, finálne spracovanie pripomína hororovú predstavu o bojových robotoch budúcnosti filmárov z 90. rokov.

Zdroj | Agility Robotics

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.