Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 3 min.
  • 16.11.2020

Ford E-Transit umožní operátorom flotíl karhať nezodpovedných vodičov

Ford E-Transit umožní operátorom flotíl karhať nezodpovedných vodičov
Zdroj | Ford
Stanislav Vinc
Ford E-Transit umožní operátorom flotíl karhať nezodpovedných vodičov
Zdroj | Ford
Zdroj | Ford

Populárny Ford Transit dostáva plne elektrickú verziu. Tzv. E-Transit navonok príliš futuristicky nepôsobí, no vo vnútri disponuje dystopickými technológiami, kvôli ktorým budú kuriéri a profesionálni vodiči pod väčším dohľadom, ako kedykoľvek predtým.

Ford E-Transit si si berie v mnohých smeroch príklad od pôvodnej verzie so spaľovacím motorom. Čisto elektrická verzia by však mala byť do posledného detailu optimalizovaná špeciálne na účely dovozu tovaru v rámci tzv. „poslednej míle“.

Zdroj | Ford

Ford osadil svoju elektrickú dodávku batériovým modulom s kapacitou 76 kWh. Na jedno nabitie by mal byť E-Transit schopný prejsť niečo málo cez 350 kilometrov podľa metodiky WLTP. Oproti osobným elektromobilom je to samozrejme pomerne málo, no Ford si to dokáže obhájiť.

Zdroj | Ford

Podľa telemetrických dát získaných z 30 miliónov najazdených kilometrov na klasickej verzii so spaľovacím motorom údajne najazdí priemerný majiteľ modelu Ford Transit denne iba 122 kilometrov. Ak by dostal Ford E-Transit vyššiu kapacitu batérie, posunul by sa už do vyššej cenovej kategórie, čo však Ford nechcel. Elektrickú dodávku totiž plánuje predávať za cenu od 45-tisíc dolárov.

Pozrite si

55 detailov prvej elektrickej ŠKODA ENYAQ iV na Slovensku

Aj napriek menšej batérii sa dokáže E-Transit so svojou energiou podeliť. Cez elektrické zásuvky s celkovým výkonom 2,4 kW dokáže pohodlne napájať napríklad elektrické náradie. Primárne však budú batérie poháňať elektromotory s výkonom 198 kW (266 koní).

Zdroj | Ford

Toto však nie sú tie technológie, ktorými nás Ford E-Transit naozaj zaujal. Tie sa ukrývajú priamo v interiéri, konkrétne v infotainment systéme SYNC 4. Jeho súčasťou bude totiž monitorovací systém, ktorý umožní operátorom flotíl sledovať správanie a jazdné návyky vodičov. Ak bude vodič prekračovať rýchlostné limity, prudko pridávať či brzdiť alebo plytvať energiou, z reproduktorov vozidla môže dostať upozornenie priamo od operátora.

Zdroj | Ford

Funkcia Driver ID umožní operátorom spárovať každé vozidlo s konkrétnym vodičom, ktorý sa bude musieť do vozidla prihlasovať pomocou svojich špecifických prihlasovacích údajov. Operátori tak budú zároveň schopní monitorovať vodičov aj v prípade, že si medzi šichtami vymenia vozidlá.

Nový Ford E-Transit dorazí na americký trh už koncom budúceho roka a na ten európsky na jar 2022. Dostupný bude vo ôsmych konfiguráciách vrátane troch s rozdielnou výškou a troch s rozdielnou dĺžkou s maximálnym prepravným objemom 13 798 litrov.

Zdroj