Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ford a Google uzavreli partnerstvo, Android bude vo všetkých modeloch

Ford a Google uzavreli partnerstvo, Android bude vo všetkých modeloch
Zdroj | Ford
Števo Porubský
Ford a Google uzavreli partnerstvo, Android bude vo všetkých modeloch
Zdroj | Ford
Zdroj | Ford

Google a Ford Motor Company oznámili uzavretie partnerstva, ktoré sa pretaví do použitia operačného systému Android vo všetkých nových modeloch automobiliek Ford i Lincoln. Systém má byť podobný tomu vo vozidlách Volvo, resp. Polestar.

Zdroj | Ford

Polestar 2 je prvým vozidlom, ktoré plne využíva systém Google Android vo svojom infotainment systéme. Pribudnúť majú i ďalšie modely od Volva, aktuálne ho má iba XC40. Postupne však pribudne podstatne viac vozidiel, ktoré budú pracovať na Androide. Ford totiž oznámil uzavretie partnerstva s Google.

Práve vďaka tomu sa v nových modeloch automobiliek Ford a Lincoln objaví operačný systém Android (nie Android Auto). Stať sa tak má od roku 2023. Výsledkom toho bude, že Fordy a Lincolny budú využívať silu Google Máp, ale aj hlasovej asistentky Google Assistant. Chýbať nebudú ale ani ďalšie Google aplikácie.

Zdroj | Ford

Partnerstvo ale nebude len o tom, že vo vozidlách Fordu sa objaví Android. Obe spoločnosti sa zaviazali v spolupráci na vývoji riešení pre budúcnosť automobilového priemyslu. Zmluva je na 6 rokov, počas ktorých bude nová pracovná skupina Team Upshift pracovať na riešeniach pre Ford a samotný automobilový priemysel.

Obe spoločnosti nešetrili pri oznámení superlatívami. „Obaja veríme, že vzťah medzi Google a Fordom vytvorí inovačnú silu čo urýchli modernizáciu nášho biznisu vo Forde, a hlavne nám to umožní prekonať očakávania našich zákazníkov,“ povedal David McClelland, viceprezident Fordu pre stratégiu a partnerstvá.

Google a Ford plánujú napríklad vytvoriť systém predaja vozidiel, aký tu ešte nebol. Dôvodom tohto kroku môže byť aj súčasná situácia vo svete okolo koronavírusu, kedy sú mnohé dílerstvá zatvorené. Ľudia by si vďaka novému riešeniu ale mohli vozidlá kupovať i naďalej. Nie je však jasné, že to bude práve toto. Google ani Ford nič nešpecifikujú a všetky informácie sú vo všeobecnej rovine.

Zdroj | Ford

Rovnako vo všeobecnosti Ford hovoril o zbieraní dát z vozidiel Fordu, no už teraz tvrdí, že s určitosťou nebudú zbierať akékoľvek osobné dáta majiteľov. Ford bude pritom využívať silu Google Cloudu.

Novinky sa majú ale dotknúť aj samotnej výroby vozidiel s využitím umelej inteligencie. Vďaka tomu by mohol inovátor Ford (pásová výroba) opäť priniesť čosi čo zrýchli či zlepší výrobu.

Aj napriek tomu, že vo vozidlách bude Android, nové modely budú naďalej podporovať aj Apple CarPlay či hlasovú asistentku Amazon Alexa.

Zdroj | Ford
Zdroj