Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Focal Utopia a Elear – slúchadlá od audiofilov pre najnáročnejších

Focal Utopia a Elear – slúchadlá od audiofilov pre najnáročnejších
TECHBOX
Focal Utopia a Elear – slúchadlá od audiofilov pre najnáročnejších
92 %
Špičkové modely Focal Utopia a Elear prekvapili nielen svojím exkluzívnym dizajnom, ale aj spracovaním a cenou. V kombinácii s vhodným prevodníkom poskytnú dokonalý zážitok z posluchu.

Výhody

  • skvelý dizajn
  • použité materiály
  • hmotnosť
  • kvalita reprodukcie modelu Utopia

Nevýhody

  • vyššia cena

Focal netreba audiofilom predstavovať. Svoje high-end produkty dodávajú tým najnáročnejším zákazníkom už viac ako 35 rokov. Ich doménou za celé tie roky boli reproduktory, no v poslednom období sa rozhodli presadiť aj na poli slúchadiel.

Na trh uviedli dve novinky, obe však určené pre tých, ktorí sa nehanbia utratiť pekných pár tisíc. Čo vlastne znamená pojem slúchadlá pre audiofilov? Prečo by si ich nemohol kúpiť aj bežný človek?

Dôvodov môže byť niekoľko. Bežný poslucháč v prvom rade nepoužíva kvalitné nahrávky, častokrát v komprimovanom formáte MP3, pri ktorom dochádza k stratám na kvalite. Je preto absolútne jedno, či máte slúchadlá za 15 EUR, alebo 900 EUR.

Audiofili počúvajú tie najkvalitnejšie audio CD nahrávky či bezstratové FLAC súbory. Okrem toho majú vačšinou citlivejší sluch a aj minimálne rozdiely v reprodukcii či použitej aparatúre dokážu vnímať ako výrazné.

V neposlednom rade je to aj technické vybavenie, ktorým audiofili disponujú. V mnohých prípadoch je to investícia v desiatkach tisíc EUR, len aby dosiahli ten najkvalitnejší zvuk. Ide zväčša o sumu, ktorú bežný človek automaticky preratúva na hodnotu auta.

Preto k týmto typom slúchadiel musí človek disponovať aspoň adekvátnym slúchadlovým predzosilňovačom, kvalitným CD prehrávačom či FLAC nahrávkami. Nám distribútor pribalil k slúchadlám aj DAC prevodník a predzosilňovač v jednom od nemeckej firmy T+A.

Táto drahá, ručne vyrábaná hračka nielen konvertuje digitálny signál na analógové výstupy, ale dá sa použiť aj ako externá zvuková karta k počítaču. Ukrýva v sebe navyše 56-bitový procesor na skvalitnenie zvukového signálu.

Srdcom prevodníka je pre T+A typické použitie až ôsmich 32-bitových konvertorov zapojených v duálnom symetrickom okruhu. Výsledkom je extrémna lineárnosť a minimálne skreslenie (celkové harmonické skreslenie na úrovni 0,001%).

Pri použití adekvátneho zdroja vie DAC 8 DSD dosiahnuť frekvenčný rozsah 2 Hz – 100 kHz. Priam ideálny prevodník pre slúchadlá Focal Utopia, ktorých rozsah sa pohybuje v rozmedzí od 5 Hz do ľudským uchom nepočuteľných 50 kHz.

Model Utopia môžeme považovať za vlajkovú loď tejto francúzskej audiofilskej značky na poli over-the-ear slúchadiel s otvorenou ozvučnicou. Výrobca na tomto modeli veru nešetril a použil len samé špičkové materiály.

40 mm meniče v slúchadlách majú membrány vyrobené z berýlia. Káble pripojiteľné cez špeciálny Lemo konektor sú z bezkyslíkovej medi a 4-metrová dĺžka by mala stačiť každému.

Hlavový most je vyrobený z uhlíkových vlákien a napriek rozmerom slúchadiel je to aj cítiť. Teda lepšie povedané necítiť. Slúchadlá sú ľahšie, no napriek tomu nemáte pocit, že držíte model za 5 eur. Exkluzivitu umocňuje nielen precízne spracovanie, ale aj jemná jahňacia koža použitá na ušniciach.

Ani prepravné puzdro výrobca neponechal náhode. Je taktiež celé potiahnuté jemnou kožou a vnútro je vyplnené akustickou penou, aby slúchadlá boli ako v bavlnke. A konečne sa dostávame k otázke, ako slúchadlá hrajú.

Neohúria výrazným prejavom, no dostanú vás čistotou reprodukcie. Až tak, že ich odmietnete zložiť. No každý test je testom subjektívnym, a tak mne vo väčšej miere chýbali basové tóny. V porovnaní s inými modelmi tejto cenovej kategórie som zvyknutý na hlbšie basy.

Napriek tomu som sa však nenechal odradiť od skvelého zážitku z posluchu. Utopia v kombinácii s DAC 8 DSD tvorí priam vražednú kombináciu. Mám veľmi rád tieto audiofilské hračky, pretože práve pri nich dokážete odhaľovať nové rozmery vašich obľúbených skladieb. Zrazu počujete nástroje či pasáže, ktoré vám vaša doterajšia aparatúra kruto zatajovala.

Na test sme dostali okrem modelu Utopia aj model Elear, ktorý je menším, no dostupnejším bratom Utopie. Použité materiály sa nešplhajú do cenových kategórií Utopie, no stále sa bavíme o prestížnom modeli.

Focal tu stavil na hliník, z ktorého je hlavový most, ale aj hliníkovo-horčíková membrána meničov. Ušnice z pamäťovej peny či spomínaný medený 4 m kábel, frekvenčný rozsah 5 Hz – 23 kHz, impedancia 80 Ω, to sú hlavné atribúty modelu Elear.

Ide síce o úplne inú kategóriu, musím však priznať, že zážitok nebol ani zďaleka tak pôsobivý, ako pri Utopii. Chýbala mi dynamika a živší hudobný prejav, ktorý bol v porovnaní s rovnakou kategóriou slúchadiel iných výrobcov skôr tupší.

Keďže sa celý čas bavíme o čistej audiofílii, nečakajte žiadne diskontné ceny. Model Utopia dostanete na našom trhu za cenu 3 990 €, model Elear stojí 990 €.

Skvelé slúchadlá Utopia sú určené skutočným audiofilom, ktorí nie sú ochotní robiť žiadne kompromisy. V kombinácii s vhodným prevodníkom poskytnú dokonalý zážitok z posluchu. Napriek skvelému spracovaniu si myslím, že cena nemusela byť taká vysoká.