Reklama

FLAME: Virtuálne šialenstvo

Zdroj | Samsung
Patrik Kimijan
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Ešte nikdy v histórii nepobehovali po tejto planéte ľudia, ktorí by počas svojich životov zažili zrod toľkých revolučných technológií, ako my.

Každý, kto má cez tridsať, si pamätá na prvé počítače s výkonom dnešných kalkulačiek, mobily s popruhom na rameno, príchod dial-up internetu, prvé emaily, smartfóny, nástup Facebooku a pomaličky už medzi nami začínajú jazdiť aj autonómne autá…

No všetky tieto vynálezy boli len slabým demom v porovnaní s virtuálnou realitou, ktorá práve prichádza.

Internet, emaily a social media len zefektívnili spôsob komunikácie a riadne zmenšili svet, no virtuálna realita je trochu iný level. Technológia, ktorá skutočne hackne naše mozgy a vytrhne nás z reality.

Z reality, ktorú sme doteraz považovali za jedinú skutočnú, keďže žiadna alternatíva neexistovala. Dnes už existuje. Prináša nepredstaviteľné možnosti a iný, nepoznaný uhol pohľadu na doteraz neriešiteľné, nie len vedecké, problémy.

No na druhej strane je možné, že príchod virtuálnej reality zmení náš svet a civilizáciu radikálnejšie než sú si dnes mnohí ochotní pripustiť.

Zdroj | Sony

Začne to pomaly, v počiatkoch nás potrápia predovšetkým rôzne zdravotné problémy s fatálnymi dôsledkami. A nemyslím tým len to, že vám príde zle a otyčkujete si obývačku, lebo ste vyskúšali brutálnu horskú dráhu, na akú by ste v skutočnom svete nevliezli ani za lístok na koncert No Name.

Omnoho horšie dôsledky môže mať VR napríklad na ľudí so slabým srdcom. Denny Unger, kreatívny riaditeľ štúdia Cloudhead Games, upozorňuje, že infarkt spôsobený hraním desivých VR hier je už dnes len otázkou času.

To, čo vo VR zdravého človeka riadne vydesí, môže gamera so so srdcovou poruchou zabiť. Tak veľmi reálne zážitky z VR hier vraj čoskoro budú.

Ďalším veľkým rizikom sú rôzne psychologické dôsledky, spôsobené neschopnosťou rozoznať virtuálny svet od reality. Zážitky z VR sú vraj už dnes v našich spomienkach len veľmi ťažko odlíšitelné od tých z reálneho sveta a tak sa môže stať, že sa nájde zopár psychicky labilných jedincov, ktorí budú po pár hodinovom killovaní VR zombiekov pokračovať v hre aj na ulici pred domom.

Zdroj | HTC

A dostávame sa do finále, teda ku scenáru, podľa ktorého sa môžeme pomaly začať lúčiť so svetom ako ho dnes poznáme. Futurista Ray Kurzweil už pred viac ako desiatimi rokmi predpovedal, že okolo roku 2030 bude virtuálna realita natoľko realistická, že ľudia v nej budú tráviť drvivú väčšinu času a postupne sa staneme virtuálnymi bytosťami.

To, že sa celkom trafil, potvrdzujú aj plány Facebooku, ktorý sľubuje, že do piatich rokov bude schopný vytvoriť natoľko realistické virtuálno, že ho bude možné používať ako istú formu teleportu.

Jednoducho presvedčí náš mozog, že sa nachádzame tam, kde len chceme. Ten Oculus si Zuckerberg očividne nekúpil len tak z rozmaru. Veľmi podobne vidia budúcnosť aj v Google, kde pre zmenu vyvíjajú technológiu, ktorá jedného dňa umožní zálohovať všetky svoje spomienky z fyzického sveta a pokračovať vo virtuálne.

Šialené? To boli aj smartfóny pred 20 rokmi.

Zdroj | Oculus

Ak by aj náhodou vízie najväčších mozgov sveta nevyšli, tak je tu ešte jeden vedľajší efekt VR, na ktorý sa trochu zabúda. Ľudstvo v súčasnej podobe prežije len pokiaľ bude schopné reprodukcie a na to potrebujeme vzťahy a sex.

A je viac ako isté, že o pár desiatok rokov bude jedno aj druhé vo virtuálnej realite nielen jednoduchšie, ale aj omnoho zaujímavejšie. Prečo by sa potom niekto namáhal s oldschoolovým spôsobom rozmnožovania v drsných podmienkach reálneho sveta?

Je teda najvyšší čas aktualizovať starú múdrosť – žite tak, že keď si budete jedného dňa sťahovať svoje spomienky do virtuálnej reality, tak nech je na čo pozerať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.