Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Fitbit Sense - vytrvalý luxusný sprievodca zdravím a životom

Fitbit Sense - vytrvalý luxusný sprievodca zdravím a životom
Richard Pliešovský
Fitbit Sense - vytrvalý luxusný sprievodca zdravím a životom
90 %
Fitbit Sense sú nabité senzorovými softvérovými technológiami vrátane celosvetovo prvého senzoru elektrodermálnej aktivity. Všetky merania a štatistiky zobrazuje 1,58" AMOLED displej s podporou Always-on Display. Čerešničkou na torte je reálna 6-dňová výdrž a miniatúrna rýchlonabíjačka.

Výhody

  • prémiový vzhľad
  • špičková výdrž batérie
  • rýchlonabíjanie

Nevýhody

  • nepraktické indukčné tlačidlo
  • do hodiniek si neuložíte vlastné MP3
  • fitbit OS by potreboval doladiť

Fitbit Sense majú štvorcový tvar a už na prvý pohľad vidieť, že ide o kvalitné zariadenie. V ruke sa mi nezdajú ťažšie ako konkurencia. Po založení na ruku ma zaujme, že nemajú žiadne tlačidlo. Počkať, mýlim sa. Z nepochopiteľného dôvodu dal výrobca indukčné tlačidlo na opačnú stranu a ešte ho posunul do spodnej časti.

Remienok Fitbit prepracoval, má lepší systém zapínania. Plastový, resp. silikónový materiál síce nie je najvhodnejší, ale keďže sa predpokladá, že s hodinkami ich majiteľ (aspoň) občas vojde do vody, je to ideálna voľba. V balení je menší (pre zápästia s obvodom 140 až 180 mm) aj väčší (180 až 220 mm) remienok.

Nabíjačka je najmenšia, akú som mal doteraz česť držať v ruke. Dokonca aj kábel je pomerne dlhý, má necelých 60 cm. Možno pri tejto informácií zdvíhate obočie, ale mám tu pripojenú nabíjačku k Samsung Fit2 a tá má 15 cm.

Majiteľov určite poteší fakt, že okrem 6-dňovej výdrže hodiniek podporujú rýchlonabíjanie. Takéto nositeľné zariadenie je potom radosť používať!

Fitbit Sense sú určené hlavne tým, ktorí chcú získavať čo najpodrobnejšie zdravotné údaje. Prinášajú preto niekoľko noviniek – okrem štandardného celodenného monitoringu zdravia (tep srdca, spánok, EKG) ponúkajú meranie telesnej teploty, okysličenie krvi SpO2 a stresu. Ten sa vyhodnocuje pomocou elektrodermálnej aktivity (EDA).

Meranie stresu ma veľmi neoslovilo. Je založené skôr na pocitoch používateľa a jeho vlastného hodnotenia, než na objektívne získaných dátach. Ďalšie veľké mínus merania EDA je, že trvá až 2 minúty. Ak sa vám to nezdá veľa, skúste si položiť dlaň na hodinky, buďte 2 minúty v kľude a nerozprávajte.

Pripomínam, že odmeranie EKG trvá 30 sekúnd. Okrem toho, keby sa vás aplikácia EKG po odmeraní spýtala, akú máte elektroaktivitu srdca, ostali by ste poriadne zaskočení, však?

Oveľa zaujímavejšie a vedecky presnejšie je meranie telesnej teploty. Aby sa získali vstupné dáta, potrebuje systém tri noci. Potom vie ukázať odchýlku. Aplikácia teda neukáže vašu presnú telesnú teplotu počas noci, ale len ako sa menila.

Je to určite mimoriadne užitočná funkcia, pandémia nového koronavírusu ju vystreľuje medzi najdôležitejšiu zdravotnú vychytávku Fitbit Sense. Informácie o telesnej teplote privítajú aj dámy, pomôžu im pri sledovaní menštruácie a uľahčia pri plánovaní – či už ochrany pred počatím, alebo ideálnou dobou na splodenie potomka.

Oceľový rámik okolo tela hodiniek slúži na meranie EKG a EDA. EKG si „natočíte“ jednoducho, ukazovákom chytíte jeho ľavú hornú časť a palcom pravú spodnú časť. Skenovanie EDA prebieha tak, že podržíte dlaň na hodinkách.

Pozrite si

Fitbit Versa – elegantná a dostupná alternatíva k Apple Watch

Ako som spomínal, sú tu umiestnené všetky bežné snímače – výškomer, gyroskop, akcelometer, senzor osvetlenia či pozičné systémy GPS a GLONASS.

Inteligentné hodinky oznamujú hlásenia zo smartfónu, keďže majú zabudovaný reproduktor a mikrofón, viete pomocou nich realizovať aj telefonický hovor.

Fitbit Pay slúži na bezkontaktné platby, bez problémov som si zaregistroval platobnú kartu. Platenie smarhodinkami je mimoriadne návykové. Kto to raz vyskúša, vytiahne platobnú kartu zrejme už len pri výbere hotovosti z bankomatu.

Čo sa mi páčilo

Hodinky vychádzajú z dizajnu obľúbených Fitbit Versa, sú viac zaoblené, čo rozhodne nie je na škodu. Ponúkajú grandióznu výdrž batérie. Počas testovania som trikrát nabil svoje Apple Watch, kým Fitbit Sense nepripomenuli, že majú len 20 % kapacity batérie. Miniatúrna rýchlonabjačka je ďalšie veľké plus zariadenia.

Zaujímavá a praktická funkcia je Always-on Display. Samozrejme, ak ju budete využívať, musíte rátať s kratšou výdržou batérie. Mne v tomto režime vydržali hodinky zhruba 3 dni, čo je stále veľmi slušný čas.

Ani v roku 2020 nie je úplne bežné, že smarthodinky podporujú bezkontaktné platby. Našťastie, toto nie je prípad Fitbit Sense. Displej je mimoriadne dobre čitateľný aj na dennom svetle, rovnako dobre reaguje dotyková plocha, dokonca aj vtedy, keď máte mokré prsty.

Fitbit patrí medzi priekopníkov fitness náramkov a to sa odzrkadlilo aj v podpore monitoringu viac ako 20-tich režimov tréningov a cvičení. Minúty aktivity vás vedia kedykoľvek informovať o aktuálnom stave vášho pohybu, vrátane prejdených krokov. Mnohých používateľov poteší implementácia rôznych meditačných cvičení do aplikácie Fitbit.

Čo by mohlo byť lepšie

Indukčné tlačidlo som takmer ani nevyužíval, neviem kto poradil konštruktérom umiestniť ho na vnútorný bok hodiniek, ale zrejme išlo o zlomyseľnosť. Faktom ostáva, že všetky hodinky na svete majú tlačidlá na vonkajšej strane.

Prekvapilo ma, že smarthodinky nevedia po slovensky, dokonca ani aplikácia sa to stále nenaučila. Meranie EKG si ako Slovák zatiaľ nemôžete realizovať, aby ste sa k tejto funkcii dostali, musíte si zmeniť v profile za krajinu, ktorá službu podporuje. Napríklad Česko.

Tiež by som privítal, keby sa teplota merala celodenne, nielen počas spánku, ale možno by sme nezískali presné hodnoty, resp. by to malo veľký vplyv na spotrebu.

Fitbit ostáva verný svojej tradícii a nepochopiteľne posiela niektoré upozornenia na e-mail. Určite nie som sám, komu cinkne nová pošta a zistí, že mu píšu jeho hodinky o nízkej kapacite batérie a čuduje sa, prečo to musí systém riešiť takýmto krkolomným spôsobom.

Krásnemu displeju by prospeli užšie rámiky, na dnešnú dobu sa mi zdajú príliš hrubé. Okrem displeja som bol prekvapený oneskorenými reakciami systému. Keby mali hodinky 2-3 roky nepoviem, ale u najnovšieho top modelu to nepôsobilo dobre. Ako bude Fitbit Sense reagovať o pár rokov? Verím, že to vyrieši niektorá z najbližších aktualizácií.

Pozrite si

Inteligentné hodinky: Sú ako naše ženy, čoraz krajšie a múdrejšie

Chýbala mi širšia ponuka ciferníkov, využiteľný je v podstate len jeden. Ak si chcete nechať od systému vyhodnotiť okysličenie krvi SpO2 musíte mať aktívny špeciálny ciferník.

Milovníci hudby ostanú zaskočení nemilým faktom, vo Fitbit Sense si môžete uložiť hudbu len ak využívate službu Deezer. Spotify umožňuje len prehrávať playlisty a vlastné MP3 si do hodiniek neuložíte vôbec. Z toho dôvodu sa mi využiteľná kapacita 2 GB internej pamäti zadala postačujúca.

Verdikt

Čo vám poviem – hodinky bolo radosť nosiť. Vynikajúce zapínanie, mimochodom, všimli ste si, že smarthodinky mávajú iný systém zapínania oproti remienkom na klasických hodinkách? Tieto Fitbitky prinášajú ten starosvetský poctivý systém upínania.

AMOLED displej bol mimoriadne dobre čitateľný aj pod holým jesenným nebom. Výdrž batérie patrí medzi špičku, vzhľadom na to koľko senzorov a snímačov hodinky napájajú. K dlhej výdrži pripočítajte ako ďalšie veľké plus miniatúrnu rýchlonabíjačku.

K ďalším výhodám patria inovatívne zdravotné funkcie, ktoré budete márne hľadať u konkurencie. Otázkou je, či ich všetky využijete, ale lepšie je mať desať funkcií k dispozícii, ako by mala jedna chýbať.

Spomínané nedostatky neznižujú obrovský potenciál, ktorý smarthodinky majú a rozhodne patria medzi to najlepšie, čo sa dnes na trhu ponúka.

Ak zvažujete nad kúpou kvalitných a pokročilých inteligentných hodiniek, určite sa zamyslite aj nad modelom Fitbit Sense. Spárujete ho s oboma platformami (Android, iOS). Jeho ponuka monitoringu zdravia a pohybových aktivít momentálne nemá konkurenciu.

Aj preto si od nás Fitbit Sense odnáša ocenenie:

Smarthodinky Fitbit Sense si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)