Reklama

First ELSE: stačí na ovládanie telefónu jeden palec?

Marek Šimunek

Izraelská firma Else, založená v roku 2001 sa rozhodla priniesť užívateľom úplne nový telefón poskytujúci nový mobilný zážitok sprostredkovaný patentovaným rozhraním sPlay. Mobilný telefón s príznačným názvom First ELSE (v preklade „Prvý iný“) sa vracia k základom mobilnej komunikácie. Podľa výrobcu slovo „mobilná“ znamená naozaj mobilná, a teda pre obsluhu väčšinu aplikácií v telefóne vám musí stačiť jedna ruka, alebo skôr jeden palec.

 First ELSE

Celé prostredie telefónu je tvorené tak, aby ste ho vedeli jednoducho, intuitívne ovládať palcom pravej ruky. Podľa vyjadrenia spoločnosti je jej nové prostredie „zabijakom hlavného menu“. Pre jednoduché ovládanie sú prispôsobené aj všetky ostatné aplikácie telefónu ako galéria, alebo prehrávač hudobných súborov. Pre priblíženie fotky rovnako postačuje iba jeden prst. Na fotku, ktorú chcete priblížiť stačí len kliknúť prstom a okno pre priblíženie fotografie sa vám automaticky objaví. Posúvanie v jednotlivých podkategóriach menu je tvorené polkruhom umiestneným presne tam, kde bežne držíte palec pravej ruky pri používaní telefónu. Ak na niektorej kategórii palec podržíte, otvorí sa vám podkategória a takto postupne sa dopracujete k danej položke. Aj keď to môže znieť zložito, odporúčame vám pozrieť si priložené video, kde je vidieť celú štruktúru menu. Pre rýchle spustenie niektorých funkcií sa používajú aj gestá kreslené po celej obrazovke.

 First ELSE

NIE JE TO LEŇOCHOD

First Else nie je ani po hardvérovej stránke nijaký leňochod. Všetky informácie sú zobrazované na veľkom 3,5“ dotykovom LCD displeji s rozlíšením 854 x 480 bodov. Štvorpásmový GSM modul podporuje EDGE, UMTS aj HSDPA, k čomu je pridaná dnes už takmer samozrejmá podpora Wi-Fi b/g, Bluetooth 2.0 + EDR a GPS. O pamäťových parametroch zatiaľ výrobca mlčí a jediná informácia je o maximálnej veľkosti vnútornej pamäte, ktorá by mala byť až do 32 GB. Či sa jedná o integrovanú pamäť alebo použitie pamäťových kariet, výrobca neuviedol. V zariadení sú zabudované aj dotykové, polohové, svetelné a proximity senzory. O zachytávanie zaujímavých momentov sa postará 5 Mpx integrovaný fotoaparát so stabilizátorom obrazu, ktorý umožní aj natáčanie 480p videa pri 30 fps. Základom operačného systému je ALP 3.0 (Access Linux Platform), ktorý po dvoch rokoch vývoja firma Else pretvorila na Else Intuition OS, použitý aj vo First ELSE. Operačný systém First ELSE podporuje multitasking a výrobca pri predstavení uviedol, že chystá spustenie vlastného obchodu aplikácii a hudby pre toto zariadenie.

 First ELSE

First ELSE je teda naozaj prvým iným mobilným telefónom, o ktorom budeme, pravdepodobne, v budúcnosti ešte počuť, nakoľko sa chystá konkurovať veľkým hráčom ako Apple iPhone a Android zariadeniam poslednej generácie. Na trhy by sa First ELSE mal dostať na prelome Q2 a Q3 tohto roku za zatiaľ nestanovenú cenu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.