Reklama

Fiat má elektromobil Topolino za 10 000 €!

Zdroj | Fiat
Števo Porubský
Zdroj | Fiat
Zdroj | Fiat

Talianska automobilka Fiat predstavila cenovo veľmi dostupný elektromobil Topolino. Má retro dizajn, je iba pre dvoch ľudí a ani dojazd nie je žiadny extrém. Cena však je.

Malá myška, čo je v preklade práve Topolino je doslova malá myška. Mimochodom, Topolino sa pôvodnej v 30. rokoch minulého storočia označoval Fiat 500. Aj to bol malý mestský automobil.

Zdroj | Fiat
Obsah pokračuje pod reklamou

A Topolino je presne to. Malý mestský automobil, ktorý, mimochodom, vychádza zo svojho francúzskeho súrodenca Citroën Ami. Gigant Stellantis tak naplno využíva spojenie viacerých značiek pod jednu firmu.

Hoci Fiat nezverejnil žiadne detailné informácie, Fiat Topolino vychádzajúc práve z Citroën Ami bude schopný na jedno nabitie prejsť okolo 70 kilometrov. Vďačiť za to bude iba 5,5 kWh batérii, ktorá sa bude nabíjať výhradne z 230 V zásuvky, čo je aj výhoda, keďže v mestách veľa nabíjacích staníc nenájdeme. Nahradia ich malé stĺpiky pri parkovacích miestach.

Zdroj | Fiat

Maximálna rýchlosť bude obmedzená na 45 km/h (viac z 8 k motora asi ani možné vydolovať nie je), takže ho budú môcť šoférovať aj tínedžeri od 15 rokov. Samozrejme, s vodičským oprávnením. Topolino bude mať na dĺžku menej ako 2,5 metra, takže s parkovaním by nemal byť žiadny problém.

Na rozdiel od Citroën Ami ale topolino nebude mať dvere! Namiesto toho tu bude iba akési lano, ktoré môžeme poznať z luxusných klubov, obchodov alebo jácht. Iným rozdielom je to, že Topolino by malo byť pre koncových zákazníkov, nie na iba na krátkodobý prenájom, s čím prišiel Citroën Ami.

Zdroj | Fiat

Cenu síce Fiat nezverejnil, no podľa odhadov by nemala prekročiť 10 000 €. Samotný Citroën Ami stojí na domácom trhu čosi vyše 9 000 €. Fiat Topolino sa má vyrábať v marockej Kenitre, kde Stellantis vyrába aj Ami. Zatiaľ však nie je známe, kedy sa dostane novinka na trh.

Zdroj | Fiat
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.