Reklama

Facebook tras sa! Prichádza Google+

Marek Šimunek

Snaha Google o vytvorenie služby, ktorá by mohla konkurovať najpoužívanejším sociálnym sieťam je známa už pomerne dlho. Najnovšia služba s názvom Google+ však pôsobí zo všetkých doteraz predstavených pokusov ako najkomplexnejšia a najprehľadnejšia. Má teda šancu na úspech v dnešnom digitálnom svete?

Google+

Sociálne siete a spôsoby online spojenia a výmeny informácií medzi priateľmi sa množia ako huby po daždi. Google už má za sebou niekoľko viac či menej úspešných pokusov, ako napríklad Google Wave, Buzz alebo Orkut. Istotne viete aj o poslednom projekte tlačidla Google +1, o ktorom sme písali v našom článku „Google+1: prezlečené tlačidlo Like z Facebooku?“, a ktoré samozrejme nájdete aj na našej stránke. Google si však naďalej nechce dať pokoj a pracuje na tom aby mohol konkurovať najúspešnejším sociálnym sieťam dnešného „online“ sveta. Vyhľadávací gigant tak predstavil novú službu, ktorá spája všetky doposiaľ známe služby do jedného digitálneho uzlu pre zdielanie a výmenu informácií medzi priateľmi. Nová konkurencia pre ostatné sociálne siete má názov Google+ a podľa vyjadrení spoločnosti je cieľom tohto projektu čo najviac priblížiť digitálne priateľstvá tým reálnym, ktoré si pestujeme v bežnom živote.

Google+

Z tohto cieľa pramení aj myšlienka, že v reálnom svete máme niekoľko okruhov priateľov, s ktorými sa stýkame vždy z rozdielnych dôvodov. Jednou z hlavných častí novej služby je teda sekcia „Kruhy“, ktorá zahŕňa okruhy vašich priateľov s rôznymi záujmami a spoločnými vlastnosťami. Môžete tak mať niekoľko kruhov a jednotliví priatelia môžu byť aj vo viacerých kruhoch súčasne. Nemusíte sa teda spoliehať len na jednotnú skupinu priateľov ako v prípade konkurenčného Facebooku. Ak sa teda budete chcieť podeliť s priateľmi o informácie, videá alebo fotky z vašej poslednej chatovačky, nebudete sa musieť obávať, že tieto informácie uvidia kolegovia z práce, ktorých máte zaradených do iného kruhu. Ďalším prvkom služby je časť „Stretnutia“, ktorá vám ponúka možnosť okamžitej komunikácie s vybranými priateľmi pomocou video chatu, správ alebo telefonovania, pričom nechýba ani možnosť komunikácie s viacerými priateľmi v uzatvorenom chate. Oveľa jednoduchšie si tak dohodnete program na večer a budete si môcť byť istí, že o vašom programe budú informovaní len konkrétni užívatelia.

Google+

Google nezabudol ani na integráciu známej funkcie tlačidla Google +1, ktoré umožňuje užívateľom služieb Google odporúčanie zaujímavého internetového obsahu priateľom podľa potreby. Vďaka integrácii aj tejto služby vás bude Google+ zásobovať množstvom informácií z vonkajších zdrojov, ako sú rôzne články, videá, fotografie a iný internetový obsah a to na základe odporúčaní vašich priateľov a tiež na základe vlastných záujmov a preferencií. Okrem príjmu sa nová služba Google samozrejme zameria aj na zdielanie informácií a tak v Google+ nájdete možnosť priameho nahrávania obrázkov, videí, zdielania stránok a iného obsahu. Chýbať samozrejme nebude plná integrácia s mobilným operačným systémom Google Android, pre ktorý sa v Android Markete objaví príslušná aplikácia. To či sa Google+ dostane aj na iné operačné systémy známe nie je, ale dá sa predpokladať, že spoločnosť neskôr uvedie aplikácie aj pre ostatné operačné systémy. Google+ si však zatiaľ neužijete v plnej kráse, nakoľko je služba momentálne dostupná iba v skúšobnej prevádzke a aj to iba na pozvánku. Potešením však je, že okrem svetových jazykov bude Google+ dostupné aj v našom rodnom slovenskom jazyku. To či sa táto služba ujme však ukáže až čas, predpoklady však na to má viac než dobré.

Google+ Android aplikácia

Foto: Google

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.