Reklama

Facebook s partnermi chce pripojiť k internetu celý svet! Prečo?

Števo Porubský

 Internet.org

Mark Zuckerberg pred pár dňami predstavil novú iniciatívu Internet.org, ktorá spája niekoľkých svetových lídrov v oblasti technológií a softvéru. Okrem Facebooku sa do iniciatívy zapojil aj Ericsson, Mediatek, Opera Software, Samsung, Nokia a Qualcomm. Cieľom projektu je podľa iniciátora pripojiť k internetu až 5 miliárd ľudí. Ambiciózny projekt by mal okrem zlepšenia a zjednodušenia prístupu na internet pomôcť zredukovať objem dát potrebných pre využívanie aplikácií a práce s internetom. Partneri projektu totiž plánujú investovať do nástroja, ktorý pomôže dramaticky zredukovať objem dát potrebný pre využívanie aplikácií a práce s internetom. Týka sa to najmä vývoja dátových úložísk, rozvíjaním schopnosti sieti a budovania systému efektívneho ukladania dát, ako aj projektovania dátovo nenáročných aplikácií.


 

Netešte sa, že budeme mať internet zadarmo, projekt je určený pre krajiny tretieho sveta. Iniciatíva Internet.org by mala podľa slov zapojených spoločností napomôcť k presadeniu nových biznis modelov v rámci predaja internetových pripojení a súvisiacich služieb, aby ich tým čo najviac sprístupnil masám. Otázne však je, čo znamená posledná časť vety. Ľudia z krajín tretieho sveta totiž nemajú ani na jedlo a základnú lekársku starostlivosť, no na poplatky za internet a mobily, tablety či netbooky mať budú?! Na druhej strane, pokiaľ im projekt ponúkne pripojenie k internetu zadarmo, ako sa k tomu postavia obyvatelia rozvinutého sveta? Myslím tých závistlivých. „Oni môžu mať internet zadarmo a ja nie?!“ Snáď s tým ale iniciatíva počíta.


 

Mimochodom, napadlo aj vás, prečo to Facebook robí? V kapitalistickom svete je len niekoľko ľudí, ktorí nezištne pomáhajú tým, ktorí to potrebujú. Nazývajú sa filantropi a pokiaľ viem, ani jeden z nich nikdy v živote nemal za cieľ pripojiť krajiny tretieho sveta k internetu. Sú totiž dôležitejšie veci, ako likovať statusy vzdialených príbuzných, byť v kontakte s priateľmi z druhej strany krajiny… Ako potom na tom bude Facebook a ostatní partneri zarábať? Jednoducho, počtom pripojených ľudí. Facebook bude predávať reklamu firmám vo väčšom množstve, pretože ju uvidia viacerí používatelia, Opera sa stane najväčším prehliadačom sveta, Facebook najväčším „sociálnym“ webom, ostatní z iniciatívy si na tom tiež zoberú svoj podiel… Ak sa však mýlim, a spoločnosti to robia naozaj grátis, tak skláňam klobúk dole.

 

Foto: Internet.org

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.