Facebook prepojí Messenger, Instagram a WhatsApp

ZDROJ | Facebook

Facebook sa na svojej vývojárskej konferencii F8 z veľkej časti venoval svojej četovacej platforme Messenger, ktorá prejde v najbližších mesiacoch a rokoch výraznou premenou.

Hlavnou témou tohtoročnej vývojárskej konferencie F8 sa stalo súkromie. Facebook bol v posledných rokoch čoraz intenzívnejšie kritizovaný za porušovanie súkromia používateľov až do takej miery, že sa kvôli tomu začalo hovoriť o odchode Marka Zuckerberga z čela spoločnosti. K tomu aspoň zatiaľ nedôjde, Facebook sa totiž mení aj bez jeho rezignácie.

ZDROJ | Facebook

Pravdepodobne najdôležitejšou novinkou v novom Messengeri bude predvolené end-to-end šifrovanie. Všetky čety tak budú chránené proti čítaniu treťou stranou podobne, ako je to dnes v prípade četov v aplikáciách WhatsApp, Viber, Telegram alebo Signal.

Pozrite siFacebook zmapoval všetky obydlia v Afrike pomocou umelej inteligencie

Napriek predvolenému šifrovaniu budú používatelia aplikácií Messenger, Instagram a WhatsApp vzájomne komunikovať bez ohľadu na to, ktorú aplikáciu práve používajú. Facebook túto novinku prirovnal k telefonovaniu, pri ktorom taktiež nemusíte vedieť, ktorého operátora využíva druhá osoba, s ktorou chcete telefonovať.

ZDROJ | Facebook

Pod kapotou okrem toho dôjde k odľahčeniu aplikácie, ktorá by vďaka tomu mala zaberať menej než 30 MB pamäte v zariadení a zapínať by sa mala do 2 sekúnd. Pre porovnanie, Messenger pre iOS má v súčasnosti 236,8 MB. Ešte nedávno to bolo viac než 300 MB.

Pozrite siAndroid dostane notifikačné bubliny podobné četovým hlavičkám z Messengeru

Aj na povrchu dôjde k niekoľkým zmenám, počínajúc novou sekciou pre zdieľanie príbehov, fotografií a videí s blízkymi priateľmi a rodinou. V aplikácii okrem toho bude možné spustiť video-party, kde budú môcť priatelia spoločne sledovať videá popri četovaní alebo video-hovore.

Messenger sa v podobe aplikácie taktiež konečne dostane na Windows a macOS. Facebook už v minulosti vydal univerzálnu aplikáciu pre Windows 10, no táto verzia sa nikdy nevyrovnala aplikáciám pre iOS a Android. To by sa malo s vydaním novej desktopovej aplikácie zmeniť. Medzi mobilnou a desktopovou verziou by nemali byť žiadne rozdiely.

ZDROJ | Facebook

Poslednou hlavnou novinkou v Messengeri bude rezervačný systém pre firmy. Používatelia si budú môcť priamo v čete zarezervovať termín, ktorý sa automaticky zapíše do firemného kalendára. Bez interakcie s reálnymi zamestnancami bude tieto termíny taktiež možné preložiť alebo zrušiť.

ZDROJ | Facebook

Facebook zatiaľ bližšie nešpecifikoval, kedy tieto jednotlivé novinky sprístupní. Viaceré z nich by sme však mohli vidieť už v najbližších mesiacoch, keď spoločnosť dokončí ich interné testovanie.

 

ZdrojFacebook

Komentáre k článku