Facebook je posledné týždne pod tlakom verejnosti a kvôli kauze s firmou Cambridge Analytica vykonávala spoločnosť audit aplikácií. Problémových ich bolo odhalených viac ako 200.
Tisícky aplikácií bolo analyzovaných a u 200 z nich sa zistilo, že mohli mať prístup k vašim dátam podobne ako sporná kvízová aplikácia, ktorou Cambridge Analytica zneužila dáta. Spoločnosť Facebook tieto aplikácie samozrejme zakázala, no informácie o nich vrátane návzu neboli zverejnené.
Zároveň Facebook sľúbil, že v prípade, že zistí, že aplikácia zneužila vaše dáta, dá používateľovi vedieť pomocou notifikácie. Spoločnosť sa vyjadrila, že ešte ju čaká množstvo práce pri identifikácii všetkých aplikácii, ktoré by mohli zneužiť vaše dáta a že je potrebné viac času na preskúmanie celého problému.
Samotné aplikácie sú posudzované na základe vyšetrovania možnosti aplikácie a v prípade podozrenia vypočúvanie spoločností, interview či audit na mieste. V spojení so spomínanými 200 aplikáciami je momentálne otázne, či firmy zneužili dáta. Podozrenie však už je na svete.
V prípade, že sa podarí odhaliť, že dáta boli zneužité, aplikácia bude na Facebooku vymazaná. Rovnako sa zobrazí, či aplikácia zneužila dáta o vás či vašich kamarátoch.
Samotné vyšetrovanie bolo oznámene Markom Zuckerbergom ešte 21. marca 2017. Keď sa pozrieme, koľko problémov spôsobila jedna aplikácia, stojí za zamyslenie, aká bude budúcnosť Facebooku pri takomto masovom odhalení rôznych aplikácií od rôznych firiem.
Mark Zuckerberg zároveň oznámil, že vyšetria všetky aplikácie, ktoré mali prístup k veľkému množstvu informácií a ktoré existovali pred zmenou podmienok v roku 2014, kedy sa odohrala zmena prístupu k dátam.
Uvidíme, čo ukáže ďalšie vyšetrovanie Facebooku a jeho aplikácií a či sa podarí odvrátiť prvotnú hrozbu o možnom zneužití dát.