- #Novinky
- 4 min.
- 9.11.2021
Facebook nie je jediná firma, ktorá si radšej zmenila meno, pozrite si ďalšie
Facebook Inc. pred pár dňami ohlásil veľkú zmenu, hoci nie takú ako tvrdili bulvárne nadpisy viacerých článkov. Facebook zmenil svoj názov. Šušká sa pritom, že zmena názvu prišla preto, aby si ľudia nespájali firmu Facebook s problémami, ktorým aktuálne čelí sociálna sieť s rovnomenným názvom. Facebook Inc. ale nie je jediná globálna spoločnosť, ktorá si zmenila meno, zväčša preto, lebo ju zasiahli výrazné (zväčša negatívne) správy.
Apple Computer –> Apple
Vedeli ste, že do roku 2007 sa Apple nazývalo Apple Computer? Od roku 2007 sa ale jeho obrovským hitom stal mobilný telefón, smartfón iPhone. Spoločnosť sa preto premenovala na Apple. Apple Inc. Nebol za tým ale žiadny škandál či iná negatívna publicita.
British Petroleum –> BP
Jednou z najznámejších zmien mena prešla britská spoločnosť British Petroleum, ktorá začiatkom milénia zmenila svoje meno na takmer nič nehovoriace BP, pričom sa výrazne zmenilo aj logo – z hrdého erbového znaku BP na akúsi trojfarebnú kvetinu s malým názvom bp nad ňou. Nové logo malo evokovať celkom novú spoločnosť so zameraním na ekológiu. Zmenou vizuálu postupne prešli všetky čerpacie stanice ropného giganta.
Facebook –> Meta
Jedno z najzvláštnejších premenovaní materskej spoločnosti prišlo po tom, čo Facebook začal čeliť ešte väčším problémom ako kedykoľvek predtým – jedna z bývalých zamestnankýň zhromaždila a zverejnila veľké množstvo tajných informácií zvnútra spoločnosti.
Google –> Alphabet
Nie je možné povedať, že Google vnikol pod krídla spoločnosti Alhpabet za podobnej situácie ako Facebook, BP či Lance Armstrong Foundation, no správa prišla v roku 2015 ešte s väčším prekvapením, ako premenovania vyššie spomínaných spoločností. „Naša spoločnosť v súčasnosti funguje dobre, no myslíme si, že ju vieme urobiť čistejšiu a hodnotnejšiu. Tak sme vytvorili novú spoločnosť s názvom Alphabet. Som veľmi nadšený riadiť Alphabet ako CEO s pomocou môjho schopného partnera Sergeyho ako jej prezidenta,“ povedal vtedajší CEO, Larry Page. Mimochodom, Google vznikol zo spoločnosti BackRub. Ale to je iný príbeh.
Lance Armstrong Foundation –> Livestrong Foundation
Lance Armstrong bol a stále je jedným z najznámejších cyklistov sveta. Kým sa neprevalil dopingový škandál, bol Lance aj tvárou vlastnej nadácie LAF. Po tom, čo sa svet dozvedel ako prišiel k svojim cyklistickým úspechom sa nadácia v roku 2003 premenovala na Livestrong Foundation.
McAfee –> Intel Security
McAfee je v technologickom svete známa spoločnosť, hlavne vďaka svojmu dnes už zosnulému excentrickému zakladateľovi. V roku 2014 sa ale spoločnosť, v tom čase už patriaca pod Intel (od roku 2010), premenovala na Intel Security. Dôvodom premenovania boli práve problémy McAfeeho.
Philip Morris –> Altria
Tabakový gigant v USA taktiež prišiel so zmenou názvu spoločnosti, ktorá zastrešuje všeky tabakové firmy, ktoré Philip Morris dovtedy vlastnil. Značka Philip Morris naďalej existuje, no už nie je materskou spoločnosťou ako tomu bolo do roku 2003. Od toho roku sa spoločnosť nazýva nič nehovoriacim názvom Altria. Zmena nastala práve vtedy, keď bola spoločnosť Philip Morris uznaná vinnou z dôvodu jej výrobkov. Od roku 2008 existuje aj Philip Morris International.
Qwikster –> Netflix
V čase, kedy sme o Netflixe nemali ani šancu počuť, v roku 2011, vymysleli predstavitelia spoločnosti oddeliť dovtedy poštovú službu s DVD diskami Netflix a vznikajúcu on-line streamingovú službu. Tá mala niesť meno Qwikster. Hoci web existoval, vydržal vraj iba niekoľko týždňov a Netflix ho neskôr zrušil a obe služby ponechal pod jednou značkou.
Tesla Motors –> Tesla
V roku 2017 Tesla formálne kúpila spoločnosť Solar City, za ktorou tiež stál Elon Musk. Po úspešnom obchode, kedy Tesla Motors pohltila celý biznis Solar City sa aj Tesla Motors premenovala už iba na Tesla Inc.