Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook má lepší Messenger, vnorené Facebook videá a mnoho ďalších noviniek

Facebook má lepší Messenger, vnorené Facebook videá a mnoho ďalších noviniek
Števo Porubský
Facebook má lepší Messenger, vnorené Facebook videá a mnoho ďalších noviniek

Facebook Inc. na svojej výročnej konferencii v San Franciscu s názvom F8 predstavil hneď niekoľko noviniek známej modro-bielej sociálnej siete. Hlavnou novinkou je Messenger Platform, no mnohých poteší možnosť vkladania Facebook videí na svoj web či 360° videá a fotografie.

Facebook F8

Facebook F8

Messenger Platform

Určite poznáte appku Messenger na posielanie správ cez smartfóny. Bodaj by aj nie, využíva ju viac ako 600 miliónov ľudí po celom svete. Facebook však po neúspechu e-mailu dlhú dobu riešil, ako komunikáciu vylepšiť a tak prišiel s nadstavbou klasického Messengera. Messenger Platform ponúkne aplikácie! Áno, v aplikácii Messenger bude možné využívať aplikácie tretích strán, aby sa „vylepšila“ komunikácia.

Facebook F8

Poslať tak budete môcť napríklad animovanú postavičku s vašou tvárou v štýle JibJab, náhľad dokumentu, mapku s počasím, nejaké to gifko a mnoho ďalších drobností. Tých bude môcť byť nekonečne veľa, platforma bude totiž otvorená vývojárom, ktorí môžu nakódovať prakticky akýkoľvek doplnok.

Momentálne dostupné aplikácie pre Messenger

Facebook F8

Facebook F8

 

Messenger Business

Druhou novinkou pre Messenger je zabudovanie Messenger aplikácie do e-shopov. Ak si niečo objednáte on-line, info o objednávke vám príde do Messengera dokonca i s mapou, kde sa váš objednaný produkt nachádza (ak to povolí e-shop a doručovacia spoločnosť).

Facebook F8

E-shopy vám môžu cez Messenger poslať napríklad aj QR kód alebo inú formu vstupenky na koncert, do divadla či inú udalosť. Môžete tiež s obchodom „live“ komunikovať nielen ohľadom objednávky, ale i služieb a všetkého, čo vás napadne. Ide teda o akúsi náhradu vyskakovacích chatov s výraznou pridanou hodnotou.

Facebook F8

360° videá

Facebook po kúpe spoločnosti Oculus na virtuálnu realitu akoby zabudol. Vyzerá to však, že nie. Po roku na konferencii Facebook F8 predstavila akoby tretiu generáciu multimediálneho obsahu. Po fotografiách a videách tak na Facebooku nájdeme fotografie a videá pre rozšírenú realitu (AR), resp. virtuálnu realitu (VR).

Facebook F8

Ak budete mať k počítaču pripojený Oculus Rift (alebo Samsung Gear VR), zobraziť by sa mali ako virtuálne videá, ak budete svoj Newsfeed sledovať na displeji počítača alebo mobilu, budete si môcť video alebo fotografiu prezrieť postupne pohybom do strán.

Facebook F8

 

Vnorené videá

Ak máte blog či web stránku a chceli by ste do článkov pridávať videá z Facebooku, doteraz to bolo nemožné. Už od dnes však môžete akékoľvek video z Facebooku vložiť do svojej stránky cez vnorené kódy (Embedded video). Stačí kliknúť na položku

Facebook F8

Facebook F8

 

Okrem týchto noviniek Facebook na konferencii predstavil aj produkty pre developerov (vývojárov) ako napríklad AppInvites, Analytics for Apps, nové Graph API či LiveRail.

 

Foto: Facebook, TECHBOX