Reklama

Facebook, Instagram či Messenger nebudú musieť byť od marca prepojené

Zdroj | Timothy Hales Bennett
Števo Porubský
Zdroj | Timothy Hales Bennett
Zdroj | Timothy Hales Bennett

Americká spoločnosť Meta stojaca za platformami ako Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger a mnohých ďalších dnes oznámila, že od marca pristúpi na možnosť odpojenia účtov.

To znamená, že používatelia budú môcť v nastaveniach „rozpojiť“ svoje účty, aby Meta nemohla ďalej pracovať s ich dátami.

Pozrite si

Facebook všetkých oblafol, platená verzia je stále plná balastu!

Obsah pokračuje pod reklamou

Inak povedané, ak používate Messenger a Instagram, Meta by už nemala byť schopná podsúvať vám reklamy na Instagrame na základe vašej komunikácie v Messengeri. Vice versa vo všetkých službách Meta, ktoré sú aktuálne spojené v jednom Centre účtov. Čo všetko Meta robí s vašimi informáciami si môžete pozrieť priamo na webe Meta.com. Málo toho veru nie je, hoci je to popísané veľmi vágne a bez detailov.

Týka sa to však výhradne používateľov v EÚ, EHP a Švajčiarsku, keďže v týchto krajinách bude od marca 2024 platiť nový tvrdší zákon o ochrane osobných údajov nazvaný DMA (Digital Markets Act).

„Počas nasledujúcich týždňov budú používatelia dostávať upozornenia, ktoré ich budú informovať o ich možnosti vybrať si, či chcú zdieľať informácie medzi našimi službami,“ píše Meta vo svojej správe.

Ak používate Facebook a Instagram, s najväčšou pravdepodobnosťou máte účty už prepojené. Zistíte to v Centre účtov. Po novom budete môcť tieto účty rozdeliť a používať ich samostatne. Čo sa udeje na vašom Facebooku, ostane na vašom Facebooku a čo sa udeje na Instagrame, ostane tam. Fungovať by nemali spomínané prepojenia pre lepšie cielenie reklám.

Pozrite si

Keď vás už Facebook má, nechce o vás prísť, alebo ako zrušiť predplatné

Ak máte Facebook iba kvôli Messengeru, môžete ho pokojne zrušiť a nechať si len účet pre Messenger. To funguje už dnes. Po novom si ale budete môcť otvoriť nový účet iba pre Messenger a pokojne nechať aj pôvodný účet Facebooku. To isté bude platiť aj pre Marketplace. Po novom nebudete nútení mať Facebook či Messenger účet, komunikácia z Marketplace bude cez mail. Podobné pravidlá budú platiť aj pre Facebook Gaming.

Naďalej ale platí, že používatelia Facebooku a Instagramu v EÚ, EHP a Švajčiarsku môžu služby využívať bezplatne, ale s reklamami, alebo si môžu zaplatiť vôbec nie lacnú prémiovú službu bez reklám.

Meta dala na záver aj vtip: „DMA sa snaží podporovať súťaživosť a spravodlivosť na digitálnych trhoch – ambíciu, ktorú Meta podporuje.“

Pozrite si

Oficiálne! Za Facebook a Instagram ideme platiť mesačný poplatok

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.