Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook ide bojovať s fake news, spúšťa rozšírené informácie

Facebook ide bojovať s fake news, spúšťa rozšírené informácie
Zdroj | Facebook
Števo Porubský
Facebook ide bojovať s fake news, spúšťa rozšírené informácie
Zdroj | Facebook
Zdroj | Facebook

Facebook minulý rok začal testovať novú funkciu pre boj voči falošným, resp, nepravdivým správam, ktoré sa zobrazujú používateľom na ich „stene“. Vybraní používatelia mohli sledovať rozšírené informácie o konkrétnych médiách, ktorých články videli. Od teraz ich môžu využívať všetci, no zatiaľ iba v USA.

https://www.facebook.com/facebook/videos/10156559267856729/

Časom sa snáď funkcia rozšíri do celého sveta. Nástroj totiž vyzerá celkom jednoducho a zároveň funkčne. Pri každom článku, ktorý niekto zdieľal a teda sa zobrazí používateľovi v novinkách, je tlačidlo pre viac informácií.

Facebook na rozšírení vraj spolupracoval aj s akademickými a ďalšími partnermi z odvetvia, aby mohli identifikovať kľúčové informácie, ktoré pomáhajú ľudom hodnotiť dôveryhodnosť článku a zdroja.

Na tomto základe sú postavené rozšírené informácie o vydavateľovi článku, vrátane jeho stránky na Wikipedii (ak existuje), súvisiacich článkov či informácie o tom, koľkokrát bol článok a kde zdieľaný.

https://www.facebook.com/facebook/videos/10157254148271729/

Do finálnej verzie pribudli dve novinky, a to Viac od tohto vydavateľa a Zdieľané priateľmi. V prvom prípade používatelia uvidia ďalšie správy od vydavateľa, v druhom zas to, kto z ich priateľov daný článok zdieľal.

Cieľom je vzbudiť u používateľov overovanie informácií, ktoré vidia v novinkách. Vďaka dostupnému nástroju si môžu rýchlo overiť, či ide o skutočnú informáciu, alebo podvod.

Facebook navyše testuje aj novú funkciu zobrazovania viac informácií o danom autorovi článku. To však funguje iba v instantných článkoch priamo na Facebooku.

Zdroj