Reklama

Európski ministri financií odsúhlasili zákaz zavedenia kryptomeny Libra

Zdroj | Libra Association
Richard Pliešovský
Zdroj | Libra Association
Zdroj | Libra Association

Virtuálna mena od Facebooku to od svojho predstavenia nemá ľahké. Nielenže pred ňou varovala Európska centrálna banka s tým, že jej rozšírenie medzi bežnými ľuďmi by mohlo ohroziť stabilitu eura, v októbri opustili zakladajúcu spoločnosť Libra Association dôležití hráči, ako je PayPal, eBay či Mastecard.

Plánovaný prevrat v bankovníctve sa tak zrejme nebude konať, resp. nespustí ho Libra. Európski ministri financí tento týždeň odsúhlasili zákaz globálnych mien, akou je aj Facebookom pripravovaná Libra. Stopka bude platná minimálne dovtedy, pokým nebude mať EÚ možnosť jej regulácie a zmierniť riziko, ktoré predstavuje táto mena postavená na blockchainovej technológii.

Pozrite si

Kryptomena Libra bude mať čo robiť s reguláciami Európskej únie

Viete, že…

Stablecoins sú digitálne meny, ako je Libra, ktoré sú zvyčajne kryté tradičnými peniazmi a inými cennými papiermi, zatiaľ čo krypto mince, ako sú bitcoiny, nie. Obidve sú kryptomeny.

spoločnom vyhlásení Európskej rady a Komisie sa píše, že „v Európskej únii by sa nemalo začať uplatňovať žiadne globálne usporiadanie stablecoins, pokým nebudú náležite identifikované a právne vyriešené regulačné a dozorné výzvy a riziká“.

Zdroj | Pixabay

Hoci sa v texte nespomína konkrétne Libra, niektoré pasáže (nedostatok právnej zrozumiteľnosti v súvislosti s niektorými významnými globálnymi projektami) sú nenápadnými narážkami práve na tento projekt.

Subjekty, ktoré majú v úmysle vydávať digitálne meny alebo vykonávať iné činnosti zahŕňajúce stablecoins v EÚ, by mali bezodkladne poskytnúť úplné a primerané informácie, aby sa umožnilo riadne posúdenie podľa existujúcich platných pravidiel.

spoločné vyhlásenie Rady a Komisie o kryptomenách

Vyhlásenie uznáva potenciálne výhody týchto technológií (sú lacnejšie a rýchlejšie), ale na druhej strane predstavujú mnohé riziká spojené napríklad s ochranou spotrebiteľov a ich súkromím, zdaňovaním, počítačovou bezpečnosťou, no aj financovaním terorizmu, praním špinavých peňazí a právnou istotou.

Pozrite si

Európska centrálna banka varuje pred kryptomenou Libra od Facebooku

Európska komisia už podľa agentúry Reuters začala pracovať na nariadení pre kryptomeny. Ironické je, že Libra zvyšila tlak na finančné systémy a nechcene spustila ich reformu. Vďaka strachu z novej konkurencie sa tradiční sprostredkovávatelia platieb pustili do inovácií a zlepšenia služieb. Aj vo vyhlásení Rady a Komisie sa spomína, že vznik iniciatív zameraných na stablecoin „zdôrazňuje význam neustáleho zlepšovania platobných režimov s cieľom splniť očakávania trhu a spotrebiteľov týkajúce sa pohodlných, rýchlych, efektívnych a lacných platieb – najmä cezhraničných.“

Pokiaľ sa chcete o pripravovanej kryptomene dozvedieť viac, odporúčame ďalšie články, ktoré sme pre vás o Libre pripravili.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.