Elon Musk opäť rozvíril vody veľkými sľubmi smerovanými svojim akcionárom ohľadom autonómneho riadenia vozidiel Tesla. Po predstavení finančných výsledkov za prvý kvartál 2025 uviedol, že autonómne vozidlá začnú prispievať k zisku spoločnosti už v priebehu budúceho roka.
Musk konkrétne sľubuje, že v prevádzke uvidíme „milióny Tesla robotaxíkov“ už v druhej polovici budúceho roka. Ak vám tieto sľuby znejú povedome, nie ste sami. Musk podobné tvrdenia opakuje takmer každý rok už celé desaťročie.
Počas hovoru s investormi Musk prezentoval aktualizovaný plán na zavedenie autonómneho riadenia, ktorý považuje za kľúčový pre budúcnosť jeho automobilky. Portál Electrek zhrnul najdôležitejšie body jeho oznámení:
- Tesla spustí v júni službu autonómnych jázd v Austine. Flotila bude pozostávať z 10-20 áut Model Y, nie nového modelu Cybercab,
- jednať sa bude o flotilu špeciálne vyškolenú pre Austin, ktorú Tesla aktuálne trénuje,
- vozidlá budú jazdiť len v ohraničenej zóne a za sebou budú mať podporu teleoperátorov,
- podľa Muska začnú autonómne jazdy generovať príjem pre Teslu už v polovici budúceho roka,
- v druhej polovici 2026 očakáva Musk na cestách milióny robotaxíkov, pričom Tesla má mať v nich “90 a viac percentný podiel”,
- ešte tento rok by mal Model Y vedieť prejsť z továrne až priamo k zákazníkovi bez zásahu vodiča,
- plnohodnotné autonómne riadenie bez potreby dohľadu by malo byť podľa Muska dostupné pre bežných zákazníkov ešte do konca tohto roka.
Aj keď Musk opakuje podobné sľuby pravidelne už prakticky celú dekádu, zdá sa, že mu trh stále verí. Akcie spoločnosti po Muskových vyjadreniach vzrástli o 4 %. Zároveň sa však javí, že z hľadiska obchodovania na burze ustála aj vlna nevôle, ktorú voči sebe a svojej automobilke začiatkom roka vzbudil Elon Musk svojim angažovaním v americkej politike a verejnej správe.
Ak by sme mali Muskovým sľubom vrátiť trochu reality, odhadujeme, že Tesle sa podarí približne v sľubovanom termíne spustiť testovaciu prevádzku vo vyhradenom priestore Austinu. Táto prevádzka sa však pravdepodobne nezaobíde bez určitých problémov a to v podobe zaseknutých vozidiel v neštandardných situáciách, zvýšenej potreby zásahov teleoperátorov či obmedzeného rozsahu služieb.
Pokiaľ ide o širšie spustenie služby, ako Musk avizuje, vrátane masívneho rozšírenia a „miliónov robotaxíkov“, tu už ostávame skeptickí. Nech je budúcnosť akokoľvek jasne autonómna, súčasné technológie zatiaľ nie sú pripravené na plnohodnotné riadenie bez zásahu človeka a do jedného roka sa to pravdepodobne nezmení.
Napriek tomu budeme radi, ak nás Musk tentoraz prekvapí a svoje termíny konečne splní. Bola by to príjemná, aj keď historicky výnimočná udalosť.