Reklama

Musk mal hovoriť s Putinom, sľúbil ochotu vyjednávať za absurdných podmienok

Zdroj | Trevor Cockley/Brett Jordan
Stanislav Vinc
Zdroj | Trevor Cockley/Brett Jordan
Zdroj | Trevor Cockley/Brett Jordan

Elon Musk minulý víkend na sociálnej sieti Twitter zverejnil tzv. „mierový plán“, ktorý mal podľa jeho slov odvrátiť 3. svetovú vojnu. Vtedajšiu kontroverziu prekrýva nová. Musk totiž podľa amerického politológa hovoril priamo s ruským prezidentom, čím sa pravdepodobne dopustil závažného zločinu.

„Krym sa stane oficiálnou súčasťou Ruska… Ukrajina zostane neutrálna…“, napísal Elon Musk minulý víkend verejne na sociálnej sieti, čo vyvolalo reakciu aj zo strany ukrajinského prezidenta a jedného z diplomatov. Ukazuje sa, že tieto príspevky zverejnil po tom, čo sa údajne prostredníctvom videohovoru spojil s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Túto informáciu priniesol americký politológ a autor známych diel Ian Bremmer v obežníku Eurasia Group. Na tému následne upozornil portál Vice.com.

Obsah pokračuje pod reklamou

Putil mal Elonovi Muskovi povedať, že je „pripravený rokovať“, ale iba za podmienok, že Krym zostane ruský, Ukrajina príjme trvalú neutralitu a Ukrajina uzná ruskú anexiu Luhanska, Donecku, Chersonu a Záporožia. Zároveň však dodal, že tieto ciele Rusko dosiahne „bez ohľadu na to“, aj za cenu jadrového útoku.

Pozrite si

EÚ podporila kľúčový projekt. Na Slovensku pribudne 120 nových nabíjačiek

Elon Musk následne rovnaké podmienky publikoval na sociálnej sieti Twitter s možnosťou hlasovania o tom, či s tým súhlasia aj jeho fanúšikovia, resp. verejnosť. Za hlasovalo 40,9 %, proti 59,1 %.

V reakcii na správu o údajnej komunikácii Muska s Putinom sa začali vynárať úvahy, či Musk touto komunikáciou neporušil 1 Stat. 613, 18 U.S.C. § 953, teda federálny zákon jurisdikcie Spojených štátov tiež známy ako Logan Act, ktorý zakazuje jednanie neautorizovaných osôb s cudzími vládami, ktoré sú v spore so Spojenými štátmi. Od roku 1799, kedy tento zákon vstúpil do platnosti, ním však boli doteraz obvinení iba dvaja ľudia, z toho ani jeden napokon nebol usvedčený.

Bremmer v obežníku uviedol aj informáciu o tom, že Musk odmietol spustiť satelitný internet Starlink na území Krymu. Na problémy s konektivitou sa podľa denníka Financial Times mali sťažovať viaceré ukrajinské vojenské jednotky, ktoré Starlink využívajú na komunikáciu nezávislú od mobilných sietí.

Na informácie denníka FT odpovedal Musk slovami, že informácie o údajnej nefunkčnosti terminálov, za ktoré bolo zaplatené, nie sú pravdivé, nakoľko väčšinu z nich jeho spoločnosť SpaceX Ukrajine darovala a celá táto misia ju mala stáť 80, resp. až 100 miliónov dolárov. Reakciu uzavrel slovami „čo sa týka toho, čo sa deje na bojisku, je tajné“.

Aktualizácia: Ian Bremmer na sociálnej sieti Twitter uviedol, že o rozhovore s Putinom mu povedal sám Elon Musk, ktorého Kremlin informoval aj o tzv. „červených čiarach“ konfliktu. K tejto informácii dodal, že svoj obežník vydáva už 24 rokov s úprimnosťou a bez strachu či prikláňania sa k akejkoľvek strane a tento týždeň v tom nebol výnimkou. „Dlho som obdivoval Muska a vnímal ho ako unikátneho a svet-meniaceho podnikateľa, čo som povedal aj verejne. Nie je však expert na geopolitiku„, uviedol Bremmer.

Na tieto príspevky zareagoval Musk slovami „Nikto by nemal veriť Bremmerovi„. V jednej z odpovedí fanúšikom Musk dodal, že s Putinom hovoril iba raz v živote a aj v tom prípade sa celá ich diskusia týkala vesmírnych misií.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.