Reklama

Elektrosmog výhodou? Mobil možno nabijeme „zo vzduchu“ a zadarmo

Juraj Procházka

Starý dobrý Nikola Tesla to možno videl s bezdrôtovým šírením elektriny inak, ale tiež sa vraj domnieval, že by mohla byť dostupná všade a zadarmo. Aký systém krížových dotácií mal na mysli sa už asi nedozvieme, ale myšlienka je to lákavá. A azda nie je taká nemožná, ako by sa zdalo.

Výskumníci z americkej Duke University údajne vyvinuli špeciálny materiál, schopný premeniť elektromagnetické signály na elektrickú energiu. Oficiálne predstavenie materiálu sa má uskutočniť v decembri. Technológia údajne dokáže úspešne čerpať energiu z bežného elektromagnetického smogu, ktorý je v hustejšie obývaných oblastiach veru dosť hustý. Ešte šťastie, že je neviditeľný. Alebo je to skôr smola? Ani rádioaktívne žiarenie nevidieť … No nechajme teraz bokom environmentálne záťaže a pozrime sa na vynález, o ktorom informoval portál mobil.cz a BBC.

teslova-cievka

Teslova cievka v akcii. Samotný vynálezca metal blesky z mnohonásobne väčších verzií cievky.

Vedcom z Duke University sa vďaka bližšie nešpecifikovanému metamateriálu údajne podarilo získať zo vzduchu toľko energie, že boli schopní vytvoriť napätie 7,3 voltu. Správa však nič nehovorí o hodnotách prúdu, ktoré sú rozhodujúce, ak máme vyčísliť výkon, alebo množstvo získanej energie (tzn. výkon x čas). A tu môže byť pes zakopaný. Keď si prečešete suché vlasy plastovým hrebeňom, tiež sa môže nabiť možno aj na stovky voltov, ale vzniknutý elektrický náboj a teda aj prúd je miniatúrny. Preto pri dotyku s takto nabitým predmetom nehrozí nebezpečenstvo úrazu. Obávam sa, že napriek vzduchu prešpikovanému signálmi mobilných sietí, Wi-Fi routrov, Bluetooth, TV a rádia a vyžarovaniu silnoprúdových aj slaboprúdových vedení je hustota energie taká nízka, že žiadne zázračné využitie pri pohone, či nabíjaní elektrospotrebičov nehrozí.

Výskumníci pre BBC hrdo oznámili, že dosiahli účinnosť konverzie na úrovni solárnych panelov, teda 37 percent. Nuž, bodaj by takú účinnosť mali bežné tenkovrstvové fotovoltaické panely, ktoré sa pohybujú skôr na polovičných hodnotách. Ale účinnosť konverzie záhadného metamateriálu opäť nezaručuje žiadnu praktickú využiteľnosť. Hovorí totiž o tom, že z toho mála energie, ktoré sa nachádza v elektrosmogu, dokáže získať len 37%. Ak si teda študenti, ktorí vyvíjajú tento zázrak myslia, že po zabudovaní technológie do mobilov môžeme zabudnúť na nabíjačky, lebo mobily sa budú nabíjať samé, „cicaním“ energie z priestoru, tak sú podľa môjho názoru prehnaní optimisti. Také čosi by mohlo fungovať s nejakou pomerne monštruóznou anténou, ktorá by zachytila viac elektromagnetickej energie a tú by následne cez nabíjačku dodávala napríklad do batérie mobilu.Podobné hry sú síce vhodné pre médiá, ktorým možno stačí, keď uvidia svietiť nejakú LED kontrolku, ale vo všeobecnosti tu existujú isté paralely s obchodníkmi s dažďom.

Dennis Siegel

Dennis Siegel čerpal elektrinu z éteru dávno pred zverejnením riešenia Duke University.

Myšlienka zužitkovať takýmto spôsobom elektromagnetický balast však nie je nová. Vynález s rovnakým účelom prezentoval už skôr študent digitálnych médií na Univerzite umení v Brémach, Dennis Siegel. Svoj vynález – krabičku – nazval „elektromagnetickým kombajnom“, pretože je schopný „zo vzduchu“ nabiť tužkovú batériu rozmeru AA. Veľká revolúcia sa však ani v tomto prípade (zatiaľ) nekoná, pretože „Electromagnetic Harvester“ musí na nabití jedinej tužkovej batérie pracovať celý deň.

Detaily svojho výskumu zverejní tím z Duke University v časopise Applied Physics Letters v decembri, takže potom sa snáď vykľuje šidlo z vreca.

Zdroj: mobil.cz, Dennis Siegel, BBC

Foto: archív, Dennis Siegel

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.