Elektromobily by v USA mohli predísť „desiatkam tisíc“ zbytočných úmrtí

ZDROJ | Matt Boitor

Prechod na čisté zdroje energie a spolu s nimi aj na elektromobily, by podľa Americkej pľúcnej asociácie v Spojených štátoch v najbližších dekádach mohol ušetriť desiatky tisíc ľudí pred predčasným úmrtím. Ani elektrifikácia osobnej prepravy však nie je tým najideálnejším riešením.

Ak by sa Spojeným štátom podarilo od roku 2035 predávať už iba plne elektrické osobné autá a od roku 2040 výlučne iba plne elektrické nákladné autá a zároveň znížiť produkciu výfukových plynov z áut a elektrární na nulu, do roku 2050 by počet zbytočných úmrtí v krajine klesol až o 110 000.

Tento krok by podľa analýzy Americkej pľúcnej asociácie taktiež znížil počet astmatických záchvatov o 2,78 milióna a v rámci pracovnej sily by ušetril 13,4 milióna „stratených“ pracovných dní. Spojené štáty by tak na zdravotníctve vo výsledku ušetrili až 1,2 bilióna dolárov.

ZDROJ | Pixabay

Analýza asociácie sa konkrétne sústredila na niekoľko kľúčových znečisťujúcich látok vrátane oxidu dusíka, oxidu siričitého, ale aj nevýfukových emisií, medzi ktoré sa radia napríklad plasty a sadze unikajúce do prostredia napr. z pneumatík, ale aj asfaltu a či bŕzd a ďalších automobilových komponentov.

Pozrite siJe vodík nádejnou budúcnosťou, či nočnou morou dopravy?

Najefektívnejším riešením pre životné prostredie (najmä v Spojených štátoch), by podľa analýzy bola masívna podpora mestskej hromadnej dopravy a úpravy miest pre potreby chodcov. V mnohých mestách totiž chýbajú nielen kvalitné autobusové linky, ale aj súvislé chodníky, ktoré z miest vytlačili rýchlostné cesty a diaľnice.

Vyššie spomínané ciele v oblasti prepravy a energetiky znejú takmer nerealisticky, no Spojené štáty sú na dobrej ceste na to, aby sa k nim minimálne priblížili. Jedným z hlavných cieľov amerického prezidenta Joe Bidena je, aby bolo každé auto predané v Spojených štátoch od roku 2030 elektrické, alebo aspoň hybridné. Jeho administratíva sa zároveň usiluje o dekarbonizáciu energetického sektora s termínom aktuálne nastaveným na rok 2035.

Americká agentúra na ochranu životného prostredia navyše tento mesiac predložila legislatívny návrh, ktorý by prinútil výrobcov nákladných vozidiel a ťahačov znížiť ich produkciu škodlivého oxidu dusíka do ovzdušia až o 90 %. Novým emisným limitom by sa mali podľa návrhu podriadiť najneskôr do roku 2031. Agentúra v rámci Bidenovej politiky podporuje aj prechod na plne elektrické a vodíkové vozidlá, čo platí aj pre autobusovú prepravu.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku