Reklama

Elektrina aj na konci sveta? Prenosné fotovoltické panely prekvapia účinnosťou

Števo Porubský

Pred letom som mal možnosť vyskúšať si zaujímavý produkt pre všetkých, ktorí radi a často bývajú mimo civilizácie. Fotovoltický panel s batériou, vďaka ktorej som mal vždy nabitý notebook i všetky gadgety k nemu, nech som bol kdekoľvek. Má to ale svoje háčiky.

Bez elektrickej energie sa na Slovensku ocitnete celkom rýchlo. Stačí vyjsť mimo civilizácie, do hôr či na kopce, kde doteraz nikto neťahal elektrické káble. Takých chát a oblastí je na Slovensku bohato. Inak tomu nie je ani v zahraničí, kde hlavne počas leta mnohí z nás aktívne či pasívne dovolenkujeme. Byť k dispozícii svojej rodine či známym je ale dnes akási nutnosť, aby mali dušu na mieste. Súčasné smartfóny však toho veľa nevydržia a aj po dni či dvoch si už pýtajú zdroj energie na dobitie batérie.

Zdroj | Goal Zero
Obsah pokračuje pod reklamou

Riešením je mať so sebou externé batérie a dobíjať smartfóny či iné gadgety na elektrickú energiu pomocou nich, no na týždeň či viac by ste takýchto batérií potrebovali značné množstvo. Riešením je fotovoltický panel, no nie taký, ktorý kúpite v čínskom obchode za pár drobných. Také svojou účinnosťou nestoja za veľa a aj ich výkon je skôr na dobíjanie batérie kalkulačky.

Fotovoltický panel musí mať dostatočnú účinnosť a aj výkon, aby dokázal nabíjať batérie či už priamo, alebo cez inú batériu. Presne takú kombináciu som na test dostal od americkej značky Goal Zero. Tá sa už roky špecializuje na výrobu mobilných fotovoltických panelov, batérií a najrôznejšieho outdoor príslušenstva.

Goal Zero Nomad 50 a Goal Zero Sherpa 100AC je síce poriadne drahá a ťažká dvojica, no svojim výkonom prekvapí asi každého.

Nomad 50 je fotovoltický panel tvorený štvoricou monokryštalických panelov, ktoré sú vzájomne spojené do jedného rozložiteľného zariadenia s výkonom 50 W. To je obalené v odolnej látke, samozrejmosťou je niekoľko úchytiek na zavesenie či kotvenie panelu k autu, stanu, stene chaty či karavanu.

K dispozícii je niekoľko portov. Hlavný, nabíjací, slúži na nabíjanie batérií Goal Zero. K dispozícii je aj rozširovací port, vďaka ktorému je možné spojiť dokopy viac Nomadov a získavať viac elektrickej energie rýchlejšie. Spojiť je možné tri Nomad 50 panely. K panelu je pripojený ja klasický USB-A port ponúkajúci 5 V, 2,4 A a 12 W výkon. Z Nomadu 50 je tak možné nabíjať priamo aj malé gadgety ako hodinky, náramky či malé akčné kamery apod. príp. aj smartfóny, no veľmi pomaly.

Plusom je, že telo Nomad 50 je odolné voči prachu a vode, takže zvládne aj prípadnú letnú búrku. Nevýhodou, hlavne pre turistov, je hmotnosť a veľkosť. Tá predstavuje 3,2 kg a 43,2 x 28,6 x 6,4 cm. Goal Zero nie je ale primárne určený pre turistov s ruksakmi, ale skôr statických používateľov, ktorí si Nomad dovezú napríklad autom, alebo iným spôsobom a už sa výrazne nepresúvajú napríklad po ceste SNP naprieč Slovenskom. Na také cesty má Goal Zero v zásobe iné, prenosnejšie panely.

Nomad 50 dokáže nabiť batériu Sherpa 100AC v priebehu 3-6 hodín, v závislosti od intenzity slnečného svitu. V mojom prípade som batériu nabíjal počas jasného letného dňa v Senci a z úplnej nuly na 100 % bola nabitá za čosi vyše 6 hodín. S panelmi som ale nehýbal, neupravoval som pozíciu voči slnku, pričom občas sa ocitli aj v tieni listov stromu. Predsalen, ak ste niekde v prírode, nemáte čas a ani chuť sa „zabávať“ s panelmi len preto, aby ste mali rýchlejšie nabitú batériu.

Batéria Sherpa 100AC je tiež pomerne veľká a ťažká (19 x 14,4 x 2,54 cm, 912 g) na to, aby som ju so sebou nosil v batohu počas túry. Na druhej strane je to relatívne. Ak totiž viem, že mimo elektrickej energie či fotovoltického panelu zaveseného na chate budem napríklad dva dni, batéria s kapacitou 94,7 Wh, resp. 6 400 mAh sa mi určite zíde.

Obrovskou výhodou je množstvo portov, ktoré Sherpa 100AC ponúka. Okrem klasických USB-A portov s 2,4 A prúdom sú k dispozícii aj dva USB-C PD porty s výkonom 60 W! Vďaka nim si aj na cestách pohodlne nabijete notebook, tablet či iné moderné zariadenie vyžadujúce vysoký nabíjací výkon.

Obsah pokračuje pod reklamou

Poteší aj malý LCD displej, aby ste vedeli čo sa s batériou deje a hlavne to, koľko kapacity z nej máte ešte k dispozícii. Čerešničkou na torte je 5 W Qi nabíjačka priamo na tele batérie. Ak si teda zabudnem kábel, smartfón či iný gadget s Qi štandardom si nabijem aj tak.

Negatívom je azda iba cena. Za set Goal Zero Nomad 50 a Sherpa 100AC zaplatíte okolo 600 €. Nie je to málo, no vzhľadom na to, koľko by ste museli investovať napríklad do generátora a všetkých možných doplnkov k nemu, stojí set za zváženie. Samozrejme, týmto setom nie je možné poháňať domáce spotrebiče. Na to (fotovoltaické panely) si už pripravte násobne viac financií.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.