Reklama

Elektrický PEUGEOT E-3008 nahradí klasický spaľovák. Ponúkne až 700 km dojazd!

Zdroj | Peugeot
Števo Porubský
Zdroj | Peugeot
Zdroj | Peugeot

Francúzsky Peugeot predstavil očakávaný plne elektrický model E-3008, ktorý nahradí klasický spaľovák v ponuke. Je postavený na novej platforme od Stellantisu a má ponúknuť až 700 km dojazd na jedno nabitie!

V základe ale postačí aj 525 km s menšou batériou a určite aj menšou cenou. Zaujímavý je nový i-Cockpit s veľkým displejom či V2L funkcia.

Podľa Peugeotu je nový E-3008 okamžite rozpoznateľný podľa štýlu spájajúceho SUV so siluetou fastbacku. Vďaka svojim dynamickým a aerodynamickým líniám (Cx 0,28) má nový E-3008 v sebe spájať eleganciu, efektívnosť a priestrannosť.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Peugeot

Nový PEUGEOT E-3008 prichádza s výrazne zmenenou prednou časťou. Zatiaľ čo ikonický svetelný podpis s tromi pazúrmi zostáva bezo zmien, radikálne prepracované sú svetlomety a aj predná maska. Vo všetkých verziách využíva E-3008 LED diódy, v prípade verzie GT ide o LED svetlomety Pixel LED s vyrezávaním.

Zdroj | Peugeot

Nový elektromobil bude mať dĺžku 4,54 m, šírku 1,89 m a výšku 1,64 m. Zaujímavá môže byť aj svetlá výška takmer 20 cm. Objem batožinového priestoru je až 520 litrov, iba verzia 4×4 bude mať 470 litrov.

Zdroj | Peugeot

Vo vnútri zaujme masívny širokouhlý displej s uhlopriečkou 21 palcov, ktorý je súčasťou nového Panoramic i-Cockpit. Plusom je určite natočenie displeja smerom k vodičovi. 21″ displej ale nájdete iba vo verzii GT, vo výbavovej verzii Allure je z dvoch 10-palcových displejov integrovaných do jedného panoramatického panelu.

Zdroj | Peugeot

V centrálnej časti prístrojovej dosky sú umiestnené i-Toggles, plne individualizovateľné dotykové virtuálne ovládače, ktoré možno naprogramovať tak, aby poskytovali rýchly prístup k 10 obľúbeným funkciám.

Zdroj | Peugeot

Nový je aj volant. Ovládacie prvky sú nové, majú mať vylepšenú ergonómiu. Automaticky detegujú prsty vodiča, ale aktivujú sa len vtedy, keď ich vodič stlačí, aby sa predišlo akýmkoľvek nechceným aktiváciám funkcií.

Predné sedadlá E-3008 majú prestížny certifikát AGR (Aktion für Gesunder Rücken), ktorý udeľuje nemecká Asociácia lekárov a terapeutov, zaoberajúca sa výskumom v oblasti prevencie bolestí chrbta. Vo verzii GT sú navyše odvetrávané a vybavené masážnou funkciou, zadné sú vyhrievané. Pre zlepšenie kvality vzduchu v kabíne je nový PEUGEOT 308 SW vybavený systémom AQS (Air Quality System).

O zvuk sa v E-3008 postaral domáci Focal. Audio systém s výkonom 690 W tvorí 10 reproduktorov. Samozrejmosťou je aj mobilná appka na vzdialené ovládanie vybraných funkcií.

Zdroj | Peugeot

Samozrejmosťou sú mnohé bezpečnostné technológie, vrátane adaptívneho tempomatu s funkciou Stop & Go, asistent na udržiavania v jazdnom pruhu, poloautomatická zmena jazdného pruhu, automatické núdzové brzdenie s pred-kolíznym varovaním, monitorovanie únavy vodiča, sledovanie mŕtveho uhla apod.

Obsah pokračuje pod reklamou

V predaji budú tri výkonové verzie – 210 k, 230 k a 320 k s pohonom oboch náprav. Prvé dve verzie budú mať poháňanú iba prednú nápravu, v prípade stredného výkonu je možné počítať s predĺženým dojazdom na úrovni spomínaných 700 km na jedno nabitie.

Zdroj | Peugeot

Na to E-3008 poslúži 98 kWh 400 V batéria s možnosťou nabíjania výkonom 160 kW na DC a 22 kW (za príplatok) na AC nabíjačkách. Najslabšia verzia a verzia 4×4 ponúknu 73 kWh batériu s dojazdom 525 km. Potešiť môže aj technológie V2L, teda využívanie batérie elektromobilu na pohon elektrických zariadení do 3 kW/16 A.

Najvýkonnejšia verzia vystrelí viac ako 2,2-tonové vozidlo na stovku za 6,4 sekundy, maximálka je 180 km/h. Slabšie verzie majú 170 km/h.

Zdroj | Peugeot

“Next-level” PEUGEOT E-3008 sa bude vyrábať výlučne v závode v Sochaux vo Francúzsku
a bude v predaji od februára 2024. V predaji budú dve úrovne výbavy – Allure a GT a s 3 voliteľnými balíkmi. Obúvaný bude na 19 alebo 20-palcových aerodynamických diskoch.

Zdroj | Peugeot
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.