Reklama

Elektrický Lotus Emeya je rýchly aj keď stojí, nabíja sa rýchlejšie ako iPhone!

Zdroj | Lotus
Stanislav Vinc
Zdroj | Lotus
Zdroj | Lotus

Minulý rok na jeseň predstavený elektrický sedan Lotus Emeya by sa mal už v dohľadnej dobe dostať do garáží prvých majiteľov a tak automobilka prichádza aj s prvými verejnými testami jeho nabíjacích schopností.

Elektromobil bude napokon zdá sa rýchly nielen počas jazdy, ale aj zastávok na tých správnych nabíjacích staniciach.

Elektrická Emeya sa chystá vyraziť na cesty s celkovým výkonom 900 konských síl (675 kW) a krútiacim momentom 985 Nm. Maximálnu rýchlosť dosahuje do 255 km/h, ale čo je ešte obdivuhodnejšie, zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 2,8 sekundy. Energiu tomuto pohonu poskytuje 102 kWh batéria, ktorá taktiež zaujme rýchlosťou.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Lotus

Lotus pod dohľadom nezávislej konzultačnej spoločnosti P3 absolvoval nabíjací test na verejnej DC nabíjačke s výkonom 400 kW (s podporou 600 A). Stav nabitia batérie Emeya sa v priebehu 14 minút vyšvihol z 10 na 80 %. V kombinácii s nameranou spotrebou 18,7 kWh/100 km (WLTC) tak Lotus uvádza, že na získanie 310 kilometrov dojazdu jeho elektromobilu stačí zostať na nabíjačke po dobu 10 minút. Len pre porovnanie, iPhone nabijete na 50 % približne za 30 minút.

Automobilka samozrejme menšími písmenami pod svojou tlačovou správou uvádza, že tieto výsledky boli namerané za ideálnych podmienok a v praxi sa od reality môžu líšiť – v závislosti od výkonu nabíjačky, zdravia batérie, teploty a ďalších faktorov. V tomto prípade nabíjanie dosiahlo maximálny výkon 402 kW s priemerným výkonom 331 kW.

Lotus vo svojom videu s ukážkou nabíjania elektromobilu Emeya ukázal aj jeho vlastnú aplikáciu a bezkontaktnú kartu, ktorá jeho majiteľom poslúži na autorizáciu majiteľa na verejných nabíjacích staniciach. Lotus v tomto prípade uvádza, že prostredníctvom jeho predplatného budú mať majitelia Emeya automaticky prístup k viac ako 700 000 nabíjacím staniciam naprieč 30 krajinám v Európe s prísľubom ďalšieho rozširovania.

Lotus okrem toho popri tom vyvíja aj vlastné verejné nabíjačky s vodným chladením, ktoré budú schopné poskytovať výkon do 480 kW. Na cestách tak napokon vzhľadom na ceny jeho elektromobilov možno budeme častejšie vídavať práve tieto značkové nabíjacie stanice.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.