Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektrická buggy od Dacie? Koncept Manifesto vás zoberie aj na koniec sveta

Elektrická buggy od Dacie? Koncept Manifesto vás zoberie aj na koniec sveta
Zdroj | Dacia
Tomáš Šmidák
Elektrická buggy od Dacie? Koncept Manifesto vás zoberie aj na koniec sveta
Zdroj | Dacia
Zdroj | Dacia

Ak by ste dnes na trhu hľadali zaujímavé auto, Dacia by pravdepodobne nebola medzi horúcimi kandidátmi. Rumunská automobilka však v posledných rokoch chŕli jeden úspešný model za druhým, ktoré okrem moderného dizajnu ponúkajú aj priaznivú cenovku.

To, že Dacia nie je len o „lacných“ autách ukazuje aj nový koncept Manifesto, ktorý bol predstavený na konferencii výrobcu v Paríži. Aj napriek tomu, že nepôjde o sériový model, niektoré prvky sa predsa len dostanú aj do budúcich modelov.

Zdroj | Dacia
Obsah pokračuje pod reklamou

Daciou Manifesto prezentuje značka svoje vnímanie off-roadov v budúcnosti. Pri vývoji sa sústredila hlavne na udržateľnosť a efektívnosť, čo budú v ďalších rokov veľmi dôležité témy. Manifesto prichádza s futuristickým dizajnom, ktorý sa však skôr podobá na buggy než na klasické auto.

Štyri veľké kolesá, poriadna svetlá výška a chýbajúce panely dverí, okien či predného skla, by mali podľa slov značky zabezpečiť maximálne spojenie s terénom. Vozidlo je navrhnuté tak, aby prešlo takmer všetkým, v čom mu pomôže najmä čisto elektrický pohon a náhon na všetky štyri kolesá.

Zdroj | Dacia

K udržateľnosti prispieva okrem bezemisného pohonu aj fakt, že všetky plastové panely sú vyrobené z recyklovateľných materiálov a pneumatiky sú bez duše, vďaka čomu by mali vydržať „tak dlho ako vozidlo samotné“.

Vnútri tiež nájdeme niekoľko praktických riešení, ktoré robia z Dacie Manifesto skvelého pomocníka na kempovanie. Či už ide o palubnú dosku, ktorá v sebe ukrýva spacie vaky, predné svetlo, ktoré možno odpojiť a využiť ako baterku či zadný kufor, ktorý dokážete rýchlo premeniť na pracovnú plochu.

Zdroj | Dacia

Medzi funkcie, ktoré sa dostanú aj do produkčných vozidiel patrí napríklad bezpečný a modulárny držiak YouClip či možnosť vytvoriť si infotainment len s pomocou svojho smartfónu. Vďaka tomuto riešeniu teda vaše vozidlo tak rýchlo nezostarne a bude sa vyvíjať postupne s vami.

Aj napriek tomu, že Dacia Manifesto nepôjde do sériovej výroby, veľmi by sme si podobný model želali vidieť aj v realite. Pre značku by to pravdepodobne nedávalo ekonomický zmysel, no v automobilovom svete by pribudol ďalší netradičný projekt, ktorý by sa odlíšil od ostatných, a to sa cení.

Zdroj