Reklama

Electrolux Pure i9.2 vyzerá rovnako, no je lepší a lacnejší

Števo Porubský
93 %
Electrolux koncom minulého roka predstavil vynovenú verziu svojho top-end robotického vysávača Pure i9. Nová verzia má jednoduchý názov, Pure i9.2. Rozdielov je na prvý pohľad minimum, mnohí by povedali, že iba vo farbe. Našťastie zmeny sa diali tam, kde je treba, pod kapotou. 

Výhody

  • väčšia batéria
  • vynovená aplikácia s mapami
  • 3D Vision
  • Nižšia cena

Nevýhody

  • Hlučné balančné kolieska
  • Pri vysokom výkone vysoká hlučnosť
  • Stále komplikovanejšie vysýpanie nádobky
  • Chýba úchyt na prenášanie

Práve kapota je nová, teda ani tá nie tak celkom. Dizajn, veľkosť i vonkajšia výbava ostali pri novinke zachované. V tomto prípade sa zmenila iba farba. V predaji sú tri farby, ktoré ale zároveň odlišujú aj samotné verzie Pure i9.2. Sivá verzia PI92-4STN je základná verzia s 36 Wh batériou. Druhá verzia v tmavomodrej farbe nesie kódové označenie PI92-4ANM s dodatkom Animal. Má síce rovnakú 36 Wh batériu, ale dokáže sa nabíjať podstatne rýchlejšie, na 80% kapacity za 60 minút, čo nižšej verzii trvá 120 minút. Navyše má špeciálne tvarovanú nasávaciu časť pre jemné vysávanie aj drobných chlpov a prachu. V oboch prípadoch dokážu vysávače vysávať vzhľadom na zvolený režim 40, 60 alebo 80 minút.

Tretia verzia, nami testovaná zlatá, sa označuje ao PI92-6DGM s dodatkom Allergy. Táto verzia má 57 Wh batériu a teda vydrží vysávať ešte dlhšie – 60, 90 alebo 110 minút. Navyše podporuje i rýchlonabíjanie z verzie Animal. V tomto prípade Electrolux vylepšil aj nasávaciu časť, ktorá je schopná vysať aj väčšie nečistoty, vraj väčšie ako kukurica. To má však aj prvý, základný model. Posledné dve menované vysávače majú navyše metalickú farbu, extra bočnú kefku v balení a o čosi lepšiu filtráciu vzduchu. Mimochodom, nebojte sa zlatej farby, tá na Pure i9.2 nie je vôbec svietivo zlatá, ale skôr taká zlato-hnedá.

Hoci sa jednotlivé verzie od seba odlišujú, výbavu majú prakticky rovnakú. Jasne rozpoznateľný znak – predná kamera pre systém 3D Vision ostala zachovaná. Aj novinky totiž na orientáciu v priestore využívajú kameru a niekoľko laserových senzorov. Švédsky výrobca tvrdí, že vysávač spracováva milión meraných bodov každú sekundu. V praxi som si odskúšal, že to akosi funguje. Electrolux Pure i9 a Pure i9.2 sú azda jediné vysávače na svete, ktoré nejdú strmhlav do každej prekážky. Naopak, pred každou prekážkou jemne pribrdzia a väčšinou do nej ani nenarazia.

Jediné narážanie som zaznamenal do kovových nôh stoličiek a stola, no vraj s extrémne lesklými predmetmi má systém 3D Vision mierne problémy. na druhej strane ale chválim, že všetky ostatné kusy nábytku či čohokoľvek na zemi ostávajú nedotknuté. Je možné namietať, že kvôli neposúvaniu predmetov na zemi pod nimi Electrolux nepovysáva, no vďaka možnému plánovaniu aj každý deň povysáva priestor pod takouto neočakávanou prekážkou iný deň, kedy bude posunutá. Hovorím napríklad o pohodených hračkách, vankúšoch, ale aj stoličkách, ktoré denne používame a pohybujeme s nimi.

Mimochodom, vysávač má rozmery len 32,5 x 28 x 8,5 cm. Okrem malej podstavy je v tomto prípade výborná i výška, vďaka čomu sa robot dostane aj pod nižšie nábytky. Pozor však na to, aby vám napr. na kreslách či sedačkách neprevísalo spodné polstrovanie. Časom sa uvoľnilo na našej taburetke a Pure i9.2 pod ňu nevliezol, hoci je na 10-centimetrových nožičkách. Vďaka 3D Vision sa ale nestane, že sa zasekne pod nábytkom či záchodovou misou, kde u mňa končí väčšina testovaných vysávačov.

Plusom je i bočná kefka, ktorá je síce rovnaká, ako u predošlej verzie, ale práve vďaka tvaru a dĺžke sa lepšie dostane do rohov i pod nábytok. Časom sa však, hlavne na kobercoch takto nepríjemne zamotá. Rozmotať ju je možné, ale pripravte si tak hodinu a pevné nervy.

Rovnaká je aj hlavná kefa v spodnej časti. Je tvorená silikónovými pruhmi a jemnými štetinami. Od kedy som Pure i9.2 zapojil v domácnosti, vôbec som sa o ňu nestaral. Po mesiaci používania na nej neboli takmer žiadne vlasy, jedine táto nitka. Ak máte aj vy doma krajšiu polovičku (alebo ste ňou vy sama) s dlhými vlasmi, určite viete aké to je s vlasmi na kefách vysávačov, aj tých klasických.

Novinkou v Pure i9.2 sú tri režimy vysávania – predošlá verzia mala dva ECO a TURBO. Režimy je možné prepnúť aj na robote dotykovým tlačidlom pri tlačidle „pauza“, ale aj v aplikácii.

Zberná nádoba má 0,7 l, je identická s tou predošlou. Nezmenilo sa teda ani jej vysýpanie, ktoré je síce jednoduché, ale len málokedy sa pri ňom nezaprášite. Plusom ostáva možnosť nádobku i filter umývať.

Čo mi však na Electrolux Pure i9.2 stále prekáža je hluk. Ani nie tak hluk motora, ako hluk tvrdých plastových balančných koliesok v zadnej časti. Hlavne na plávajúcej podlahe sú veľmi hlučné. Na druhej strane mi to môže byť jedno, keďže plánované vysávanie je práve keď sme v práci. Žiaľ, už niekoľko týždňov ale aj u nás funguje homeoffice, takže či chceme či nie, vysávajúceho robota počúvať musíme.  Aj preto som zistil, že v najvyššom režime je Pure i9.2 poriadne hlučný, a to až 76 dB (na tvrdej podlahe, 1 m od vysávača).

Napriek všetkým pokročilým senzorom, aj tento model si myslí, že čierny koberec je čierna diera a z diaľky ho obchádza. Škoda.

S novým modelom prišla aj vynovená aplikácia. Zmenila sa síce len minimálne, no pribudli jej šikovné funkcie, hlavne vďaka novému Pure i9.2. Rovnakú appku môžete používať aj pre Pure i9, no nebude mať všetky funkcie nového modelu.

To, čo je na Electrolux Pure i9.2 iné oproti predchodcovi je však interaktívna mapa. Všetky tri verzie si ju dokážu vytvárať a vy v appke môžete sledovať vysávanie v priamom prenose. Mapka postupne rastie a ukladá sa.

Zároveň je možné v mapke pomenovať jednotlivé miestnosti. Veľkým plusom je možnosť vytvorenia až trojice máp! Váš dom tak môže mať pokojne aj dve poschodia.

Výhodou tvorby máp ale nie je len v pomenovaní miestností, ale aj v rýchlejšej orientácii vysávača čo prináša rýchlejšie a efektívnejšie vysávanie. Predošlá verzia totiž dokázala mapku vytvárať iba pri každom vysávaní, ale nepamätala si ju. Pre čo najrýchlejšie povysávanie priestoru je nový Pure i9.2 aj vďaka vytvoreným mapám dostatočne múdry na to, aby sa počas vysávania (ak je to potrebné), nabíjal iba toľko, aby priestor dovysával. Namalo by sa tak stať, že aj najnižšia verzia sa bude nabíjať doplna, aby povysávala zvyšných pár metrov štvorcových. Doplna sa nabije potom.

Do tretice je vďaka mapke možné vytvárať aj tzv. no-go zóny, teda vyznačiť priestor, kam vysávač nemá ísť. Ide napríklad o detskú izbu (aj tak je na zemi milión prekážok), priestor so žrádlom pre domácich miláčikov či iné miesta, kde nie je potrebná prítomnosť vysávača.

Škoda, že Electrolux ešte trošku viac nevylepšil svoju appku. Ocenil by som napríklad, že niektoré dni by vysávač dokázal vykonať dve vysávania, hlavne po nejakej návšteve apod. To je však detail, ktorý je možné „obísť“ tým, že po prvom prednastavenom cykle vysávania spustím cez appku druhý manuálne a ideálne iba pre konkrétnu izbu, resp. izby.

Nami testovaná verzia je špička z ponuky, no je podstatne nižšia ako u predchodcu, stojí 700 €. Každá nižšia verzia je o 50 €, resp. 100 € lacnejšia. Základný model Pure i9.2 tak môžete mať za 600 €, pričom aktuálne môžete získať ešte 90 € cashback.

Electrolux Pure i9.2 je aj napriek drobným nedostatkom výborným robotickým vysávačom, ktorý na rozdiel od predošlej verzie prináša dlhší čas vysávania, tvorbu interaktívnej mapy až pre 3 poschodia či vynovenú appku. Plusom je tiež fakt, že vysávač je lacnejší, ako bola predošlá verzia.

Aj preto si od nás zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.