Dyson – čo sme mohli vidieť na cestách od majstra priemyselného dizajnu?

ZDROJ | Dyson

Výrobca vysávačov a priemyselných technológií Dyson minulý rok zrušil očakávaný projekt elektromobilu. James Dyson sa podelil s fotkami vozidla, ktoré mohlo brázdiť cesty.

Po dizajnovej stránke pripomína vozidlo Range Rover. Majitelia elektromobilu zároveň mali oceniť veľké kolesá, ktoré nemali mať konkurenciu.

ZDROJ | Dyson

Pozrite siDyson V11 Outsize vysáva aj dve hodiny a má vymeniteľnú batériu

Elektromobil s dielne Dyson mohol konkurovať Tesle modelu X. Konkrétne ide o 7-miestne SUV, ktoré malo mať dojazd až 965 kilometrov na jedno nabitie podľa štandardu WLTP, čo je dvojnásobok dojazdu spomínanej Tesly. Kódové označenie N526 ukrývalo štýlové vozidlo, ktoré malo dosiahnuť 100-kilometrovú rýchlosť z 0 za 4,8 sekundy.

Maximálna rýchlosť vozidla od Dysonu mala byť slušných 200 kilometrov za hodinu. Elektromobil mal byť poháňaný 200 kW elektrickým motorom.

Po stránke interiéru išlo o moderný minimalistický koncept, v ktorom zaujali najmä netradične tvarované sedadlá. Samozrejmosťou mal byť head-up displej, ktorý mal fungovať na princípe hologramu.

Projekt bol nakoniec zrušený kvôli finančnej náročnosti. Auto by muselo stáť vyššiu sumu, aby si na seba vôbec zarobilo, čo sa ukázalo ako nerentabilné. Jedno vozidlo Dyson by sa podľa výrobcu muselo predať minimálne za 150 000 libier (167 000 €), aby firma bola na nulových nákladoch.

ZDROJ | Dyson

Pozrite siDyson Lightcycle Morph je asi najinteligentnejšie svietidlo s najhoršou cenou

Napriek tomu nápady, ktoré boli využité na tvorbu elektromobilu žijú ďalej a je možné, že do budúcna ich uvidíme v inej forme. Samotný zakladateľ spoločnosti James Dyson do projektu elektromobilu investoval 500 miliónov libier.

Detaily a fotky boli uverejnené v rámci exkluzívneho rozhovoru s Jamesom Dyson, ktorý uverejnil britský portál The Times.

ZdrojThe Times

Komentáre k článku