Internetové pripojenie stále zrýchľuje. Moderným zaklínadlom sa stali optické káble, ktoré majú dostatočné technické rezervy, aby dokázali uspokojiť náročné požiadavky dnes, aj v budúcnosti.
Kábel je stále v hre
Ale s metalickými káblami je to podobné, ako s Moorovým zákonom pri raste integrácie počítačových čipov. Neustále sa hovorí o technologických limitoch, ale oboje sú stále výkonnejšie. O konci DSL sa hovorí už takmer tri desaťročia. Najnovšie DSL pripojenie má však priniesť až 1 terabit/s, aj keď len na krátku vzdialenosť 100 metrov.
Technológiu dnes (10. mája 2017) prvýkrát prezentuje na konferencii G.fast v Paríži odborník na DSL, emeritný profesor zo Stanfordskej Univerzity Dr John Cioffi, ktorý je šéfom Adaptive Spectrum and Signal Alignment (ASSIA). „Terabit DSL“ (TDSL) má byť novou generáciou DSL, prekonávajúcou doteraz najrýchlejšiu prenosovú technológiu na metalike G.fast.
Tak ako pri ostatných DSL aj v tomto prípade rýchlosť výrazne závisí od vzdialenosti. Nové Terabit DSL je schopné dosiahnuť rýchlosť 1 Tbit/s na dĺžke 100 metrov, 100 Gbit/s na viac ako 300 metrov a 10 Gbit/s na 500 metrov. G.fast, ktoré niektorí operátori začínajú zavádzať, naproti tomu ponúka 500 Mbit/s na vzdialenosť 100 m a maximálne 1 Gbit/s na kratšie vzdialenosti.
Viac spektra prináša vyššie rýchlosti
Podľa Cioffiho bolo zvýšenie výkonu možné dosiahnuť vďaka použitiu predtým nevyužitých vlastností vlnovodu súčasnej medenej infraštruktúry. Nasadenie vlnovodového módu je podobné použitiu milimetrových vĺn v pokročilých bezdrôtových technológiách a v sieťach 5G s využitím frekvencií nad 100 GHz.
John Cioffi uvádza, že TDSL by malo bez problémov dosahovať latenciu 50-100 μs (0,05-0,1 ms), čím ľahko splní aj najprísnejšie špecifikácie latencie pre siete 5G s hodnotou do 1 ms. Práve siete 5G sa majú stať najvýznamnejšou aplikáciou nového TDSL. Dnešné DSL pripojenia majú latenciu rádovo desiatky ms.
Pomocou metalických káblov by tak bolo možné pripájať na chrbticovú sieť obrovské počty miniatúrnych bunkových staníc, ktoré nové siete budú potrebovať.
Zrýchľovanie ide aj cez kvantitatívnu expanziu. Dnešné najrýchlejšie DSL (G.fast) využíva iba 200 MHz, čo je aj 25 krát menej ako pri najvýkonnejších bezdrôtových pripojeniach. Výskumníci z ASSIA našli riešenie, ako prakticky využiť vyššie frekvencie aj v kábloch.
Megalomanské parametre?
Nikto dnes nepotrebuje v domácnosti terabitové pripojenie a nebude ho potrebovať ani o desať rokov. Ale takáto technológia je zaujímavá pre dátové centrá operátorov a poskytovateľov multimediálneho obsahu.
Rádovo státisíce malých buniek sietí 5G bude potrebovať pripojenie s kapacitou 5-20 Gbit/s do chrbticovej siete, rovnako ako uzly káblovej TV s DOCSIS 3.1.
Veľkí telekomunikační operátori vo svete už nasadzujú technológiu G.fast s rýchlosťou 300 Mbit/s pre bytových zákazníkov, čo vyžaduje viacgigabitovú chrbticovú sieť. Dá sa to riešiť optikou, kde je technologický strop až niekde na hranici 500 Tbit/s, ale budovanie optickej infraštruktúry je nákladné.
Naproti tomu metalické siete reprezentujú až 1,3 miliardy pevných liniek po celom svete a sú k dispozícii. Ich využitím hoci len na posledné desiatky metrov prístupových sietí sa podstatne môžu znížiť náklady na budovanie prichádzajúcich sietí 5G a vysokorýchlostného internetu.
Technológia TDSL síce ešte bude musieť prejsť štandardizačným procesom, ale dáva nádej na zužitkovanie metalických káblov aj v ďalších desaťročiach.