- #TV & video
- 3 min.
- 21.5.2025
Dronujeme! Lietajte legálne a bezpečne, aj keď ste len hobby pilot | 2. časť
Lietanie s dronom nie je len o pohodlnom zachytení fascinujúcich záberov z výšky. Aby ste mohli legálne vzlietnuť, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel.
V prvej časti nášho seriálu sme si ukázali, aké je základné rozdelenie dronov podľa európskej legislatívy. Dnes sa pozrieme na to, čo musí dodržať majiteľ najpredávanejšieho typu dronov.
Prevádzku dronov v štátoch EÚ určujú nariadenia Európskej komisie 2019/945, 2019/947 a 2021/664. U nás začali tieto nariadenia platiť v septembri 2023, stále platí, že si každý štát môže určité časti pravidiel prispôsobiť podľa lokálnych potrieb.
Od 15. júla 2024 vstúpila do platnosti novela leteckého zákona č. 143/1998, ktorá reflektuje európske nariadenia a definuje pravidlá pre bezpilotnú prevádzku a kompetencie úradov.
Najdôležitejšie obmedzenie je, nemôže lietať nad zhromaždeniami ľudí. O druhé omedzenie sa zvyčajne postará už samotný systém – nesmie lietať vo výške nad 120 m.
Hobby pilot vlastní v drvivej väčšine dron do 250 g, čo je trieda C0, podkategória A1. Ak dron slúži ako hračka, alebo nemá kameru, dronista nepotrebuje žiadnu registráciu. V opačnom prípade sa musí bezplatne zaregistrovať na Dopravnom úrade. Základný preukaz pre podkategóriu prevádzky A1/A3 sa týka všetkých hobby aj profesionálnych pilotov.
Registráciu prevádzkovateľa UAS (Unmanned aircraft system) je možné vykonať prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správny s kvalifikovaným elektronickým podpisom. Tento moderný spôsob odporúčame, aj my sme sa zaregistrovali práve cez tento portál. Okrem toho – pri elektronickej registrácii nepotrebujete kupovať kolok, na konci procesu elektronickej registrácie sa automaticky vygeneruje platobný predpis s možnosťou okamžitej úhrady.
Podrobný postup na elektronickú registráciu nájdete si môžete prečítať na webstránke dopravného úradu. Po splnení podmienok dostanete z Dopravného úradu potvrdenie s registračným číslom. Registračné číslo musíte umiesiť na viditeľnom mieste na drone, avšak bez posledných troch číslic. Tieto tri „tajné“ čísla sa používajú na zvýšenie ochrany registračného čísla prevádzkovateľa UAS proti jeho ilegálnemu nahratiu do UAS. My sme si toto číslo jednoducho vytlačili na laserovej tlačiarni a nalepili na dron.
Používané pojmy
V texte sme spomenuli skratku UAS, a nie je jediná. Pri čítaní článkov, či študovaní podmienok pilotovania dronov sa môžete stretnúť ešte s ďalšími. Tu sú najčastejšie používané:
- UAS (Unmanned aircraft system) je bezpilotné lietadlo a vybavenie potrebné na bezpečnú a efektívnu prevádzku tohto lietadla. Bezpilotné lietadlo je teda komponent UAS.
- UAV (Unmanned aerial vehicle) bezpilotné lietadlo ovládané na diaľku, alebo autonómne.
- VLOS (Visual Line Of Sight) lietanie na priamy vizuálny kontakt
- BVLOS (Beyond visual line of sight) je termín označujúci operácie za hranicou viditeľnosti. Namiesto priameho pozorovania ovláda pilot UAV pomocou prenosnej kontrolnej stanice (RPS), alebo statickej kontrolnej jednotky (GCS).
V ďalšom dieli si povieme o desatore pilota dronistu, čiže o alfe a omege, na čo by nemal nikdy počas dronovania zabúdať.