Reklama

Doručenie potravín dronom do 10 minút je v USA realitou pre milióny domácností

Zdroj | Zipline
Stanislav Vinc
Zdroj | Zipline
Zdroj | Zipline

Spoločnosť Zipline venujúca sa futuristickému doručovaniu tovaru pomocou autonómnych dronov, oznámila expanziu svojich služieb v Spojených štátoch.

V spolupráci s americkým obchodným reťazcom Walmart bude Zipline doručovať tovar niekoľkým miliónom zákazníkov v texaskej oblasti Dallas-Fort Worth.

O doručovaní tovaru dronmi do oblastí v blízkosti distribučných centier sa intenzívne hovorilo už pred niekoľkými rokmi a prvé pokusy o uskutočnenie takejto vízie podnikli viaceré spoločnosti aj v našich končinách.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hoci sa tento spôsob doručovania z titulných stránok bežných novín vytratil, z niekoľkých týchto pôvodne sci-fi znejúcich projektov sa stali skutočne fungujúce projekty. Radí sa medzi ne aj spoločnosť Zipline, ktorá už od roku 2021 doručuje tovar pre spoločnosť Walmart v meste Pea Ridge v americkom Arkansase.

Zdroj | Zipline

Samotnú spoločnosť Zipline udajne prekvapilo, ako rýchlo si zákazníci na toto futuristické doručovanie tovaru zvykli. Walmart má na doručenie objednávky vzduchom 30 minút, no väčšinu objednávok dokáže doručiť už do 10 minút, pričom samotný let dronov Zipline trvá v priemere len 3 minúty.

Drony tejto spoločnosti majú nalietaných viac ako 60 miliónov minút a ukončených viac ako 900-tisíc objednávok. V prípade oboch týchto údajov sa jedná čisto o komerčné a plne autonómne lety.

Objednať si týmto spôsobom zákazníci môžu menší tovar, ako sú napr. voľnopredajné lieky, drobné doplnky a potreby do domácnosti a potraviny, vrátane vajíčok, ktoré dokáže dron z dostatočne jemne položiť na zem priamo na pozemok zákazníka.

Pozrite si

Top 6 filmov, ktoré sa oplatí pozerať v januári 2024

Kľúčové pre fungovanie takejto služby je povolenie zo strany federálnej leteckej správy (FAA) na uskutočňovanie autonómnych letov, ktoré nemusí mať nepretržite pod dohľadom ľudský operátor. Druhým dielikom tejto skladačky je napokon dostatočná klientela, ktorá dokáže fungovanie takejto služby reálne uživiť.

Práve obyvatelia Spojených štátov a špecificky najmä rozľahlejších lokalít ako je Texas, zvyčajne nemajú v okolí svojich bydlísk obchody dostupné na vzdialenosť chôdze. Pokiaľ im tovar dokáže za rozumnú cenu doručiť rýchlejšie dron než sa do obchodu dokážu dostať sami autom, je pre nich voľba jasná.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.