Reklama

Dokonalý displej! Raster neuvidíte ani pod lupou

Dominik Fúsek

Apple má neuveriteľnú schopnosť vzbudzovať u svojich konkurentov najrôznejšie mánie. Vo svojich posledných iPhonoch okrem iného vychvaľuje napríklad aj vysokú jemnosť displeja až 326 ppi. Konkurencia samozrejme nenechala výzvu bez povšimnutia a tak sa do mobilov dostali HD displeje. To, čo vytvorila Toshiba, je už ale vážne šialené.

498 ppi displej Toshiba

Nie je to prvýkrát, čo Toshiba ukazuje svetu superjemný displej. Pred istým časom sme videli 4“ panel pre smartfóny so 720p rozlíšením a jemnosťou 367 ppi. Načo ale zbytočne trocháriť? Dnešná novinka je bezkonkurenčne najjemnejším zobrazovacím panelom na svete. Na uhlopriečke 6,1 palca, ktorá zodpovedá najmenším tabletom, dokáže vykresliť obrovské rozlíšenie až 2 560 x 1 600 bodov. Len pre porovnanie, takéto rozlíšenie dosahuje len hŕstka televízorov a PC monitorov s cenovkou niekoľko tisíc €. Dokonca aj 50“ televízory dosahujú takmer vždy len Full HD rozlíšenie. Toshiba vďaka tomu dosiahla jemnosť rekordných 498 ppi (pixelov na palec). Otázka znie, načo je to dobré, keď ľudské oko z bežnej vzdialenosti nerozpozná raster ani pri jemnosti 300 ppi? Okrem marketingových dôvodov sa rysuje aspoň jeden rozumný, a je ním 3D. V princípe paralaxnej bariéry sa totiž horizontálne rozlíšenie displeja delí na polovicu, kvôli čomu je raster hrubší. Novinka tak bude ideálnym riešením i do 3D tabletov, ale aj na vykreslovanie komplikovaných písmen z Ázie.

498 ppi displej Toshiba

Čo sa týka ostatných parametrov, tie sú viac-menej priemerné. Máme tú česť s obyčajným TFT displejom, vylepšeným o systém LTPS (nízkotepelné kremíkové vodiče). Kontrast má hodnotu 1 000:1, farebný gamut pokrýva 61 % NTSC. Displej zobrazí 16 777 216 farieb pri zobrazovacích uhloch 178° horizontálne i vertikálne. Jas nie je známy, takisto ani termín uvedenia do prvých tabletov. V nestabilnom prostredí smartfónov ale nie je vylúčené ani to, že mobily dovtedy narastú až do uhlopriečok 6“ a nový displej sa ocitne aj v nich.

Zdroj a foto: engadget.com, geeky-gadgets.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.