Reklama

Dokonalé riešenie nabíjania v mestách, navyše až s 500 kW výkonom!

Zdroj | Gravity
Števo Porubský
Zdroj | Gravity
Zdroj | Gravity

Nabíjať elektromobily v mestách nie je vôbec hračka, hlavne v tých, kde počet elektromobilov neustále a exponenciálne rastie. Nabíjačky síce rastú s nimi, no nie vždy sú práve tie najbližšie k vám aj dostupné.

Našťastie niečo také na Slovensku ešte nepoznáme, no zahraničie už musí riešiť aj tieto problémy. Riešení s AC nabíjaním je obrovské množsto, ale DC nabíjaní je už výrazne menej. Riešením chce byť „strom“ od Gravity.

Zdroj | Gravity
Obsah pokračuje pod reklamou

Americká firma, ktorá vyvíja práve nabíjačky pre elektromobily predstavila azda najunikátnejšie riešenie pre rýchle nabíjanie v mestách. Akýsi nabíjací strom pôsobí celkom nerušivo a zároveň má ponúkať až 500 kW nabíjacieho výkonu. V nabíjačkách bude možné mať 200 kW, alebo spomínaných 500 kW.

Také elektromobily, ktoré by boli schopné využívať 500 kW DC nabíjanie ešte ani nepoznáme, no myslieť na nabíjanie do budúcna nie je vôbec na zahodenie. S takýmito výkonmi sa totiž počíta v elektromobiloch do budúcna.

Nabíjačky sú postavené na rovnakej technológii, akú firma využíva vo svojich už inštalovaných garážových nabíjačkách. Ide o technológiu DEAP (Distributed Energy Access Points). Plusom technológie je, že nie je nutné meniť či navyšovať infraštruktúru. Gravity DEAP Tree má byť ideálny nielen pre voľné parkovacie miesta v mestách, ale aj platené parkoviská.

Unikátom je konštrukcia nabíjačky, resp. stĺpa s nabíjačkou. Pokiaľ sa nevyužíva, vôbec nezavadzia (až na stĺp samotný). Je na okraji chodníka, v blízkosti parkovacích miest. V prípade, že elektromobilista chce nabíjať, stiahne si konektor na pohyblivom ramene, pričom jeho (ramena) výhodou je i to, ne musíte ťahať ťažký nabíjací kábel cez alebo popod auto, ale dočiahne aj na konektor na opačnej strane vozidla.

Zdroj | Gravity

Plusom je určite aj to, že na zemi nie sú žiadne káble, a to ani počas nabíjania. Všetko je vysoko nad hlavami chodcov, cyklistov či iných účastníkov dopravy. Po dokončení nabíjania sa rameno stĺpa zas vráti späť do pôvodnej polohy čakajúc na ďalšie nabíjanie.

A bonus? Nabíjačky sú obojsmerné, takže v prípade, že do budúcna sa bude počítať s využívaním zaparkovaných elektromobilov ako zásobární energie, Gravity DEAP Tree je pripravený byť poruke. Gravity a dizajnérske štúdio Rangr Studio zároveň vytvorili nabíjačky tak, aby boli schopné ponúknuť základ aj pre ďalšie smart city riešenie, od kamier, cez 5G bunky až po osvetlenie.

Gravity si verí s novými nabíjačkami natoľko, že si trúfa aj na pokorenie siete Supercharger od Tesly. Logiku to má, je podstatne viac parkovacích miest v mestách ako otvoreného priestoru, kde je možné stavať stojanové Superchargery.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.