Reklama

Doklady v mobile môžeme mať už aj na Slovensku!

Zdroj | Ardaco
Števo Porubský
Zdroj | Ardaco
Zdroj | Ardaco

Vďaka novej digitálnej peňaženke QSign Wallet, ktorú slovenská firma Ardaco navrhla podľa najnovšieho európskeho nariadenia eIDAS 2, môžeme mať všetky svoje doklady priamo v mobile. Dôležité je podčiarknuť slovo „môžeme“.

Nariadenie eIDAS 2 prichádza s cieľom rozšíriť a zjednotiť systém elektronickej identifikácie a autentifikácie v celej EÚ, pričom umožní používať elektronické doklady na prístup k online aj offline službám kdekoľvek v EÚ. 

„Zabudnite na fyzické doklady – všetko budete mať bezpečne uložené v mobile. Tým sa zníži riziko straty alebo krádeže, pretože fyzické doklady už nebudete môcť stratiť a útočník ich bez vašej prítomnosti nebude vedieť použiť,“ uviedol Tomáš Kucharik, generálny riaditeľ Ardaco.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Slovenská komunikačná appka má certifikát NATO, u nás sa však takmer nepoužíva!

Slovenské Ardaco je u nás už známe svojimi bezpečnými komunikačnými riešeniami (Silentel) a riešeniami pre elektronický podpis (QSign). Ardaco bolo pritom prvé, ktoré prinieslo riešenie pre kvalifikovaný elektronický podpis na mobile bez nutnosti používať smart kartu alebo elektronický občiansky preukaz. Toto riešenie už niekoľko rokov úspešne prevádzkuje v reálnom prostredí.

Ardaco teraz prichádza s aplikáciou QSign Wallet, ktorá umožňuje bezpečne preukazovať svoju identitu pomocou smartfónu. S QSign Wallet budete mať svoju identitu a autorizáciu vždy po ruke.

„Naším cieľom je maximálne pohodlie a bezpečnosť pre používateľov. QSign Wallet je navrhnutá tak, aby spĺňala všetky požiadavky eIDAS 2. Vaše doklady a citlivé informácie budú bezpečne uložené a vždy k dispozícii. A navyše, kvalifikovaný elektronický podpis, ktorý je súčasťou aplikácie, je plnohodnotným ekvivalentom vlastnoručného podpisu,“ hovorí Tomáš Kucharik, generálny riaditeľ Ardaco.

CEO Tomáša Kucharika sme pritom nedávno vyspovedali v našom TECH TALKS.

QSign Wallet je podľa tvorcov pripravená stať sa kľúčovým nástrojom pre digitálnu identitu, v súlade s najnovším nariadením eIDAS 2. Má ponúkať bezpečné, pohodlné a komplexné riešenie pre digitálny svet. „Ardaco je pripravené ponúknuť svoje nové riešenie štátnym organizáciám, bankám a ďalším subjektom a na požiadanie ho aj odprezentovať,“ dopĺňa Kucharik.

QSign Wallet má podľa Ardaco ponúkať komplexné riešenie pre správu digitálnej identity, pričom umožňuje uloženie všetkých dokladov, diplomov, zdravotných informácií a poistenia na jednom mieste. Vďaka jednoduchej registrácii a prihláseniu sa môžete rýchlo a bezpečne prihlásiť na rôzne webové portály a e-shopy.

Aplikácia tiež slúži ako úložisko pre vaše platobné, členské a vernostné karty, letenky, cestovné lístky a rezervácie ubytovania. Navyše s funkciou kvalifikovaného elektronického podpisu môžete podpisovať dokumenty elektronicky bez potreby prikladania elektronického občianskeho preukazu. Čerešničkou je, že QSign Wallet umožňuje bezpečné a pohodlné bezkontaktné zdieľanie vašich informácií.

Na dostupnosť takéhoto riešenia si ale musíme ešte počkať. Aktuálne sa aplikácia testuje a štátne orgány rozhodujú či a kedy bude QSign Wallet nasadená pre nás, občanov. Je však dobré vedieť, že riešenie na občiansky či vodičský preukaz v mobile už existuje priamo zo Slovenska, a to nie od štátnych orgánov. Stačí sa totiž pozrieť na Slovensko.sk ako príklad nepodarenej elektronizácie verejnej správy. Každopádne, doklady v mobile majú byť v európskom meradle realitou až o 2 roky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.